DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Staj Desteği
Staj Desteği

Yurt dışına ister üniversite eğitimi ile isterseniz dil eğitimi ile gidin; tüm staj fırsatlarını sizinle paylaşacağız.

Devamı
Fransa Üniversitelerinde Eğitim Ücretleri

Aralarında yurtdışı eğitim dünyasının en gözde eğitim kurumlarının yer aldığı Fransız üniversiteleri, diğer Avrupa ülkelerine nazaran düşük harç ücretleriyle de dünya genelinde pek çok öğrenci tarafından tercih sebebidir. Bu nedenle Fransa, her yıl yüzbinlerce öğrenciyi cezbetmekte, bu da Fransa’da son derece çoğulcu, özgürlükçü ve kozmopolit bir akademik atmosferin sürdürülmesine katkıda bulunmaktadır.

Parlak bir geleceğin kapılarını aralayan çok kaliteli bir eğitimi düşük ücretlerle almayı kim istemez ki? Eğer siz de böyle düşünüyorsanız, Fransız üniversiteleri tam size göre!

Fransa’daki devlet üniversitelerinin lisans programlarında yıllık harç ücretleri genellikle 190 € civarındadır. Mühendislik programları ise biraz daha yüksek ücretlerle 620 € seviyesinde seyreder. Tıp programlarında yıllık harç ücreti 450 € olup master (yüksek lisans) programlarının harç ücretleri yıllık 260 €, doktora programlarında ise harç ücretleri 396 € olarak belirlenmiştir.

Fransa’da en çok rağbet gören eğitim kurumları arasında “Grandes Ecoles” adı verilen prestijli üniversiteler yer alır. Dünyanın en iyi üniversitelerinin bulunduğu bu kategorideki üniversitelerin harç ücretleri yıllık 500-600 € civarındadır. Özel Fransız üniversitelerinde ise harç ücretleri 1.500 €’dan başlayarak bazı bölümlerde 20.000 €’ya kadar çıkabilmektedir. İşletme okullarında ise lisans veya yüksek lisans seviyesine bakılmaksızın harç ücretleri 5.000 ila 7.000 € arasındadır.

Fransa’daki en uygun fiyatlı üniversiteler; Lille Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Lyon Üniversitesi, Maine Üniversitesi, Grenoble INP Mühendislik Enstitüsü ve Burgundy Üniversitesi olarak sıralanabilir. Bu üniversitelerin harç ücretleri 261-500 € düzeyindedir.

Fransa’nın en iyi üniversiteleri arasında kabul edilen Paris Descartes Üniversitesi ise yıllık sadece 261 € harç ücreti talep etmektedir.

En cazip ve kaliteli Fransız üniversiteleri, bölümleri ve harç ücretleriyle ilgili olarak daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla irtibata geçebilir, dilerseniz Ankara, İzmir veya İstanbul ofislerimizden randevu alarak tecrübeli kadromuzla yüz yüze görüşebilirsiniz. Sizi kahveye bekliyoruz!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız