DRAFT BLOG

Geleceğin Meslekleri:  Nükleer Enerji Mühendisliği

Nükleer enerji mühendisliği, atomik çekirdeklerin parçalanması veya atomik çekirdeklerin birleştirilmesi  veya nükleer fizik ilkelerine dayanan diğer atom altı süreçlerin uygulanmasıyla ilgili mühendislik dalıdır. Bu alan aynı zamanda kimya mühendisliği ve elektrik mühendisliğini de içermektedir. Nükleer enerji mühendisinin birçok görevi bulunmaktadır. Bunlar:
- Nükleer santral işletmelerinin kurulacağı alanı belirlemek ve kontrol etmek,
- Nükleer santralin kurulmasına yardım etmek ve güvenliğini sağlamak,
- Riskli unsurları ortadan kaldırmak,
- Nükleer santral içerisinde gerekli tüm önlemleri almak.

Ülkemizde bir kaç üniversitede bu bölüm okutulmaktadır. Ancak tercihini yurt dışı üniversitelerinden yana yapacak öğrencilerimiz, özellikle mühendislik eğitimleri ile adından sıkça söz ettiren Rusya ve Ukrayna üniversitelerinde eğitim alabilirler.

Nükleer Enerji Mühendisliği Eğitimi Alabileceğiniz Rusya Üniversiteleri
Rusya üniversiteleri özellikle mühendislik ve teknik eğitimleri ile bilinmektedir. Üniversitelerde okutulan bölümler sınavsız bir şekilde öğrencilere sunulmaktadır. Rusya'da bu bölümü okuyabileceğiniz ilk kurum Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi'dir. Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi’nin uluslararası üniversiteler arası araştırma ve geliştirme projelerinin pek çoğunda birinciliği bulunmaktadır. Rusya Federasyonu Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından düzenlenen yüksek teknolojik üretimin entegrasyonu için üniversite altyapısının geliştirilmesi programı yarışmasında birinci gelmiştir. Akademik eğitim dili Rusça olan kurumda 1 senelik hazırlık eğitimi verilmektedir ve bu eğitim sonucunda öğrenciler 2. bir dile hakim olmakla birlikte ülkeye yönelik adaptasyonlarını da tamamlamış olurlar.

Nükleer Enerji Mühendisliği Eğitimi Alabileceğiniz Ukrayna Üniversiteleri
Ukrayna da tıpkı Rusya gibi mühendislik ve teknik eğitimlerde sınavsız öğrenci kabul etmesi ile bilinmektedir. Ukrayna aynı zamanda telekomünikasyon alanında da kaliteli eğitim vermektedir. Ukrayna'da Nükleer Enerji Mühendisliği okuyabileceğiniz kurumların başında dünyanın en kaliteli ilk 1000 kurumu arasında kendine yer edinen Kiev Politeknik Üniversitesi gelmektedir. Kiev Politeknik Üniversitesi bölümleri okumak için meslek lisesi veya lise diploması yeterli olmaktadır. Üniversitenin aynı zamanda YÖK denkliği bulunmaktadır. Dünya genelinde Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 112 ülkede diploması geçerlidir.

Nükleer Enerji Mühendisliği bölümünü yurt dışı üniversitelerinde kaliteli bir şekilde almak ve kayıt yaptırmak için uzman eğitim danışmanlarımız ile görüşebilir ve bize online iletişim formundan ulaşabilirsiniz. 
 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız