DRAFT BLOG

Geleceğin Meslekleri: Tıp Mühendisliği

Tıp mühendisliği sağlık alanındaki cihazların, teknolojik sistemlerin ve elektronik aletlerin tasarlanmasında rol alan uzmanları yetiştiren bir meslek dalıdır. Bu meslek aynı zamanda tıp laboratuvarlarının düzenlenmesi ve organize edilmesinde de pay sahibidir. Tıbbın gün geçtikçe elektronik ve dijital hale gelmesinden dolayı geleceğin mesleklerinden birisi olarak dikkat çeken tıp mühendisliği yeni bir meslek oluşunun sağladığı yoğun iş imkanlarından dolayı yüksek öğrenim görmek isteyen çok fazla sayıda öğrenci tarafından tercih edilmektedir.

Ülkemizde tıp mühendisliği bölümünün adı henüz duyulmamıştır. Yurtiçi okulların akademik programlarına dahil olmayan bu bölüm diğer mühendislik alanlarına kıyasla sağladığı daha yüksek maddi gelir sayesinde ve geleceğe dönüklüğü sebebiyle bu alanda kariyer yapmak isteyen yerli öğrencileri yurtdışı eğitim seçeneğine yöneltmektedir. 

Yurtdışı eğitimi denince akla gelen en mantıklı seçeneklerden birisi olan Letonya, iyi bir tıp mühendisliği eğitiminin alınabileceği Avrupa ülkelerinin başında gelir. Tıp mühendisliğinin temel taşı olan elektronik alanlarda rakiplerine kıyasla büyük bir ilerleme kat etmiş olan Letonya aynı zamanda üniversitelerinin köklü akademik geçmişi dolayısıyla da birçok öğrenci tarafından güvenle tercih edilmektedir. Avrupa merkezli eğitim süreçlerine dahil olması ile üniversitelerini uluslararası bir seviyeye çıkartan Letonya, tıp ve mühendislik alanlarındaki güçlü akademik altyapısı sayesinde bu iki bölümün birleşimi olan tıp mühendisliği eğitimi için harika bir seçenektir. 

Bu şirin ve gelişmiş Baltık ülkesinin başkenti Riga’da bulunan Riga Teknik Üniversitesi, tıp mühendisliği eğitiminin kusursuz bir teknikle öğrencilere aktarıldığı bir eğitim kurumudur. 2018 yılındaki QS World University sıralamasının ilk sıralarında yer alan okul aynı zamanda Times Higher Education Dünya Üniversiteleri sıralamasında da yüksek bir konuma yerleşmiştir. Doğu Avrupa ve Orta Asya Üniversiteleri arasında 64. sırada yer alan Riga Teknik Üniversitesi, Letonya’nın en iyi ikinci ve Baltık ülkelerinin en iyi 7. üniversitesidir.

Gelişmiş laboratuvarlarıyla tıp mühendisliği eğitiminin gerektirdiği teknik altyapıyı eksiksiz bir şekilde sağlayan üniversite aynı zamanda sahip olduğu dereceler ve mezunlarının başarısıyla da dikkat çekmektedir. Üniversitenin tıp mühendisliği bölümünde verdiği diploma Avrupa’nın ve dünyanın birçok ülkesinde geçerli olduğundan dolayı uluslararası bir kariyerin anahtarıdır. 

Her yıl yaklaşık 15.000 kadar öğrencinin eğitim gördüğü Riga Teknik Üniversitesi’nin bünyesinde 572’den fazla öğretim görevlisi görev yapmaktadır. Eğitim süresinin 3 yıl olduğu Riga Teknik Üniversitesi’nde akademik müfredat İngilizce hazırlandığından dolayı öğrenciler yabancı dillerini geliştirme imkanı da bulmaktadırlar. Son teknoloji imkanları öğrencileriyle buluşturan kurum bu sayede geleceğin bilim insanlarının yetişmesinde büyük bir rol oynar.

Tıp mühendisliği hakkında daha detaylı bilgi almak ve yurtdışı üniversiteleri konusunda aklınıza takılan sorulara cevap bulmak için, Draft Yurtdışı Eğitim’in İzmir, Ankara ve İstanbul’da bulunan ofislerini ziyaret edebilir ve uzman eğitim danışmanı kadromuzla yüz yüze görüşerek, hayallerinizdeki mesleğe en doğru şekilde adım atabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız