DRAFT BLOG

Tüm Makedonya İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Sınavsız Üniversite Okumak Mümkün mü?

Yurt dışında sınavsız üniversite konusunu yeniden masaya yatırdığımız videomuza hoş geldiniz.

Gostivar'da Yaşam

Genel Bilgiler

Gostivar, Makedonya’nın kuzeybatısında, Polog idari bölgesinin Kosova’ya yakın bir noktasında bulunan bir şehirdir. Nüfusu yaklaşık 81 bindir. 

MS 3. yüzyılda Roma İmparatorluğu, ülkeye akınlar düzenleyen kavimleri durdurabilmek için Gostivar bölgesinde kaleler kurdurmuştur. 10. yüzyılda Doğu Roma’nın egemenliğine girmiştir.

Gostivar, 14. yüzyılda Osmanlı Devleti’nin himayesi altına girmiştir. Şehrin bir numaralı simgesi olan saat kulesi 1566 yılında Osmanlılar tarafından yapılmıştır.

1912 yılında Osmanlı egemenliğinden ayrılan Gostivar, bu tarihten sonra Prizren Sancağı’na ve Yugoslavya’ya bağlı olmuştur.

Konaklama

Makedonya’nınsakinşehirlerinden biri olan Gostivar’da oteller ve pansiyonlarda uygun bütçeyle rahat bir şekilde konaklamak mümkündür. Aynı şekilde Erasmus programı ile Gostivar’a gelecek olan öğrencilerin bağlı olduğu üniversiteler de öğrencilere yurt imkânı sağlamaktadır.

Ulaşım

Gostivar, çevresindeki iyi durumda olan karayolları ve demiryolları ile Kalkandelen, Üsküp, Ohri ve Debre şehirlerinin bağlantılı olduğu güzergâhın üzerindedir. Görece küçük bir şehir olduğu için yürüyerek ulaşım mümkündür.

Yeme-İçme

Gostivar’ın en bilinen lezzetleri Şar ve Galiçnik isimli peynirleridir. Karamelize edilmiş şekerin, fırında pişen süt ve yumurtaya ilave edilmesiyle hazırlanan bir tatlı olan Kaymaçina da Gostivar’ın gözdelerinden bir tanesidir. 

Sosyal Etkinlikler

Gostivar’a yaklaşık 26 km uzaklıkta bulunan Mavrovo Ulusal Parkı 4 mevsim boyunca misafirlerini ağırlamaktadır, ancak bu park en çok kış mevsiminde rağbet görmektedir. Özellikle parkın içerisinde bulunan Zara Lazarevski Kayak Merkezi turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Mavrovo bölgesi ise zaman zaman kış sporları turnuvalarına ev sahipliği yapmaktadır.

Kuzeybatı Makedonya’da Sar Dağı üzerinde bulunan bir başka kayak alanı olan Popova Shapka da Avrupa ve Balkan Şampiyonaları’na ev sahipliği yapmış bir bölgedir.  

Gostivar’dan ayrılırken Ohri yolu üzerinde bulunan Vrutok kasabası, 388 km uzunluğunda, Makedonya’nın en büyük nehri olan Vardar nehrinin vadisine sahiptir. Bu nehir Ege Denizi’ne dökülür.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız