DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Burs Başvuruları
Burs Başvuruları

Okul, devlet veya gideceğiniz ülkeden alabileceğiniz tüm burslar ile ilgili yanınızdayız.

Devamı
Hangi Bölüm İlk Hangi Üniversitede Açıldı?

Kaliteli ve saygın bir üniversitede eğitim almak, kariyer basamaklarını emin adımlarla çıkmak isteyen öğrencilerimizin en büyük ideallerinden biridir. Yurt dışında bulunan üniversiteler, bu ideali gerçekleştirmek isteyen öğrenciler için birçok imkan sunuyor. Uluslararası geçerliliğe sahip bir diploma, dil yetkinliği, dünya liderleri ile staj yapma imkanı, faklı bir ülkede ve farklı bir kültürde deneyim elde etme şansı bunlardan yalnızca birkaçı... Her öğrencinin kendine göre bir ideali ve dolayısıyla okumak istediği bir bölüm var. Peki bu bölümler ilk hangi üniversitede açıldı hiç merak ettiniz mi? Gelin, bugün birkaç bölümü ve açıldıkları üniversiteleri birlikte inceleyelim.

İlk Tıp Fakültesi: Gevher Nesibe Tıp Medresesi ve Darüşşifası

Sağlık bilimlerinin bir diğer adı olan tıp; insan sağlığının sürdürülmesi ya da bozulan sağlığın yeniden düzeltilmesi için uğraşan bir bilim dalıdır ve geçmişi çok eskiye dayanmaktadır. Tıp, aynı zamanda bu alanın uygulandığı meslektir. Gevher Nesibe Tıp Medresesi ve Darüşşifası tıp eğitimi ve sağlık hizmetini birlikte veren dünyanın ilk merkezi olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla dünyanın ilk tıp okulu olarak da kabul görmüştür. 1206 yılında I. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından Kayseri'de inşa edilmiştir. Bu şifahanede dahiliye, cerrahi ve göz, akıl hastanesi ve ruh hastalıkları bölümlerinin yanı sıra eczane de yer almaktaydı. Birçok Türk hekim burada eğitim görmüş ve aynı zamanda hocalık yapmıştır.

Bugün Tıp bölümleri, her ne kadar ülkemizde yüksek puan gerektiren bölümler olsa da, yurt dışında sınavsız olarak okutulmaktadır. Özellikle Polonya, Ukrayna, Azerbaycan, Litvanya, Makedonya gibi ülkelerde bulunan  Tıp okulları, sınavsız Tıp eğitimi vermektedir.

İlk Bilgisayar Mühendisliği Bölümü: Case Western Reserve Üniversitesi

Bugün mühendislik bölümleri arasında en çok rağbet gören bölümlerden biri olan bilgisayar mühendisliği bölümü, ilk nerede açıldı dersiniz? Bilgisayar mühendisliği, lisans programı olarak ilk kez 1971 yılında Amerika'da bulunan Case Western Reserve Üniversitesi'nde açıldı. Üniversitenin kuruluş tarihi ise 1826'dır. 

Çoğu mühendislik disiplininde olduğu gibi, bilgisayar mühendisliği için de sağlam bir matematik ve fen bilgisine sahip olmak gereklidir. Yine de tıpkı Tıp bölümlerinde olduğu gibi bilgisayar mühendisliği bölümünü de yurt dışında sınavsız okuyabilirsiniz.

İlk Elektrik Mühendisliği Fakültesi: Darmstadt Teknik Üniversitesi

Dünya'nın ilk elektrik mühendisliği fakültesinin Almanya'da bulunan Darmstadt Teknik Üniversitesi'nde yer aldığını biliyor muydunuz? Darmstadt Teknik Üniversitesi 1883 yılında açtığı Elektrik Mühendisliği Fakültesi ile dünyada Elektrik Mühendisliği alanında eğitim veren ve fakülte açan ilk üniversite olarak bilinmektedir. Almanya'nın önde gelen teknik üniversitelerinden biri olan Darmstadt Teknik Üniversitesi; TU9 adı verilen bir ağın parçasıdır ve aynı zamanda Makine Mühendisliği alanında dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında yer alır. Draft Eğitim ayrıcalığı ile Darmstadt Teknik Üniversitesi'nde eğitim alma imkanına sahip olabilirsiniz. 

Peki diyelim ki Darmstadt Teknik Üniversitesi'nde üniversite eğitimi almaya karar verdiniz. Almanya'daki yaşam koşullarına göz atmaya ne dersiniz? Gelin biraz da bu kadim ülkenin yaşam koşullarına ve öğrencilik hayatına tanıklık edelim.

Yaşam Koşulları İle Kadim Ülke Almanya

Ulaşım, yeme-içme, konaklama... Hepsi de üniversite hayatının bir parçası. Peki Almanya'da ulaşım nasıldır? Avrupa’nın en gelişmiş toplu taşıma ağlarından birine sahip olan Almanya'da ulaşım oldukça gelişmiştir. Ülkenin her noktasına toplu taşımayla rahat bir şekilde seyahat gerçekleştirebilirsiniz.  Bilet tarifeleri; kısa mesafe bileti, tek yönlü bilet, 1 günlük bilet ve 7 günlük bilet şeklindedir. Metro ulaşımının yanı sıra ülkede en çok kullanılan toplu taşıma aracı otobüstür. Ayrıca sokakları ile dillere destan Almanya'da ulaşım aracı olarak bisiklet de kullanılmaktadır.

Yeme-İçme: Peki Almanya'da yeme-içme nasıldır? Almanya'da yeme ve içme maliyetleri gittiğiniz yere ve aldığınız ürüne göre değişmektedir. Pahalı olmayan ve nispeten ortalama bir restoranda yemek yiyecekseniz yaklaşık 20 Euro'ya karnınızı doyurabilirsiniz. Eğer yemeğinizi evde hazırlamayı seviyor ve market alışverişi yapmaktan hoşlanıyorsanız, marketlerde pek çok seçenek bulabilirsiniz. Biz açıkçası evde kendinizin bir şeyler hazırlamasını tavsiye ederiz. Zira hem daha ekonomik hem de daha sağlıklı olacaktır.

Konaklama: Gelelim konaklamaya... Almanya'da öğrenciler için en uygun maliyetli ve en sık tercih edilen konaklama şekli öğrenci konutlarıdır. Merkezi bir noktada konaklama ile şehir merkezinden uzak bir konaklamanın maliyetleri büyük farklılık gösterebilir. Merkezden uzaklaştıkça konaklama maliyetleri azalmaktadır. Ülkede her bölgenin kendine ait bir merkezi bulunsa da her bütçeye uygun otel, hostel veya kamp alanı bulunmaktadır. Bu konaklama alanlarının neredeyse hepsi ulaşım noktalarına yakın mesafelere konumlanmıştır.

Yurt dışında eğitim ve yurt dışı üniversiteleri hakkında bilgi almak için uzman eğitim danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz. Dilerseniz bize online iletişim formundan da ulaşabilirsiniz.
 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız