DRAFT BLOG

İlk 1000 Üniversite: Ostrava Teknik Üniversitesi

Avrupa’nın en büyük stratejik olanaklarına sahip eğitim kurumlarından birisi olan Ostrava Teknik Üniversitesi, sanayi, teknik madencilik ve mühendislik alanında adını tüm dünyaya duyurmuş bir eğitim kurumudur. 23 Ocak 1849 yılında Madencilik Akademisi olarak kurulan Ostrava Teknik Üniversitesi, 1894 yılında üniversite statüsüne erişmiştir. 1945 yılında Çekya’nın en güzel şehirlerinden birisi olan Ostrava’ya taşınan Ostrava Teknik Üniversitesi, tarihi maden işleme alanında dünya üzerindeki en iddialı üniversitelerden birisi olmakla beraber endüstri merkezli sosyal ve ekonomik adaptasyonlara da büyük bir katkı sağlamaktadır. 1989 yılında uygar bir teknik üniversite statüsüne kavuşan Ostrava Teknik Üniversitesi 165 yıllık köklü bir geçmişe sahiptir.

Devlet kurumları, yerel yönetimler, yerli ve yabancı üniversiteler, bilimsel kurumlar, firmalar ve kişiler ile iş birliği içerisinde olan eğitim kurumu öğrencilerine ve çalışanlarına geniş imkanlar sağlamakla beraber topluma hizmet etmeyi de misyonu haline getirilmiştir. Son derece modern spor tesisleri, kütüphane, laboratuvarlar, galeriler ve konferans salonlarının bulunduğu okulda ülkenin en büyük rasathanesi ve üçüncü en büyük planetaryumu bulunmaktadır.

Bilimsel araştırma faaliyetleri konusunda Çekya’nın öncü kurumu olan Ostrava Teknik Üniversitesi uluslararası alanda tanınırlık kazanmış akademik projelerin altına imza atmıştır. Ülkede profesör olarak atanmak için gereken akademik yeterlilikleri, üniversiteler arasındaki istatistiki verileri belirleyen ve karşılaştıran üniversite aynı zamanda devlete yıllık akademik raporlar da sunar. Her yıl belli başlı bilim ve teknoloji organizasyonları düzenleyen eğitim kurumu öğrenci hibeleri sayesinde doktora ve yüksek lisans program projelerini desteklemektedir.

Kaliteli mühendislik eğitimde son derece kadim bir geleneğe sahip olan OTÜ, bünyesindeki öğrencilere sadece lisans değil aynı zamanda yüksek lisans ve doktora programları da sunmaktadır. Günümüzün son teknolojilerini, sektörün ve toplumun ihtiyaçlarını başarılı bir şekilde yansıtan Ar-Ge faaliyetlerinde bulunan üniversitenin araştırmalarının fikri mülkiyeti kuvvetli bir şekilde korunmaktadır.

Eğitim faaliyetleri toplamda 3 üniversite geneli eğitim programı kapsamında organize edilen üniversitede toplamda 7 fakülte bulunmaktadır. 6 kıtada partner üniversitelere ve araştırma kurumlarına sahip olan üniversitenin düzenlediği değişim programlarına katılım da mümkündür. 

Bilimsel araştırma konusunda Çekya’da lider konumda olan Ostrava Teknik Üniversitesi’nde araştırma etiğine büyük bir önem verilmektedir. Kendi yazılı etik kurallarını belirlemiş olan Ostrava Teknik Üniversitesi, Avrupa kültürü ve eğitiminin bir savunucusu olarak kıtanın akademik geleneğinden doğan ahlaki ve etik değerleri en yüksek standartta korumak için çaba sarf etmektedir. 

Teknik üniversite geleneğinin son derece kuvvetli olduğu Avrupa kıtasında dahi rakipsiz bir konumda olan Ostrava Teknik Üniversitesi aynı zamanda QS Dünyanın En iyi Üniversiteleri sıralamasında ilk 1000 üniversite arasına girerek prestijine prestij katmayı başarmış bir üniversitedir.

Yurtdışı üniversiteleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak ve kayıt yaptırmak için alanında kendini ıspatlamış eğitim danışmanlarımızla İzmir, İstanbul ve Ankara’da bulunan ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız