DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Staj Desteği
Staj Desteği

Yurt dışına ister üniversite eğitimi ile isterseniz dil eğitimi ile gidin; tüm staj fırsatlarını sizinle paylaşacağız.

Devamı
İlk 1000 Üniversite: Taras Shevchenko Üniversitesi

Taras Shevchenko Devlet Üniversitesi, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yer alan yüksek akademik araştırma profiline sahip olan bir üniversitedir. Ukrayna’nın prestijli akademik merkezleri arasında ilk sıraya sahip olan bu üniversite 1994 yılında “ulusal üniversite” ünvanına layık görülmüştür. Ukrayna’nın Sovyetler Birliği’nden ayrılmasından itibaren ülkenin akademik gelişimi ve araştırmasında geniş çaplı bir misyona sahip olan bu eğitim kurumu eğitim vermeye başladığı ilk günden itibaren aralıksız bir gelişim süreci içerisinden geçerek uluslararası bir üniversite olma yolunda son derece emin adımlarla ilerlemektedir.

Klasik bir araştırma üniversitesi ruhunu dünyanın dört bir yanından gelen öğretim görevlilerinin geniş vizyonuyla bir araya getiren Taras Shevchenko Devlet Üniversitesi’nde görev alan akademisyenler Ukrayna Bilim ve Teknoloji Devlet Ödülü, St. Cyril ve Methodius Nişanları ve Ukrayna Cumhurbaşkanlığı ödülleri gibi son derece prestijli ödüllere layık görülmüşlerdir. Üniversitenin öğrencileri de akademik başarıları dolayısıyla pozitif bilimler ve uygulamalı araştırmalar gibi alanlarda isimlerini duyurmuşlardır.

Türkiye’deki ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora-doktora sonrası programlarına karşılık gelen alanlarda eğitim veren Taras Shevchenko Devlet Üniversitesi’nde toplamda 14 ön lisans, 55 lisans, 49 uzmanlık ve 98 yüksek lisans programı varlığını sürdürmektedir. 1645 yüksek lisans öğrencisiyle birlikte 125 doktora öğrencisinin çalışmalarına devam ettiği Taras Shevchenko Devlet Üniversitesi’nde faaliyet gösteren bölüm sayısı 198’dir.

Coğrafya, Ekonomi, Tarih, Matematik ve Mekanik, Sosyoloji, Radyo Fiziği gibi fakültelerin bulunduğu eğitim kurumunda toplam 13 fakülte bulunmaktadır ve bu fakültelerin yanı sıra üniversite bünyesinde 8 adet enstitü, 1 Eğitim ve Araştırma Merkezi, 2 Kolej ve Ukrayna Fizik ve Matematik Eğitim Merkezi faaliyet göstermektedir. Üniversite dahilindeki Maksymovich Akademik Kütüphanesi’nin envanterinde 3.362.359 adet belge bulunmaktadır.

Taras Shevchenko Devlet Üniversitesi son yıllarda yabancı öğrenci kayıtlarına daha fazla odaklanmıştır ve bu konuda aktif bir politika yürütmektedir. 935 yabancı öğrencinin an itibariyle kayıtlı olduğu üniversitedeki uluslararası öğrencilerin sayısının arttırılması için Rusça ve İngilizce programlarda eğitim verilmeye başlanmıştır. Taras Shevchenko Devlet Üniversitesi, QS Dünya Üniversite Sıralamaları’na göre 2014-2015 döneminde 421-430 bandında yer alarak dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında kendisine yer bulmuştur.

Toplamda 57 adet farklı ülkeden 227 yabancı eğitim ve bilim kurumuyla karşılıklı antlaşmalar imzalamış olan kuruma her yıl 32 ülkeden 180 yabancı akademisyen ve öğretim üyesi gelmekte ve araştırma programlarında katılım göstermektedirler. Yine her yıl Taras Shevchenko Devlet Üniversitesi bünyesinde çalışan 1500’den fazla akademisyen ve öğrenci yurtdışına çıkaran 59 farklı ülkedeki çeşitli akademik çalışmalarda faaliyet göstermektedirler. Kaliteli bir eğitimin uluslararası standartlarla bir araya getirildiği Taras Shevchenko Devlet Üniversitesi’nin akademik başarısı Ukrayna’da eşsizdir.

Taras Shevchenko Devlet Üniversitesi’nde dünyanın en prestijli eğitimlerinden birini almak ve yurtdışı üniversiteleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek için İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret ederek, eğitim danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız