DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Konaklama Desteği
Konaklama Desteği

Eğitim süreniz boyunca konaklayacağınız yere ve daha sonra dilerseniz farklı konaklama tercihlerinize yardımcı olacağız.

Devamı
İlk 1000 Üniversite: Vilnius Üniversitesi

Telekomünikasyon devi Litvanya’nın başkentinde bulunan Vilnius Üniversitesi, Doğu ve Orta Avrupa’nın en eski ve ünlü üniversitelerinden birisidir. 1579 yılından beridir öğrenci yetiştirmekte olan bu kurum uzun yıllar boyunca Litvanya’nın tek üniversitesi olarak bilimi ve kültürü korumuş ve ülkenin kültürel yapılanmasında önemli bir rol oynamıştır.

Litvanya’nın en büyük bilimsel kurumu olan Vilnius Üniversitesi bilim ve araştırma alanında lider bir konumdadır. Avrupa’nın akademik özgürlüğe ve fikir çeşitliliğine verdiği önemi kuvvetli bir gelenek ile birleştiren Vilnius Üniversitesi sürekli değişen dünyada oluşan yeni zorluklarla başa çıkmanın yeni yollarını geliştirmektedir. Baltık’ın en gelişmiş ülkesi olan Litvanya’nın lider eğitim kurumu olan üniversitede 12 fakülte, 7 enstitü, 2 üniversite hastanesi, 4 fakülteler arası öğrenim ve araştırma merkeziyle beraber Litvanya’nın en eski kütüphanesi de bulunmaktadır. 21.000 civarında öğrencinin eğitim gördüğü üniversite dünyanın en iyi üniversitelerinden oluşan QS World Rankings sıralamasının ilk %4’lük diliminde bulunmaktadır ve dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında konumlanmıştır. Dünya üzerindeki en zeki ve yetenekli öğrenciler için bir cazibe merkezi olan Vilnius Üniversitesi’nin sunduğu eğitim programları uluslararası araştırmalara dayanmaktadır. 41 farklı ülkede bulunan 130’dan fazla üniversiteyle ikili işbirliği anlaşması imzalamış olan üniversitenin aynı zamanda 430 Avrupa Üniversitesi ile 800’den fazla anlaşması ve 55 adet partner ülkeyle akademik değişim programları bulunmaktadır.

Vilnius Üniversitesi’nin en gelişmiş fakültesi ise Tıp Fakültesidir. Eğitimin 6 yıl sürdüğü bu fakültenin mezunları “halk sağlığı alanında uzman tıp doktoru” ünvanına kavuşurlar. Bu fakülteden mezun olmak için öğrencilerin toplamda 360 ECTS ders kredisini başarıyla tamamlamaları gerekmektedir.

Üniversite’nin bu köklü fakültesine kabul şartları ortaöğretim seviyesinde biyoloji ve kimya dersi almış olmalıdır. Yine aynı seviyede fizik ve matematik dersi almış olmaları Vilnius Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başvuracak öğrenciler için büyük bir avantajdır.

Vilnius Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi dışındaki diğer fakülteleri ise sadece İngilizce yeterliliği gerektirmektedir. Vilnius Üniversitesi’nde eğitim görecek öğrenciler TOEFL’dan minimum 65 puan veya IELTS’ten minimum 5,5 puan almalıdırlar. Akademik değerlendirme sonucunda üniversite seçtiği adaylara mülakat uygulamaktadır.

Vilnius Üniversitesi aynı zamanda öğrencilere yatay geçiş imkanı da sunan bir eğitim kurumudur fakat bu durum ancak ikinci ve üçüncü dönemlerde başvuru yapacak öğrenciler için geçerlidir. Daha sonraki dönemlerde yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Vilnius Üniversitesi’ne yatay geçiş yapmak isteyen adayların kendi üniversitelerinden alacakları not transkriptlerini üniversiteye iletmeleri gerekmektedir.

Kaliteli bir eğitimin yenilikçi bir bakış açısıyla harmanlandığı Vilnius Üniversitesi aynı zamanda sahip olduğu uluslararası bağlantılar sayesinde de öğrencilerine prestijli ve başarılı bir kariyerin anahtarını sunan saygın bir üniversite konumundadır.

Litvanya üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve yurtdışındaki okullar ile ilgili aklınıza takılabilecek her türlü sorunun cevabını edinmek için İzmir, Ankara ve İstanbul’da bulunan ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız