DRAFT BLOG

İngiltere’de Yüksek Lisans Yapmak:  Başvuru Süreci ve Genel Bilgiler

Yüksek lisans eğitiminin bir yıl, doktora eğitiminin ise genellikle üç yıl sürdüğü İngiltere, son derece kaliteli eğitim sistemiyle yurtdışında yüksek lisans yapmayı düşünenlerin hayallerini süsler. Yabancı öğrenci sayısının beş yüz binlere yaklaştığı İngiltere’de yüksek lisans programları da bu yoğun ilgiye paralel olarak en başarılı öğrencilere kapılarını açmakta, dolayısıyla adaylar yoğun bir rekabet sürecinden geçmektedir. Ancak İngiltere’de yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız, genel başvuru süreçleri ve kabul koşulları hakkında bilgilenmek sizin için avantaj teşkil edecektir. Biz de bu yazımızda İngiltere’de yüksek lisans hakkında faydalı olabilecek genel bilgileri sizler için derledik.

İngiltere’de yüksek lisans programlarının ortak kabul koşullarının en başında dil yeterliliği gelmektedir. Yüksek lisans süreci yoğun araştırmaya ve kaynak taramasına dayanan bir süreç olduğu için, adayların bu süreci yönetebilecek iyi bir İngilizce bilgisine sahip olmaları beklenir. Bu doğrultuda, İngiliz üniversiteleri genellikle IELTS’ten 6 ila 7 puan arasında bir skor talep etmektedir. 

Türkiye’den İngiltere’deki master programlarına başvuru yapmak için herhangi bir dört yıllık fakülteden mezun olmanız yeterlidir. Bununla birlikte, üniversiteler çoğu zaman 2,75/4 gibi bir ortalamayı asgari koşul kabul ederler. Bu yeterliliğe sahip olmayanlar ise Türkiye’deki bilimsel hazırlık programlarına benzeyen “pre-master” programına katılırlar. Bu programlar genellikle 10 ila 30 hafta sürmekte olup tamamlayan öğrenciler master eğitimlerine başlarlar. Pre-master programlarında hem dil eğitimi hem de akademik çalışmalara yönelik derslerin yanı sıra ilgili alana giriş niteliğinde dersler de sunulmaktadır.

İngiltere’de MBA (işletme yüksek lisansı) yapmayı düşünüyorsanız, MBA başvurusu yapan öğrencilerden en az 2 yıllık iş tecrübesi beklendiğini bilmek faydalıdır. Bazı üniversiteler MBA programlarına kabul aşamasında GMAT puanı da talep edebilmektedir. MBA programları için aranan en temel şartların başında yine İngilizce yeterliliği gelmekte olup IELTS’ten “upper-intermediate” seviyesine karşılık gelen 5,5 puan almanız talep edilmektedir.

İngiltere’de yüksek lisans ve MBA programlarına başvuru koşulları ve tercih edebileceğiniz programlar hakkında bilgi almak için alanında uzman danışmanlarımızla iletişime geçebilir, dilerseniz Ankara, İzmir veya İstanbul ofislerimizden randevu alarak merak ettiğiniz konulara bir kahve eşliğinde yanıt bulabilirsiniz. Ücretsiz kariyer danışmanlığı hizmetimizden faydalanmak için Draft Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’nı tercih edin!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız