DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Burs Başvuruları
Burs Başvuruları

Okul, devlet veya gideceğiniz ülkeden alabileceğiniz tüm burslar ile ilgili yanınızdayız.

Devamı
İngiltere Eğitim Rehberi: İngiltere’de Üniversite Okumak

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan İngiltere, yurtdışı eğitim dendiğinde akla ilk gelen ülkelerden biridir. Öyle ki 2016 yılı istatistiklerine göre İngiltere’de eğitim gören yabancı öğrenci sayısı 442.375 olarak kaydedilmiştir! Bunda dünyanın en güçlü dili olarak kabul edilen İngilizcenin doğduğu topraklar olması, Oxford Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi gibi dünyanın en iyi üniversitelerine ev sahipliği yapması ve son derece gelişmiş ulusal eğitim sisteminin rolü kuşkusuz çok büyüktür. İngiltere, kozmopolit yapısı, köklü tarihi, muhteşem mimarisi ve doğal güzellikleriyle yurtdışında eğitim almak için harika bir tercihtir!

İngiltere’de üniversite okumayı düşünüyorsanız, İngiltere üniversitelerinin talep ettikleri başvuru koşulları hakkında bilgilenmeniz faydalı olacaktır. Biz de bu yazımızda İngiltere üniversitelerinin başvuru koşulları ve İngiliz eğitim sistemi hakkında genel bilgileri sizler için derledik.

İngiltere’de lisans eğitimi, Avrupa’nın geri kalanından farklı olarak 3 yıldır; 1 yıl süren yüksek lisans eğitimi ise araştırma bazlı programlarda sürdürülmektedir. Tıp, diş hekimliği gibi uzmanlık ve staj dönemi bulunan bölümlerde ise eğitim süresi 5 yıla kadar çıkabilmektedir.

İngiltere üniversitelerine Türkiye’den başvuru yapan adaylar, çok iyi İngilizce bildiklerini kanıtlamalıdır. Bunun yanı sıra, A seviyesine gelebilmeleri için bir yıllık Foundation (Hazırlık) programlarını tamamlamaları talep edilir.

Hazırlık programları kapsamında öğrencilere 1 yıl süreyle Matematik, Sosyal Bilimler, Doğa Bilimleri gibi alanlardaki eksiklerini tamamlamalarına olanak tanıyan dersler verilir. Hazırlık eğitimlerinde lisans seviyesine hazırlık yapılır ve bu programı başarıyla tamamlayan öğrenciler lisans seviyesinde eğitim almaya, başka bir deyişle üniversiteye kabul edilmeye hak kazanırlar. Bazı hazırlık programları, adayların IELTS sınavından en az 5,5 puan almalarını şart koşmaktadır.

IELTS sınavına girmediyseniz, endişelenmenize gerek yoktur. Kabul için sizden istenen evraklarla başvuru yapabilir, değerlendirme sürecinin ardından “şartlı kabul” alabilirsiniz. Şartlı kabul edilen adaylardan belirtilen süre içinde IELTS sınavına girerek puanlarını beyan etmeleri istenir. Özellikle yüksek rağbet gören üniversitelerde bu yola başvurmak zaman kazanmak açısından daha avantajlıdır. Bunun yanı sıra, Uluslararası Bakalorya (International Baccalaurate) diplomasına sahip olan adaylar veya liseden A seviyesinde diplomayla mezun olanlar, diğer kriterleri de karşılamaları halinde Hazırlık sürecini atlayarak doğrudan üniversiteye başlayabilirler.

İngiliz üniversitelerine yapılan başvurular, UCAS adında bir merkezi sistem üzerinden yapılır. Bu sistem, başvuru sürecinde ne yapmanız gerektiğini size söyleyecektir. UCAS sürecinde dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri, önceden belirlenmiş olan başvuru tarihine riayet etmektir. Aksi takdirde başvurunuz kabul edilmeyecektir.

İngiltere’de okuyan öğrenciler, üniversite eğitimleri boyunca haftalık 20 saat çalışma iznine sahiptir. İngiltere pahalılığıyla ünlü olsa da asgari ücret yüksek olduğu için haftada 20 saat çalışarak pek çok giderinizi karşılamanız ve bütçenize destek olmanız mümkündür! Mezun olan öğrenciler ise 1 yıl çalışma iznine sahip olurlar.

İngiltere’de üniversite eğitimi hakkında daha fazla bilgi almak için uzman danışmanlarımızla iletişime geçebilir, dilerseniz Ankara, İstanbul veya İzmir ofislerimizden randevu alarak tecrübeli ekibimizle yüz yüze görüşebilirsiniz. Geleceğinizi vakit kaybetmeden planlamak için Draft Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’nı tercih edin!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız