DRAFT BLOG

İngiltere Üniversitelerine Yatay Geçiş Mümkün Mü?

İngiltere’de okumak ve dünyaca ünlü İngiliz üniversitelerinden diploma almak, pek çok üniversite öğrencisinin hayalini süsler. İngiltere’nin dünyanın en iyi üniversitelerine ev sahipliği yaptığı ve İngiltere’den alınan diplomaların dünyanın dört bir yanında kariyer fırsatlarına kapı açtığı göz önüne alındığında, bu son derece anlaşılır bir durumdur. Bu nedenle her yıl dünya genelinde on binlerce öğrenci İngiliz üniversitelerine kayıt yaptırabilmek için yoğun bir rekabet sürecine girmekte, titiz kabul kriterlerini karşılayan adaylar ise İngiliz üniversitelerinde eğitim almaya hak kazanmaktadır.

Bununla birlikte, halihazırda üniversite eğitimi almakta olan adayların da zaman kaybetmeden İngiltere üniversitelerinde eğitimlerine devam etme olanağı bulunmaktadır. Zira bazı İngiliz üniversiteleri, adayların gerekli koşulları sağlamaları kaydıyla yatay geçiş olanağı sunmaktadır. Yatay geçiş için kabul edilen adaylar, kendi üniversitelerinde aldıkları bazı dersleri eğitimlerine saydırarak üniversite eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilir. Ancak bazı durumlarda öğrencilerin ilave ders almaları gerekebileceğini hatırlamak gerekir.

Türk üniversitelerinden İngiltere üniversitelerine yatay geçiş talebinde bulunacak adaylar, başvuru dosyalarını hazırlarken şu belgeleri eklemelidir:

-      Öğrenci belgesi

-      Öğreniminizin devam etmekte olduğunu gösteren transkript 

-      Akademisyenler tarafından verilecek en az iki referans mektubu

-      Yabancı dil yeterliliğinizi gösteren belge*

-      Ders dışında katıldığınız sosyal etkinlikler ve başarı belgeleri 

İngiliz üniversitelerine yatay geçiş yapmak istiyorsanız, yüksek bir not ortalaması, çok iyi İngilizce bilgisi, referanslarınız ve ders dışındaki başarılarınız değerlendirme sürecinde büyük önem taşımaktadır. Ders dışı faaliyetlerdeki başarılarınızın neler olabileceğine dair örnek vermek gerekirse, örneğin yüzme, basketbol, voleybol gibi bir spor dalında lisanslı sporcuysanız ve alanınızda elde ettiğiniz başarılarınız varsa bu başarılar sizin için bir avantaj teşkil edecektir. Zira günümüzde pek çok kaliteli üniversite, öğrencilerin akademik başarısının yanında diğer başarılarını da bir kriter olarak değerlendirmektedir.

İngiliz üniversiteleri tarafından kabul edilmek için İngilizce bilginizin üst düzey olması önemlidir. Ancak bu konuda kendinizi yeterli hissetmiyorsanız endişelenmenize gerek yoktur. Dilerseniz, İngiltere’nin yanı sıra İrlanda ve Malta gibi ülkelerdeki köklü dil okullarında eğitim alarak İngilizcenizi geliştirebilir, hatta dil eğitiminiz esnasında çalışarak masraflarınızın çok büyük bir bölümünü karşılayabilirsiniz! Öğrencilere haftalık 20 saat çalışma izni veren bu ülkelerde ayda 800-1000 € kazanabilirsiniz.

İngiltere üniversitelerine yatay geçiş başvuruları ve İngiltere’de eğitim hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz alanında uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla görüşebilir, dilerseniz İzmir, İstanbul veya Ankara veya ofislerimizden randevu alarak tecrübeli ekibimizle yüz yüze görüşebilirsiniz!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız