DRAFT BLOG

Tüm İspanya İçerikleri
Neden Yurtdışında Eğitim? (Draft Education)

Merhaba arkadaşlar, Yeni bir dil öğrenmek, dil bilginizi geliştirmek, yeni bir eğitim sistemine aşina olmak ve sizin gibi yurt dışından gelen yüzlerce yabancı öğrenci ile birlikte yeni kültürler tanımak, bu avantajlardan sadece bazıları...

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

İspanya’da Yüksek Lisans Yapmak:  Kabul Koşulları ve Başvuru Süreçleri

Yurtdışı eğitim dünyasının en popüler ülkelerinden biri olan İspanya, dünya sıralamalarında ilk 500 ve ilk 1000’de yer alan çok kaliteli ve köklü üniversiteleri, sıcacık kültürü, kozmopolit yapısı, muhteşem doğal güzellikleri ve nefes kesen yaşam tarzıyla yüksek lisans yapmak için harika bir tercihtir. Buna bir de dünyanın en güçlü dillerinden biri olarak gösterilen İspanyolcanızı geliştirme fırsatını eklersek neredeyse kusursuz bir tercih haline gelir!

İspanya’da yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız, mühendislikten iletişim bilimlerine uzanan çok geniş bir yelpazede yer alan yüzlerce program arasından hedeflerinize ve koşullarınıza en uygun olanı seçebilirsiniz. Bu kararı verebilmek için doğru bilgi sahibi olmanız gereken en önemli konu, İspanya üniversitelerinin kabul koşulları, başvuru süreçleri ve başvuru zamanlarıdır. Bu bilgileri aşağıda sizler için derledik.

İspanya üniversitelerinde yüksek lisans programları, 1 yıllık (60 ECTS kredisi) ve 2 yıllık (120 ECTS kredisi) programlar şeklinde sunulmaktadır. Ülkemizdeki tezsiz yüksek lisans programlarına benzeyen 60 kredilik yüksek lisans programları, seçtiğiniz alanda uzmanlaşma fırsatı sağlasa da akademik kariyerinize doktora yaparak devam etmeyi düşünüyorsanız bu kapsamda saydıramayacağınız programlardır. Aynı durum kamu sektöründe çalışmayı düşünenler için de geçerlidir, dolayısıyla master programlarını değerlendirirken bu konuyu göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz.

İspanya üniversiteleri yüksek lisans programları için Türkiye’den başvuru yapacak adaylar, öncelikle üniversite diplomalarının denkliğini onaylatmalıdır. Buna Apostil süreci denir. Adaylardan talep edilen ikinci en önemli gereklilik ise dil yeterliliğinin belgelenmesidir. Genel bir kural olarak B2 seviyesi baz alınmaktadır.

İspanya’da İngilizce yüksek lisans (master) programlarına katılanlar da bir yıl boyunca İspanyolca öğrenmekte ve programı tamamladıktan sonra dilerlerse İspanya’da staj yapabilmektedir. Avrupa Birliği üyesi olan İspanya’da staj yapmak, Avrupa’nın rekabetçi ortamına uyum sağlayarak büyük bir avantaj sağlamak anlamına gelir. İspanya’da yüksek lisans için tercih edebileceğiniz çoğu üniversite staj için yerleştirme desteği de sunmaktadır. Üniversitelerin işbirliği ilişkisi içinde bulundukları insan kaynakları firmaları, iki veya üç aylık dönemlerde dahi staj yapabileceğiniz işverenler bulabilmektedir. 

İspanya’da yüksek lisans dersleri genellikle öğleden sonra başlamaktadır, bunun en büyük nedeni gün içinde farklı programların birlikte yürütülmesidir. İngilizce yüksek lisans programlarının başlangıç tarihleri ise üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterse de genellikle Eylül-Ekim aylarında başlayarak 9 ay boyunca devam eder. 9 ayın sonunda 3 aylık staj dönemi bulunmaktadır.

İspanya yüksek lisans programlarının başvuru süreleri genellikle Ocak ayında başlayarak Mayıs-Haziran aylarına kadar devam eder. Programların başvuru tarihleri değişiklik gösterebileceğinden dolayı, üniversitelerin ilgili sayfalarını takip ederek en güncel bilgiye ulaşabilirsiniz. 

İspanya’da yüksek lisans fırsatları, tercih edebileceğiniz üniversiteler, programlar ve kabul koşulları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz alanında uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımız ile görüşebilir, dilerseniz Ankara, İstanbul veya İzmir ofislerimizden randevu alarak bir kahve eşliğinde merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Geleceğinizi vakit kaybetmeden planlamak için bizimle iletişime geçin!

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız