DRAFT BLOG

Tüm İspanya İçerikleri
Neden Yurtdışında Eğitim? (Draft Education)

Merhaba arkadaşlar, Yeni bir dil öğrenmek, dil bilginizi geliştirmek, yeni bir eğitim sistemine aşina olmak ve sizin gibi yurt dışından gelen yüzlerce yabancı öğrenci ile birlikte yeni kültürler tanımak, bu avantajlardan sadece bazıları...

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

İspanya Öğrenci Rehberi

İspanya; tarihi, çok kültürlü yapısı ve coğrafi konumuyla Avrupa’nın en gözde turistik ve eğitim rotalarından. Dünya genelinden pek çok öğrencinin lisans, yüksek lisans ya da dil eğitimi için tercih ettiği İspanya, öğrencilere sunduğu imkanlar ve saygın eğitim geleneğiyle popülerliğini hak ediyor. Dünyanın en iyi 400 üniversitesi arasında 8 İspanyol üniversitesi bulunuyor. Ayrıca dünyanın en eski üniversitelerinden kabul edilen, 1084 yılında kurulan Salamanca Üniversitesi de İspanya’da bulunuyor. Tarihi boyunca Fenike, Kelt, Yunan, Roma, Endülüs gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan İspanya, köklü bir tarihe ve çok kültürlü bir yapıya sahip. 17 özerk bölgeden oluşan ülkenin güneyde ve doğuda Akdeniz’e, kuzeyde ise Atlantik Okyanusu’na kıyısı vardır. Resmi dil İspanyolca, dünyada en çok konuşulan 3. dil olma özelliğine sahiptir. Ülkede İspanyolca dışında farklı bölgelerde Baskça, Katalanca ve Galiçya dilleri de konuşulur.

İspanya’da üniversite okumak isteyen yabancı öğrencilerin yerine getirmesi beklenen bazı koşullar vardır. Lise diplomasının İspanya’da denkliği olması gerekmektedir. Denklik için onay alan öğrenciler, İspanya üniversite giriş sınavı olan Selectividad (PAU) adı verilen sınava tabi tutulurlar. Ayrıca İspanya’da bir üniversiteye kayıt yaptırabilmek için en az B2 düzeyinde İspanyolca bilme şartı aranmaktadır. Eğer dil koşulunu karşılayamıyorsanız İspanya’da Dil eğitimi ve Selectividad hazırlık eğitimi sunan kurslara devam edebilirsiniz. Ön kabul almış sayıldığınız kursun sonunda gerekli yeterliğe sahip olduğunuz takdirde okumak istediğiniz okul ve bölüme kayıt yaptırabilirsiniz.

İspanya’da üniversite yaşamı oldukça dinamik ve eğlencelidir. Son derece sıcak ve dışa dönük yapılarıyla tanınan İspanyollar eğlenmeyi ve keyifli vakit geçirmeyi seven insanlardır. Akdeniz kültürünün hâkim olduğu ülke, Türk öğrencilerin adaptasyon sürelerinin daha rahat geçmesine ve kendilerini daha rahat hissetmelerine olanak sağlar. Euro bölgesinden yer alan İspanya’da yaşam maliyeti kendi içinde dengeli ve düşük olsa da ülkemizde Euro kurunun yüksek olması nedeniyle bir miktar pahalı görülebilir. Ancak öğrenciler için her alanda uygun seçenekler bulmak mümkün. Aylık 500-800 Euro arasında bir rakama ev kiralamanız mümkün olduğu gibi çoğu üniversite yabancı öğrencilere kampüs içinde konaklama imkânı da sunmaktadır. Yeme-içme konusunda ise 7 Euro’dan 20 Euro’ya değişen alternatifler mevcut. Akdeniz ikliminin hâkim olduğu ülkede alıştığımız lezzetleri bulmak da oldukça kolay. Sebze, meyve gibi gıdalara erişim görece kolay ve ucuzdur. 

İspanya öğrencilere sunduğu sosyal ve kültürel olanaklar açısından da oldukça zengin bir ülkedir. Turistik ve tarihi güzellikleri ve dinamik eğlence anlayışıyla üniversite eğitiminizi çok keyifli bir deneyim haline getirebilirsiniz. İspanya her yıl pek çok festival ve yerel fiestalara ev sahipliği yapmaktadır. Katalanya’nın geleneksel festivali Els Castellers, Valencia’da düzenlenen Domates Festivali, Kanarya Adaları’nın ev sahipliği yaptığı Gran Canaria Karnavalı bunlardan bazılarıdır. Pek çok farklı kültürün bir arada yaşadığı İspanya’da üniversite okumak yalnızca prestijli ve kaliteli bir eğitim almanızı değil sosyal ve kültürel açıdan da oldukça donanımlı hale gelmenizi sağlayacaktır.

İspanya’da üniversite hayatı ve İspanya üniversiteleriyle ilgili merak ettiklerinizi sormak ve daha detaylı bilgi sahibi olmak için uzman yurtdışı eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz Ankara, İzmir ve İstanbul ofislerimizi ziyaret ederek yüz yüze bilgi alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız