DRAFT BLOG

Tüm İspanya İçerikleri
Neden Yurtdışında Eğitim? (Draft Education)

Merhaba arkadaşlar, Yeni bir dil öğrenmek, dil bilginizi geliştirmek, yeni bir eğitim sistemine aşina olmak ve sizin gibi yurt dışından gelen yüzlerce yabancı öğrenci ile birlikte yeni kültürler tanımak, bu avantajlardan sadece bazıları...

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

İspanya Üniversitelerine Başvuru Rehberi:  Kabul Koşulları Nelerdir?

Dünya sıralamasında ilk 500 ve ilk 1000’de yer alan okullara ev sahipliği yapan İspanya, köklü ve kaliteli eğitim veren okullarıyla yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biridir. Yalnızca kültürüyle değil, insanlarının sıcakkanlılığı ve yüksek yaşam kalitesi ile de öğrenciler için cezbedici bir ülkedir İspanya. 

Devletin Yüksek (Senior) Denetim Servisi tarafından denetlenen eğitim sisteminde ortak yapı ve ilkelerin korunması amaçlanmaktadır. 70’ten fazla üniversite bulunan İspanya’da devlet ve özel üniversitelerin yanı sıra Katolik Kilisesi’ne bağlı üniversiteler de mevcuttur. Meslek eğitimine ağırlık verilen ülkede çok sayıda teknik ve yüksekokul da mevcuttur. 

Peki bu okullara nasıl başvuru yapılır? İspanya üniversitelerine başvuru koşulları ve bu konu hakkında ihtiyaç duyabileceğiniz faydalı bilgileri sizler için araştırdık.

Başvuru Dosyası

İspanya’da bir üniversiteye kayıt yaptırmak istiyorsanız öncelikle bir başvuru dosyası hazırlamanız gerekmektedir. Nedir bu başvuru dosyası? Gerekli belgelerin, evrakların ve motivasyon mektubunuzun bulunduğu dosyadır. Kim olduğunuzu, seçtiğiniz bölümü, neden o bölümü seçtiğinizi ve neden o okulu tercih ettiğinizi açıkladığınız motivasyon mektubunuz İspanya’daki her okul için gereklidir. Okulun gözünde bırakacağınız ilk izlenim olan bu metin, listedeki diğer adayların arasından sizi ön plana çıkaracak en önemli unsurdur. Bu nedenle motivasyon mektubunu profesyonel danışmanlarımızla hazırlamanızı tavsiye ederiz.
Okuldan okula ve bölümden bölüme farklılık gösteren belgeler olsa da genel olarak gerekli evrakların arasında; İngilizce ve/veya İspanyolca seviyenizi gösteren belge/sertifika/sınav puanı, lisenizin tanınırlık belgesi ve transkript gibi dokümanlar yer alır. Lise tanınırlık belgesi İspanya Büyükelçiliklerinden alınabilir. Büyükelçilik size istediğiniz okula başvuru yapabileceğiniz ‘Volante Akreditasyonu’ sağlar. 

Dil Yeterliliği

Yine okuldan okula ve bölümden bölüme değişmesine rağmen İspanya’daki üniversitelerin ve bölümlerin çoğunluğunda İngilizce eğitim almanız mümkündür. Bazı akademik programlar ise hem İngilizce hem İspanyolcadır. Öğrencilerin İspanyolca yeterliliğine dair bir sertifika sunması zorunlu olmasa da genelde ‘DELE test’ sonuçlarını sunarlar. Eğer eğitim alacağınız kurs/program İngilizce ise o zaman İngilizce dersinde aldığınız sonuçları sunarak İngilizce seviyenizi kanıtlamanız istenecektir. Genel olarak en az B2 seviyesinde İngilizce bilmeniz talep edilmektedir.
Ülkedeki günlük yaşamınızı ve dersleri anlamanızı kolaylaştırmak adına size dünyada en çok konuşulan ikinci dil İspanyolcayı öğrenmenizi tavsiye ederiz. Üniversite eğitiminden önce hem ülkeyi ve eğitim sistemini tanımak hem de diline hâkim olmak isterseniz bizimle iletişime geçip ülkenin en iyi dil okullarından birine kayıt yaptırabilirsiniz.

Mülakat ve Giriş Sınavları

Daha önce Avrupa dışından gelen öğrencilere tabi tutulan üniversiteye giriş sınavı; ‘Selectividad’ vardı. Ancak artık yürürlükte değil. YAŞASIN! 

Fakat hala bazı okullar ve belli başlı bazı bölümler (konservatuar ya da tıp gibi) kendi yeterlilik sınavlarını yapıyorlar. Bu okul ve bölümlerin ayrıntılı bilgisini Draft Eğitim web sitemizi inceleyerek veya bizimle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. 

Ortalama Ücretler

İspanya’daki devlet üniversiteleri Bologna sistemi kapsamındadır. Öğrenciler bu sistem gereğince mezun olmak için minimum 60 AKTS’yi tamamlamak zorundadırlar. İspanya hükümeti tarafından düzenlenen okul ücretleri genellikle Avrupa’nın en düşük okul ücretleridir. Ancak elbette seçeceğiniz okul, bölüm ve programa göre değişecektir. Ortalama yıllık okul ücretleri 2000-3000€ arasında değişmektedir.


Okul ücretlerinin haricinde öğrenciler başvuru ücreti öderler. Bu ücret de değişiklik gösterebilir fakat 44€’yu geçmez. 

Öğrenciler için yaşam maliyetleri ise; konaklama için aylık ortalama 200-550€, yeme içme için 150-200€, sosyal etkinlikler ve ulaşım için ise 200€ civarındadır.

İspanya üniversiteleri hakkında cevabını merak ettiğiniz tüm sorular için diğer blog yazılarımıza göz atabilir, dilerseniz Ankara, İstanbul veya İzmir ofislerimizle iletişime geçerek uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla yüz yüze görüşebilirsiniz. İspanya’daki geleceğinizi vakit kaybetmeden planlamak için bize ulaşın!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız