DRAFT BLOG

Tüm Makedonya İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Sınavsız Üniversite Okumak Mümkün mü?

Yurt dışında sınavsız üniversite konusunu yeniden masaya yatırdığımız videomuza hoş geldiniz.

İştip'te Yaşam

Genel Bilgiler

Makedonya’nın doğusunda yer alan İştip, yaklaşık 48 bin nüfuslu bir şehirdir. Ülkenin tekstil ve moda sektörü alanındaki merkezidir. İştip; Lakavice, Ovce, Pole ve Kocani vadilerinin kesişim noktasında yer almaktadır. Bregalnica ve Otinja nehirleri İştip’ten geçer.

Yazları ortama sıcaklık 32 derecedir. Sıcak ve kurak geçer. Kış mevsimi kısa sürmektedir. Genellikle 2 aydan daha az süreyle hissedilir. 

Geçmişte Bulgar İmparatorluğu’nun bir parçası olan İştip, 1014 yılında Bizans İmparatorluğu’nun eline geçmiştir. 1284 yılında Sırp Kralı Milutin tarafından fethedildikten sonra 1385 yılında Osmanlı Devleti egemenliğine girmiştir. Balkan Savaşları’nın ardından Osmanlı’dan ayrılan İştip, önce Bulgaristan’ın daha sonra da Yugoslavya’nın bir parçası olmuştur.

Konaklama

Makedonya’nın küçük bir kenti olan İştip, çeşitli otelleri ve pansiyonlarıyla turistlere konaklama imkânı sunmaktadır. Eğitim almak için İştip’e gelecek öğrenciler çeşitli işletmeler tarafından yönetilen öğrenci yurtlarında oda kiralayabilmektedir. 

Ulaşım

İştip içerisinde uygun fiyata taksi ile ulaşım sağlanabilmektedir. Bunun dışında banliyölerden geçen otobüsler şehir merkezine ulaşmasını sağlamaktadır.

Yeme-İçme

İştip’te başkent Üsküp’te olduğu gibi Makedon kültürünün en bilinen lezzetleri olan et yemekleri Pleskavitsa ve Cevapi’yi bulabilirsiniz.

Sosyal Etkinlikler

İştip’te her yılın Kasım ayında Aco Sopov Kültür Merkezi’nde MakFest adında bir pop müzik festivali düzenlenmektedir. 

1987’den beri 1 Temmuz’dan 1 Ağustos’a kadar İştip Kültür Yazı etkinlikleri düzenlenmektedir.

Şehirde bulunan İştip Ulusal Müzesi, gezilip görülmeye değer kültürel yapılardan bir tanesidir.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız