DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Acil Durumlarda Destek
Acil Durumlarda Destek

Sağlık ve güvenlik gibi acil durumlar için 7/24 yanınızdayız.

Devamı
İsviçre'de Üniversite Eğitimi

Dünya genelinde huzurun, refahın ve tarafsızlığın sembolü olarak bilinen, Birleşmiş Milletler, UNICEF, Kızılhaç gibi pek çok önemli uluslararası kuruluşa ve organizasyona ev sahipliği yapan, Alplerin eteğinde yer alan güzel ülke İsviçre, pek çok kişinin hayalini kurduğu çok gelişmiş bir ülkedir. Yirmi altı özerk kantondan oluşan İsviçre’nin en büyük şehri Zürih olmakla birlikte başkenti sanılanın aksine Bern şehridir. İsviçre, Avrupa Birliği’ne üye olmamasına rağmen özel bir protokolle Schengen Anlaşması’na dahildir; yani İsviçre’de oturum iznine sahip olmanız halinde tüm Avrupa ülkelerinde serbestçe seyahat edebilirsiniz. Para birimi İsviçre frangıdır. Ülkede İtalyanca, Fransızca, Almanca ve İngilizce yoğun konuşulmaktadır.

İsviçre, sağladığı muazzam sosyo-ekonomik koşulların yanı sıra çok kaliteli bir eğitim sistemi ve köklü üniversiteleriyle ünlüdür. Özellikle Zürih Üniversitesi, Basel Üniversitesi, Bern Üniversitesi, Cenevre Üniversitesi, Lozan Üniversitesi, Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü gibi üniversiteleri dünya sıralamalarında üst sıralarda yer alırlar. Saydıklarımız dahil olmak üzere İsviçre’de toplam 10 devlet üniversitesi bulunur ve devlet üniversiteleri haricinde faaliyet gösteren çok prestijli özel eğitim kurumları da bulunmaktadır. 

İsviçre’de eğitim almak isteyenlerin en çok merak ettikleri konuların başında İsviçre’deki devlet üniversiteleri ve özel üniversitelerin başvuru koşulları gelmektedir. Öncelikle söylemek gerekir ki İsviçre devlet üniversitelerinin başvuru koşulları okuldan okula değişmekte olup kuralları büyük ölçüde üniversiteler belirlemektedir. Ancak ortak koşullardan bahsetmek mümkündür. Örneğin, İsviçre’de bir devlet üniversitesine başvurmak istiyorsanız iyi bir lise diploma notuna sahip olmalı ve dil yeterliliğinizi kanıtlamalısınız. Bazı üniversiteler, Türkiye’de faaliyet gösteren İtalyan, Alman veya Fransız liselerinden mezun olanları B2 seviyesinde kabul ederek ekstra dil yeterlilik belgesi talep etmemektedir. Ayrıca bazı İsviçre devlet üniversiteleri, başvuru yapmadan önce tanınan bir üniversitede iki yıllık eğitiminizi tamamlamış olmanızı beklemektedir. Bu üniversiteler şunlardır:

·     Basel Üniversitesi

·     Bern Üniversitesi

·     Cenevre Üniversitesi

·     Fribourg Üniversitesi

·     Lugano Üniversitesi

·     Lozan Üniversitesi

·     Neuchatel Üniversitesi

·     St. Gallen Üniversitesi

·     Zürih Üniversitesi

Türkiye’den başvuru yapan öğrencilerin İsviçre’de eğitim alabilmek için taşımaları gereken nitelikler arasında en az 12 yıl eğitim almış olmak, İsviçre’de geçerli bir denklik sertifikasına sahip olmak veya Türkiye’de bir lisans programını kazanmış olmak gibi şartlar bulunmaktadır. Ayrıca, teknik bölümlerde bir aşamalı, sözel bölümlerde ise iki aşamalı bir dil yeterlilik sınavından geçmeniz beklenir. Eğer B2 düzeyinde dil yeterlilik sertifikasına sahipseniz bu yeterliliği taşıdığınız kabul edilir. İsviçre’de eğitim veren özel üniversiteler ise iki yıllık eğitim görmüş olmayı şart koşmamaktadır. 

İsviçre’de devlet üniversitelerine başvuru yapacak yabancı öğrencilerden istenen genel belgeler aşağıdaki gibidir (başvurduğunuz üniversite ek belgeler talep edebilir):

·     Lise diplomanızın onaylı fotokopisi

·     Online başvuru formu

·     Vesikalık fotoğraf

·     Dil yeterlilik belgesi

·     Başvurmak istediğiniz alanda 2 yıllık üniversite eğitimi aldığınız gösteren belge

İsviçre’de özel üniversitelerin talep ettikleri genel belgeler ise şu şekilde sıralamak mümkündür (başvurduğunuz üniversite ek belgeler talep edebilir):

·     Lise diploması (iyi bir not ortalaması talep edilebilir)

·     Online başvuru formu

·     Pasaport fotokopisi

·     Eğitim diline ve bilgisayar kullanımına hakim olmak

İsviçre’de üniversite eğitimi, başvurabileceğiniz üniversiteler ve bölümleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz alanında uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla irtibat kurabilir, dilerseniz Ankara, İzmir veya İstanbul ofislerimizden randevu alarak yüz yüze görüşebilirsiniz. Yurtdışı eğitim dünyası hakkında ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçin!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız