DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Konaklama Desteği
Konaklama Desteği

Eğitim süreniz boyunca konaklayacağınız yere ve daha sonra dilerseniz farklı konaklama tercihlerinize yardımcı olacağız.

Devamı
İtalya'da Öğrencilik Hayatı Nasıldır?

İtalya; yurt dışında eğitim dendiği zaman akla ilk gelen ülkelerden biridir. Ülkemizden bir çok öğrenci hem lisans hem yüksek lisans hem de dil eğitimi için burayı tercih etmektedir. Ülkenin kültürümüze olan yakınlığı dolayısıyla, Türk vatandaşı öğrenciler İtalya'yı çok sevmektedirler. Avrupa'nın şirin ve kendine has bir yeri olan İtalya'da öğrencilik hayatı nasıldır? Öğrenciler için burası pahalı bir yer mi? Yurt dışı eğitimi için uygun mu? Gelin hep beraber bu tarz soruların cevaplarına birlikte göz atalım.

Yaşam Koşulları İle İtalya
İtalya, nispeten bazı Avrupa ülkelerine göre biraz daha uygun bir ülkedir. Makedonya, Polonya gibi öğrenci dostu olmasa da, yine de buranın yaşam koşulları her cebe hitap etmektedir. Pizzası, lazanyası, makarnaları ve tiramisu tatlısı ile meşhur olan İtalya'da yeme içme oldukça uygun maliyetlidir. Ayrıca, ülkede ilginç bir “Gizli Fırın” geleneği vardır. Bu fırınlar sabaha karşı açık olup diğer restoranlar için hamur işi üreten geleneksel imalathanelerdir. Buralarda fırından yeni çıkmış çok taze ürünleri çok ucuza alabilirsiniz. “Gizli” diye anılmalarının nedeni çoğu zaman reklam panosu gibi tanıtıcı işaretlere sahip olmamalarıdır. Klasik İtalyan lezzetleri ile bezenmiş restoranlarında yemek yiyebilir ya da yiyeceğinizi evde hazırlayabilirsiniz. Lokanta, kafe ve restoranlarında yaklaşık 10 Euro'ya karnınızı doyurmanız mümkündür. Marketlerde ise çok daha uygun seçenekler bulunmaktadır. 

Konaklama Pahalı Mı?
Kent merkezlerine yakın konaklamayı tercih ederseniz pek çok turistik ve kültürel noktaya yürüme mesafesinde bulunacağınız için ulaşım masrafınız düşecektir. Elbette kent merkezine yakın lokasyonlarda daire kiralarının biraz artabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Bunun yanında pek çok okul konaklama konusunda öğrencilerini uygun seçeneklere yönlendirmektedir. Üniversite veya dil okulu öğrencileri için çeşitli konaklama seçenekleri mevcuttur. Bunlar genel olarak yurt ve ev kiralama şeklinde ayrılır. Örneğin Madrid’de ortalama ev kiraları metrekare başına 11 Euro civarında olup ülke geneline göre pahalıdır. Bilbao, Tribunal, Gran Via veya Sol gibi bölgelerde bu fiyatlar daha da artmaktadır. Ancak ülkenin görece şehir dışında yer alan bölgelerinde çok daha uygun bir bütçeyle yaşamak mümkündür.

Peki Sosyal Etkinlikler Nasıl?
Üniversite hayatı boyunca öğrencileri kültürel anlamda geliştirecek sayısız imkana sahip bir ülke olan İtalya’da Colosseum, İspanyol Merdivenleri, Trevi Çeşmesi gibi dünyaca ünlü tarihi yapıları, müzeleri ve eşsiz mimariye sahip binaları ziyaret edebilir ve bunu son derece uygun bir fiyata yapabilirsiniz. Antik Roma, Rönesans ve Barok Dönem gibi tarihin dönüm noktası olan zaman dilimlerinin izlerini taşıyan İtalya’da bulunan 150’den fazla müzeyi öğrencilere uygun tarifeler ile gezebilir, UNESCO Dünya Mirasları arasında yer alan 12 adet bölgeyi görebilirsiniz. Günlük sosyal aktivitelerinizi ortalama 5 ila 10 Euro arasında bir maliyetle gerçekleştirebilirsiniz. 

İtalyan üniversiteleri hakkında bilgi almak ve kayıt yaptırmak için uzman eğitim danışmanlarımız ile İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizde yüz yüze görüşebilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız