DRAFT BLOG

Tüm İtalya İçerikleri
Neden Yurtdışında Eğitim? (Draft Education)

Merhaba arkadaşlar, Yeni bir dil öğrenmek, dil bilginizi geliştirmek, yeni bir eğitim sistemine aşina olmak ve sizin gibi yurt dışından gelen yüzlerce yabancı öğrenci ile birlikte yeni kültürler tanımak, bu avantajlardan sadece bazıları...

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

İtalya'da Okumak Hakkında Merak Ettikleriniz

Avrupa’nın adından en çok söz ettiren ülkelerinden birisi olan İtalya, sanata ve eğitime verdiği değerle bilinmektedir. Yüzyıllardır yüksek öğrenim veren bu ülkede alınacak bir yurtdışı üniversite eğitimi, sizi hem kültürel hem de akademik açıdan başka ülkelerde edinemeyeceğiniz bilgilerle donatacaktır. Yurtdışı eğitimi için vazgeçilmez duraklardan biri olan İtalya, doyurucu pek çok alternatifi bünyesinde barındırmasından dolayı öğrencilerin tercihleri arasında yer almaktadır. İtalya’da okumak hakkında merak ettiklerinizi sizler için derledik.

Öncelikle İtalya’nın ve hatta dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Bologna Üniversitesi’nden bahsetmek gerekir. Galleria Uffizi gibi müzeleri ziyaret edebileceğiniz ve dünyadaki en eski üniversitelerden birisi olan Bologna Üniversitesi modern ve geleneksel metodolojinin harmanlandığı yegane üniversitelerden biridir. Dolayısıyla yurtdışı eğitimi için oldukça ideal bir tercihtir.

İtalya denilince akla hiç kuşkusuz moda tasarımı gelmektedir. Moda tasarımı gibi alanlarda verdiği eğitimin ehliyeti dünyaca bilinen İtalya, aynı zamanda sosyal bilimler gibi yaygın akademik alanlarda da yerleşik bir eğitim geleneğine sahip olan bir ülkedir. 

Verdiği eğitim ile tüm Avrupa ülkelerine örnek olan İtalya’da yüksek öğrenim çoğunlukla ücretlidir ancak Akdeniz’in incisi bu ülkedeki yüksek öğrenim masrafları diğer büyük Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha uygundur. İtalya’nın yüzlerce yıllık bir eğitim tarihçesine sahip devlet üniversitelerinin yıllık eğitim ücretleri 2000 ila 4000 Euro arası bir fiyata sahiptir. 

Türkiye’de özel üniversitelere eğitim için bir servet ödemektense, çok daha uygun fiyatlara eğitim kalitesi tüm dünyaca bilinen İtalyan üniversitelerinde yüksek öğrenim hayatınıza başlayabilirsiniz.

İtalya’da üniversite okumak isteyen öğrencilere yönelik ilk beklentilerinden birisi, İtalyanca dil yeterliliğine sahip olduğunuzu kanıtlayacak bir belgedir. Şayet bu belge elinizde yoksa, ülkedeki uygun fiyatlı dil kurslarından faydalanarak kısa bir süre içerisinde İtalyanca bildiğinize dair bir belgeyi temin edebilirsiniz. Bu belgeyi temin ettiğiniz takdirde başvuru süreci sizin için çok daha olumlu geçecektir. İtalya’nın sizden gerektirdiği bir diğer belge ise yurtdışında eğitim almak isteyen her öğrencinin sahip olması gereken bir öğrenci vizesidir.

İtalya’da alınacak bir eğitim süresince aylık masraflarınız ise diğer Avrupa ülkelerinde alacağınız bir eğitime kıyasla oluşacak masraflarla aşağı yukarı aynıdır. Kiralar ile beraber İtalya’da yüksek öğrenim gören bir öğrencinin aylık 1500-2000 Euro’yu bulabilecek bir masrafı olmaktadır. Barınma ihtiyacınızı karşılamanız gereken vakit geldiğinde İtalya’daki birçok yüksek öğrenim kurumunun son derece cazip fiyatlı yurtlara sahip olduğunu unutmamalısınız. Bu yurtlar, giriş-çıkış saatleri ve ziyaretçiler konusunda Türkiye’deki karşılıklarına kıyasla çok daha büyük esneklikler sağlamaktadırlar. 

İtalya’da bulunan toplu taşıma ağıysa tramvaylar, metrolar ve otobüslerden oluşmaktadır ve bu toplu taşıma ağı öğrenciler için gayet uygun tarifeler sunmaktadır. Genel bir değerlendirme yaptığımız zaman, İtalya’da alınacak bir yüksek öğrenimin akademik açıdan dolu ve kültürel açıdan tatmin edici olduğu kadar maddi açıdan da cebinizi çok yakmayacak bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

İtalya üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak için Draft Yurtdışı Eğitim’in İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerini ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız