DRAFT BLOG

Tüm İtalya İçerikleri
Neden Yurtdışında Eğitim? (Draft Education)

Merhaba arkadaşlar, Yeni bir dil öğrenmek, dil bilginizi geliştirmek, yeni bir eğitim sistemine aşina olmak ve sizin gibi yurt dışından gelen yüzlerce yabancı öğrenci ile birlikte yeni kültürler tanımak, bu avantajlardan sadece bazıları...

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

İtalya Üniversiteleri Başvuru Koşulları Hakkında Bilgiler

Dünyanın en çok seyahat edilen ülkelerinden biri olan İtalya, binyıllara uzanan tarihi, muhteşem doğal güzellikleri ve çok zengin kültürünün yanı sıra eğitim konusunda da son derece gelişmiş bir ülkedir. Öyle ki dünyanın en iyi ilk 500 üniversitesi arasında pek çok İtalyan üniversitesini görmek mümkündür. Hatta Bologna Üniversitesi ve Milano Üniversitesi dünya sıralamasında ilk 100’de yer alırlar. 

Dünya tarihine yön veren Rönesans’ın doğduğu topraklar olan İtalya, son derece kaliteli ve yüzlerce yıllık üniversite geleneğiyle pek çok köklü üniversiteye ev sahipliği yapmakta, İtalya üniversiteleri bugün başta tasarım, mimari gibi alanlar olmak üzere modern bilimlerin pek çok alanında öncü sayılabilecek araştırmaları yürütmektedir. Bu özellikleri dikkate alındığında, yurtdışında eğitim almayı düşünenler için İtalya’nın muhteşem bir tercih olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz!

İtalya’da üniversite eğitimi almayı düşünenlerin en çok merak ettikleri konulardan biri, İtalya üniversitelerinin başvuru koşullarıdır. Biz de bu yazımızda İtalya üniversitelerinin genel başvuru koşullarını sizler için derledik.

İtalya üniversitelerinin başvuru koşulları; orta öğretim başarısı, üniversite giriş sınavı ve dil yeterliliği gibi üç ana başlıkta değerlendirilebilir. İtalya üniversitelerine başvurabilmek için Türkiye’de 12 yıllık zorunlu temel eğitimi veya üniversite eğitiminizin ilk yılını tamamlamış olmalısınız. Giriş sınavı açısından, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen AYT/TYT sınavlarında baraj puanını aşmış olmanız beklenir. Dil yeterliliğine bakıldığında ise, İtalyanca eğitim almak istiyorsanız, İtalya Konsolosluğu’nun öngördüğü B2-C1 seviyesinde İtalyanca bildiğinizi kanıtlamanız gerekecektir. Eğer İngilizce eğitim almak istiyorsanız, IMAT sınavını geçmeniz yeterlidir. Bu noktada TOEFL veya IELTS sınavından alacağınız iyi bir puanın avantaj sağlayacağını belirtmek isteriz.

Özellikle tıp fakültelerine başvuru için gerekli olan IMAT sınavı, çoktan seçmeli 60 sorudan oluşan, 100 dakika süren bir sınavdır. Ağırlıklı olarak temel sayısal bilgilerin ölçüldüğü bu sınavda öğrencilerin analitik düşünme becerileri, genel kültür seviyesi ve problem çözme becerilerine yönelik sorular da bulunur. Doğru cevapların 1,5 puan kazandırdığı sınavda yanlış cevaplar 0,4 puan kaybettirir. IMAT sınavı her yıl Eylül ayında düzenlenmekte olup sınav tarihleri İtalya Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanır.

İtalya üniversitelerine yapılan başvurularda adaylar en yüksek puanlı adaydan başlanarak kontenjana göre sıralanmakta, kontenjan sayısı kadar aday başarılı kabul edilerek üniversite eğitimine başlamaya hak kazanmaktadır. Bunun yanı sıra, sınavı kazanmakla birlikte kayıt yaptırmayan öğrencilerden açılan kontenjanlar için yedek adaylar da kabul edilir.

İtalya üniversitelerinde tercih edebileceğiniz bölümler ve kabul koşulları hakkında daha fazla bilgi edinmek için alanında uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla irtibat kurabilir, dilerseniz Ankara, Istanbul veya İzmir ofislerimizden randevu alarak yüz yüze görüşebilirsiniz. Ücretsiz kariyer danışmanlığı hizmetimizden faydalanmak için hemen iletişime geçin!

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız