DRAFT BLOG

Tüm İtalya İçerikleri
Neden Yurtdışında Eğitim? (Draft Education)

Merhaba arkadaşlar, Yeni bir dil öğrenmek, dil bilginizi geliştirmek, yeni bir eğitim sistemine aşina olmak ve sizin gibi yurt dışından gelen yüzlerce yabancı öğrenci ile birlikte yeni kültürler tanımak, bu avantajlardan sadece bazıları...

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

İtalya Üniversiteleri Kabul Şartları Nelerdir?

Yükseköğrenim deyince birçok öğrencinin aklına gelen İtalya, Rönesans döneminden beridir Avrupa’da öncü olan üniversite eğitimi sayesinde başarılı mezunlar yetiştirmiş ve sadece Avrupa’da değil dünya çapında da adını duyurmayı başarmış bir ülkedir. Sanattan sosyal bilimlere, sosyal bilimlerden teknik bilimlere, teknik bilimlerden mühendisliğe bir çok alanda Avrupa’nın en iyi eğitim kurumlarını bünyesinde toplamayı başarmış bu ülke yurtdışında eğitim konusunda sözü geçen önemli otoriteler tarafından rakipsiz kabul edilmektedir.

İtalya’nın yurtdışı eğtimindeki bu rakipsizliği büyük ölçüde köklü ve uzun soluklu eğitim geleneğinden kaynaklanmaktadır. 

İtalya, üniversitelerin kendisi için neyi temsil ettiğinin son derece farkında olduğundan dolayı ülkenin uluslararası prestijini artırmak ve muhafaza etmek için yükseköğretime yönelik büyük yatırımlar yapmaktadır. Bu büyük yatırımlardan aldıkları payla kendilerini her geçen gün daha da geliştiren İtalyan üniversiteleri dünyanın dört bir yanından öğrenci kabul etmektedir. Akademik camiada yoğun bir popülerliğe sahip olan bu eğitim kurumlarının öğrenci kabulü için gerektirdiği şartlar ise parlak bir yurtdışı eğitimi alma hedefindeki her öğrenci adayının aklında bir soru işareti yaratmaktadır.

İtalya üniversitelerinin başvuru koşulları ortaöğretim başarısı, üniversiteye giriş sınavı ve dil yeterliliği gibi üç ana başlıkta değerlendirilmektedir. İtalyan üniversitelerine yapacağınız sağlıklı bir başvurunun kabul görmesi için Türkiye’deki 12 yıllık zorunlu temel eğitimi veya üniversite eğitiminizin ilk yılını tamamlamış olmanız gerekmektedir. Giriş sınavı konusunda ÖSYM tarafından gerçekleştirilen AYT/TYT gibi sınavlarda da baraj puanını geçmeniz zorunludur. İtalya üniversitelerine yapılacak bir başvuru dil yeterliliği açısından ele alındığındaysa İtalyanca alınacak bir yurtdışı üniversite eğitimi için İtalya Konsolosluğu’nun ön gördüğü B2-C1 seviyeleri arasında bir İtalyanca bilgisine sahip olduğunuzu ıspatlamanız gerekecektir. Eğer İtalya’da İngilizce eğitim almak istiyorsanız, IMAT isimli sınavı geçmeniz sizin için yeterlidir. Bu durumda ayrıca TOEFL ve IELTS gibi uluslararası tanınırlığı olan bir sınavdan alacağınız iyi bir puanın avantaj sağlayacağını da belirtmekte fayda vardır.

İtalya’da alınacak bir İngilizce eğitim için gerekli olan IMAT sınavı özellikle tıp fakültelerine yapılacak başvurular açısından büyük önem taşımaktadır. Çoktan seçmeli 60 sorudan oluşan ve 100 dakika süren bu sınav ağırlıklı olarak temel sayısal becerileri ölçmektedir. Bununla beraber öğrencilerin analitik düşünme kapasitesini ve genel kültür seviyesini de tartan IMAT’ta doğru cevaplar 1.5 puan kazandırır, yanlış cevaplar 0.4 puan kaybettirir.

İtalya üniversitelerine yapılan başvurularda kontenjanlar en yüksek puanı alan adaylara göre sıralanmaktadır ve kontenjan sayısı kadar aday başarılı olarak kabul görerek İtalya’daki üniversite eğitimlerine başlamaya hak kazanmaktadır. Bununla beraber sınavı kazanmalarına rağmen kayıt olmayan öğrencilerin boşalttığı kontenjanlar için yedek adaylar da kabul edilmektedir. 

İtalya üniversiteleri hakkında daha detaylı bilgi almak için alanında kendini ispatlamış eğitim danışmanlarımız ile İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizde görüşebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız