DRAFT BLOG

Tüm Litvanya İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Kaunas'ta Yaşam

Genel Bilgiler

 

Litvanya’nın en etkileyici şehirlerinden biri olan Kaunas, ülkenin aynı zamanda eski başkentidir. Şehrin girişinde özgürlük savaşçılarının, şairlerin ve büyük düklerin heykelleri bulunmaktadır. Bünyesindeki üniversiteler sebebiyle Litvanya’nın gençlik merkezi olarak görülmektedir.

 

Tarihsel geçmişi 11. Yüzyıla kadar uzanan şehir, Neman ve Neris Nehirlerinin birleşim noktasına kurulmuştur.

 

Ilıman ve karasal iklimi bir arada yaşayan şehirde yaz aylarında ortalama günlük sıcaklık 20-25 derece civarındayken, kış aylarında -20 dereceye kadar düştüğü görülmektedir.

 

Konaklama

 

Kaunas bünyesinde birçok önemli üniversiteyi barındığı için öğrencilerin konaklama imkanları oldukça gelişmiştir. Öğrencilere özel yurt ve apart gibi çok sayıda seçenek sunulmaktadır. Bu özel yurt, apart ve hosteller hem şehrin merkezine hem de fakültelere yakın mesafelere konumlandırılmış durumdadır. Bu konaklama seçeneklerini tercih etmeyen öğrenciler için ise 2-3 öğrencinin bir arada yaşayabildiği kiralık evler bulunmaktadır. Kiralık ev alternatifi, kira maliyetlerinin çok yüksek olmaması sebebiyle öğrenciler tarafından tercih edilen bir yöntemdir.

 

Ayrıca bünyesinde yurt bulunduran üniversitelerde eğitim alacak olan uluslararası öğrenciler, başvuruları sırasında belirttikleri takdirde üniversitelerin bünyesindeki yurtlarda da konaklama imkanı sağlayabilmektedir.

 

Ulaşım

 

Kaunas’ta şehir içi ulaşım gelişmiştir ve alternatif sayısı yüksektir. Bu ulaşım alternatiflerinden en sık kullanılanlar ise otobüs, troleybüs, minibüs, taksi, bisiklet ve vapurlardır. Otobüs kullanımında ücretler şoförlere nakit olarak ödenebildiği gibi satın alınan e-biletler ile ulaşım imkanları daha da kolaylaştırılabilir. Şoförlerden de alınabilen bu e-biletler ile 3 günlük ulaşım masrafı 4,70 €’dur.

 

Yeme-İçme

 

Geleneksel Litvanya mutfağında olduğu gibi Kaunas’ta da çok çeşitli çorbalar bulunmaktadır. Kabak çorbası, salatalık çorbası gibi pek çok çorba çeşidi mevcuttur. İklimi dolayısıyla en çok yetiştirilen ürünler arpa, patates, çavdar, pancar ve süt ürünleridir. Dolayısıyla şehrin mutfağı da bu ürünler üzerinden şekillenmektedir. Örneğin patates püresi Kaunas’ın en ünlü yemeklerindendir.

 

Litvanya bir Baltık Ülkesi olması sebebiyle Kaunas mutfağında da deniz mahsulleri sıklıkla tercih edilmektedir. Pike, levrek, yılan balığı, füme balığı ve çipura bölgede en sık rastlanan balıklardır. Kendine özel bir jöleyle servis edilmektedir.  

 

Sosyal Aktiviteler

 

Şehirde Old Town (Eski Şehir) olarak adlandırılan bölge şehrin tarihi yapılarının yer aldığı bölgedir. Bölgede barok ve gotik mimarinin ürünü olan 14. Yüzyıldan kalma birçok eser bulunmaktadır. Bu tarihi yapılardan bazıları; şehrin eski yapısı olmasıyla ünlü Kaunas Kalesi, halk arasında “beyaz kuğu” olarak adlandırılan ve görkemli yapısıyla dikkat çeken Kaunas Belediye Sarayı gibi yapıların yanında Balmumu Eritme Fırını, Kaunas Bazilikası, Kaunas Tıp ve Eczacılık Müzesi, St. Francis Xavier Kilisesi, Kutsal Üçlü Kilisesi, Perkunas Evi ve Tarihi Başkanlık Sarayı eski şehirde bulunan tarihi yapılardır.

 

Ayrıca şehirde düzenlenen bazı festivaller; Kaunas Film Festivali, Kaunas Jazz Festivali, Uluslararası Koro Festivali ve Yarışma, Akropolis Kaunas Büyük Alışveriş Festivali, Uluslararası Modern Dans Festivali’dir.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız