DRAFT BLOG

Tüm Ukrayna İçerikleri
En Uygun Bütçeli Yurtdışı Üniversiteleri

Dolar ve euro kuru yurtdışında üniversite okumak isteyen gençlerimizin önünde bir engel.

Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Kharkiv'de Yaşam

Kharkiv - Şehir Detay Sayfaları

Genel Bilgiler

Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri olan Kharkiv, ülkenin 25 oblastından biri olan Kharkiv Oblastı’nın idari merkezidir ve resmi dili Ukraynacadır. Ukrayna’nın kuzeydoğunda yer almaktadır.

Yıl genelinde nemli karasal iklimin hâkim olduğu şehirde kış aylarında yoğun kar yağışı yaşanmaktadır. Ortalama hava sıcaklığı kış aylarında -4 derece iken yaz aylarında 20 derece civarında seyretmektedir. 

Konaklama

Kharkiv’de ev kiralamak birçok Avrupa şehrine göre daha uygun maliyetli olması sebebiyle öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bu nedenle 2-3 kişilik öğrenci gruplarının bir arada yaşadığı öğrenci evlerine rastlanmaktadır. Öğrencilerin konaklama için tercih ettikleri diğer alternatifler ise özel öğrenci yurtları, hosteller ve apartlardır. Bu konaklama merkezlerini işletenler çoğunlukla İngilizce bildikleri için iletişim sorunu yaşanmamaktadır. Ayrıca yurt, hostel ve apartların konumlandıkları noktalar üniversitelerin kampüslerine oldukça yakın noktalardır.

Ulaşım

Oldukça gelişmiş bir ulaşım ağına sahip olan Kharkiv’de şehir içi toplu taşıma imkanları ile şehrin her noktasına kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Şehir içi ulaşımda; metro, otobüs, taksi, tramvay, troleybüs ve minibüs (marşrutka) araçları kullanılmaktadır. Minibüs ve taksi haricindeki ulaşım araçlarının ücretleri 1-3 Grivna arasında değişiklik göstermektedir. 

Marşrutka adıyla anılan minibüslerin çalışma saatleri değişiklik göstermektedir ve ücretleri 4-5,50 Grivna arasında değişmektedir.

Taksi kullanımı ise pahalı olması sebebiyle öğrenciler tarafından çok sık tercih edilmeyen bir ulaşım aracıdır. Taksilerin açılış ücreti 30 Grivna olup kilometre başına 5 Grivna işletilmektedir. 

Yeme-İçme

Zengin bir yemek kültürüne sahip Ukrayna mutfağı oldukça farklı tatlardan oluşmaktadır. Ukrayna mutfağının en ünlü yemeği çeşitli sebzeler ile yapılan “borsch çorbası” ve ülkeye özgü bir tür mantı olan “vareniki” yemeğidir. 

Kharkiv kozmopolit bir şehir olması sebebiyle pek çok yöresel ve yabancı alternatif mutfağa ev sahipliği yapmaktadır. 

Yöreye özgü diğer lezzetler ise; patates ile yapılan bir tür mücver olan Deruni, etli beyaz lahana sarması Golubtsı, bir tür poğaça olarak Pampushka, domuz sucuğu Domaşnyaya kolbasa, domuz yağından yapılan bir sandviç olarak da Salos Çesnekom şeklinde sıralanabilir. 

Sosyal Aktiviteler

Kharkiv’in en önemli noktalarından biri olan Ploscha Svobody (Özgürlük Meydanı) şehirdeki ulaşımın merkezini oluşturmaktadır. İnşa edildiğinden bu yana şehrin merkezi olarak kabul edilmektedir. Resmi bayramlar, konserler ve festivaller bu meydanda gerçekleştirilmektedir. 

Şehrin en eski yapısı olan Pokrovsky Manastırı 1689 yılında tamamlanmıştır. Mimarisi itibariyle Kharkiv şehrinin yedi harikasından biri olarak kabul edilmektedir.  Kharkiv Üniversitesi’nin kurucusu Vasiliy Karazin tarafından 1804-1805 yılları arasında inşa ettirilen Shevchenko Parkı şehrin en eski ve en büyük parkıdır. İçerisinde önemli anıtlar, oyun alanları ve Kharkiv Hayvanat Bahçesi’ni de barındırmaktadır. Parkta her yıl yaz aylarında doğal çiçek sergisi düzenlenmektedir. 

Ukrayna’nın ilk ve tek kozmonotluk ve ufoloji müzesi de Kharkiv’de bulunmaktadır. Müzede göktaşı örnekleri, NASA tarafından çekilmiş fotoğraflar ve uzay bilimi hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız