DRAFT BLOG

Tüm Ukrayna İçerikleri
En Uygun Bütçeli Yurtdışı Üniversiteleri

Dolar ve euro kuru yurtdışında üniversite okumak isteyen gençlerimizin önünde bir engel.

Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Kiev'de Yaşam

Genel Bilgiler

 

Doğu Slav uygarlığının kültür merkezi olan Kiev, günümüzde Ukrayna’nın başkentidir. Ülkenin kuzeyinde yer alır ve Dinyeper Irmağı’nın batısında konumlanmıştır.

 

Resmi dili Ukraynaca olmasına rağmen Kiev’de ağırlıklı olarak Rusça konuşulmaktadır. 25 yaş altı grup çoğunlukla İngilizce konuşur, ancak ülkede Ukraynaca ve Rusça bilinmesine önem verilmektedir.

 

Kiev yıl genelinde ılıman karasal iklime sahiptir. Yazları sıcak ve kışları soğuk geçerken bahar aylarında hava sıcaklıkları daha orta seviyelerdedir. Aralık ayında başlayan soğuk hava ile beraber sıcaklık kış ayları boyunca -33 dereceye kadar düşmektedir. Kış aylarında oluşan kar ve buz mart ayına kadar kalır. Şehrin içinden geçen Dinyeper Nehri bu aylarda donar. Yazları ise hava sıcaklığı 30 derecenin üzerindedir. İklimin de etkisiyle hava oldukça nemlidir.

 

Konaklama

 

Kiev’de ev kiralamak öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen bir konaklama şeklidir. Bu nedenle 2-3 kişilik öğrenci gruplarının bir arada yaşadığı öğrenci evlerine rastlanmaktadır. Öğrencilerin konaklama için tercih ettikleri diğer alternatifler ise özel öğrenci yurtları, hosteller ve apartlardır. Bu özel öğrenci yurtları, hosteller ve apartlar üniversitelerin kampüslerine ve şehrin merkezine oldukça yakın mesafelere konumlanmıştır.

 

Ulaşım

 

Şehir içi ulaşımda; metro, otobüs, taksi, tramvay, troleybüs ve minibüs (marşrutka) araçları kullanılmaktadır.

 

Kiev’de kullanımda olan üç metro hattı bulunmaktadır. Şehirde temiz ve hızlı bir metro sistemi vardır ve hatlar kırmızı, mavi ve yeşil renklerle ayrılmıştır. Diğer tabelalardan farklı olarak metro tabelalarında Kiril alfabesinin yanında İngilizce tabelalar da bulunmaktadır. Bu sebeple kullanımı diğer toplu taşıma sistemlerine göre daha kolaydır. Metro sabah 06:00 ve 23:59 saatleri arasında çalışmaktadır. Tek binişlik bilet fiyatı 4 Grivna’dır. Bu nedenle bir metro kartı veya aylık bilet almak daha hesaplı olacaktır.

 

Mekik anlamına gelen “marshrutka” adı verilen minibüsler de şehirde en çok kullanılan ikinci toplu taşıma aracıdır. Marshrutkalarda ücretler 4-5 Grivna arasında değişiklik göstermektedir.

 

Yeme-İçme

 

Pek çok Avrupa ülkesi ve Amerika’daki standartlar göz önüne alındığında Kiev’de yeme-içme maliyetleri oldukça uygundur. Hem lezzetli hem de ucuz olmasıyla bilinen fırında pişmiş yiyeceklere sokak aralarında da rastlanabilmektedir.

 

Yöreye özel lezzetlerin başında ise Ukrayna’nın en ünlü yemeği olan “broscht çorbası” gelmektedir. Ülkemizde çiğ börek olarak bilinen ve bir Kırım yemeği olan “chebureki” de Kiev’de yol üzerinde karşılaşabileceğiniz yemeklerden biridir. Ayrıca tüm dünyada Kievski Tavuğu olarak bilinen Kiev Usulü Tavuk da şehre özel lezzetlerden biridir.

Kiev’in en ünlü içeceklerinin başında ise “kvas” adı verilen ve ana maddesi ekmek olan bir içecektir. Büyük sarı ve mavi tanklarda satılan bu içeceğe neredeyse her sokakta rastlamak mümkündür.

 

Sosyal Aktiviteler

 

Kiev dünya çapında ünlü olan birçok müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan en bilinenleri; içinde mamut iskeletlerinden her türlü minerale, bölgedeki tüm hayvan türlerinden bitki türlerine çok zengin bir içeriğe sahip olan Ulusal Doğa Tarihi Müzesi, ülkenin politik tarihini anlatan Taras Shevchenko Müzesi ve Ukrayna’nın kırsal yaşamının tarihçesini içeren bir temaya sahip Avrupa’nın en büyük açık hava müzesi olan Pirogovo Açık Hava Müzesi’dir.

 

Ayrıca dünya yeraltı edebiyatının öncü isimlerinden Bukowski’nin Kiev’de yaşadığı ev de Bukowski Müzesi olarak müze haline getirilmiştir.

 

Temelleri 11. yüzyılda atılan ve tarihi değeri oldukça yüksek olan Aziz Sofya Katedrali de şehrin en önemli sembollerinden biridir. 2011 yılında 1000. yaşını kutlayan bina, 1990 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne seçilmiştir.

 

Ayrıca şehir her yıl dünya çapında düzenlenen festivallere de ev sahipliği yapmaktadır. Bu festivallerden en fazla ziyaretçi alanları ise; yurtiçinden ve yurtdışından birçok tasarımcının bir araya geldiği Kiev Moda Haftası, birçok belgeseli seyircisiyle buluşturan Kiev Belgesel Film Festivali, her yıl dünyanın dört bir yanından katılımcının yaratıcı çalışmalarının incelenip ödüllerin dağıtıldığı Kiev Uluslararası Reklamcılık Festivali, ekim ayında düzenlenen ve bir jüri tarafından belirlenen çalışmaların ödülle buluştuğu Kiev Uluslararası Kısa Film Festivali’dir.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız