DRAFT BLOG

Tüm Polonya İçerikleri
Yurtdışında Fizyoretapi Eğitimi

Polonya, Macaristan ve Letonya'nın köklü üniversitelerinde fizyoterapi eğitimi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Krakow'da Yaşam

Genel Bilgiler

Krakow, Polonya’nın en büyük ikinci şehridir. Tarihi 7. Yüzyıla kadar dayanan Krakow, Polonya’nın en eski şehirlerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Şehir Vistula Nehri’nin üzerinde yer almaktadır. İlk yerleşimlerin ardından küçük bir köy olarak bilinmeye başlanan Krakow, 10. yüzyılda Slav Avrupası’nın ticaret merkezi haline gelmiştir. 20. Yüzyılda İkinci Polonya Cumhuriyeti’nin kurulması sonucu Krakow’da çeşitli üniversiteler ve kültür merkezlerinin faaliyet göstermeye başlaması ile şehir akademik ve sanatsal yönüyle öne çıkmaya başlamıştır.

Krakow yaklaşık 760 bin nüfusa sahiptir. Nemli karasal iklim görülür. Yazları ılık ve güneşli, kışları ise soğuk, karlı ve bulutlu geçmektedir. Krakow, ismini kurucusu efsane Leh prensi Krakus’tan alır.

Konaklama

Krakow, diğer Polonya şehirlerinde olduğu gibi her bütçeye hitap eden konaklama imkânları sunmaktadır. Stare Miasto bölgesi turistler tarafından konaklama için en çok tercih edilen bölgedir. Turistik alanlara yürüme mesafesinde olan bölge, Krakow’un en güzel manzaralarından birini sunan Wawel Kalesi’ni görme şansı da tanımaktadır. Erasmus eğitimi sebebiyle uzun süre Krakow’da konaklama imkânı arayan öğrenciler için kiralık odalar ve apartman daireleri kiraları 750 Zloty’den başlamaktadır. (1 Zloty=25 Cent)

Ulaşım

Krakow’da tramvay ve otobüsler ile şehir içi ulaşım sağlanabilmektedir. Şehrin turistik noktaları aynı bölgede yoğunlaştığı için yürüyerek de keyifli bir yolculuk yapılabilmektedir. Ayrıca otobüsler şehirdeki en yaygın ulaşım ağını oluşturmaktadır.

Otobüsler ve tramvay ağları sabah 06.00’dan gece 00.00’a kadar hizmet vermektedir.

Yeme-İçme

Lahana yaprağına kıyma, pirinç, salça veya domatesin eklenmesiyle hazırlanan Golabki, Türk mutfağındaki lahana dolmasıyla oldukça benzerlik göstermektedir. Sadece Krakow’da değil bütün Polonya’da oldukça sevilerek tüketilen Pierogi ise kıymalı, ıspanaklı, patatesli gibi çeşitleri olan bir tür hamur işi yemeğidir. Özellikle Noel ve Paskalya gibi özel günlerde pişirilerek servis edilir. Pancar ve ekşi kremayla hazırlanan ve üzerine dereotu ile haşlanmış yumurta dilimleri eklenen soğuk çorba Chlodnikşehrin diğer lezzetlerinden bir tanesidir.

Sosyal Etkinlikler

Krakow, tarihin en eski alışveriş merkezlerinden biri olarak bilinen Sukiennice’yi (Kumaş Pazarı) içinde barındırır. 2000 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilen Krakow, 2013 yılında da UNESCO tarafından Edebiyat Şehri olarak kabul edilmiştir.

Her yıl yaklaşık 7 milyon turistin ziyaret ettiği Krakow müzeleri, sanat galerileri ve tarihi kiliseleri ile dikkat çekmektedir. 

Ana Meydan, St. Basilica Kilisesi, Wawel Kalesi, Ulusal Sanat Müzesi şehrin en çok ziyaret edilen noktalarıdır. 

Ulusal Sanat Müzesi’nde ünlü ressamlar Leonardo da Vinci ve Rembrandt’ın eserlerini görebilmek mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız