DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Kariyer Danışmanlığı
Kariyer Danışmanlığı

Doğru meslek ve doğru ülke tercihi yapmanız için danışmanlarımız ile buradayız.

Devamı
Kuzey Avrupa'nın Gözbebeği Letonya'da Üniversite Eğitimi

Kuzey Avrupa'da yer ala Letonya; kuzeyde Estonya, güneyde Litvanya; doğuda ise Rusya ve Beyaz Rusya ile komşudur. Başkent Riga, Avrupa'nın önemli şehirleri arasında yer almaktadır. Para birimi Euro olsa da, bazı Avrupa ülkelerine göre nispeten yaşam koşulları açısından daha uygun bir ülkedir. Letonya üniversiteleri, dünya üniversiteler sıralamalarında ilk 1000 üniversite arasında yer aldığında dolayı, ülkenin üniversite eğitimi oldukça kalitelidir. Türkiye arasında saat farkı bulunmayan ülkenin eğitim kalitesi, dünya arenasında kendini ispat etmiştir. Ülkede eğitim ücretleri oldukça uygundur ve Türkiye'den pek çok öğrenci, buraya eğitim almaya gelmektedir. Peki Letonya'da eğitim alabileceğiniz kurumlar hangileridir?

Köklü Bir Geleneğe Sahip Letonya Üniversitesi
Letonya Üniversitesi 1919 yılında kurulmuş olup, oldukça köklü bir geleneğe sahiptir. Üniversite 14.000'den fazla öğrenci, 13 fakülte ve 20'nin üzerinde araştırma enstitüsü ve bağımsız eğitim merkezleri ile Baltık bölgesinin en büyük ve önde gelen araştırma üniversitelerinden biridir. Letonya Üniversite'si bünyesinde devlet tarafından akredite edilen 130'dan fazla akademik ve profesyonel çalışma programı sunulmaktadır. Letonya Üniversitesi'nde araştırma faaliyetleri, beşeri çalışmalar, doğa bilimleri, sosyal bilimler olmak üzere üç ana inceleme alanını temsil eden 50'den fazla araştırma alanında yürütülmektedir. Letonya Üniversitesi, uluslararası işbirliğinin gelişmesine büyük önem vermektedir. Dünyanın en kaliteli ilk 1000 üniversitesi arasında yer alan Letonya Üniversitesi, sadece Letonya'nın değil, Avrupa'nın ve hatta dünyanın sayılı kurumları arasında yer almaktadır.

Riga Teknik Üniversitesi
Baltık Bölgesi'nin en eski teknik üniversitesi ünvanına sahip olan Riga Teknik Üniversitesi, tıpkı Letonya Üniversitesi gibi dünyanın en iyi ilk 1000 kurumu arasında yer almaktadır. Eski adı Riga Polytechnical Institute ve Riga Polytechnicum’dur; 1990’da Riga Teknik Üniversitesi olarak mevcut adını almıştır. Üniversite şu anda 9 fakülteden oluşmaktadır. TU, EECA (Doğu Avrupa ve Orta Asya) üniversiteleri arasında 64. sırada yer alarak, Letonya’nın en iyi ikinci (Letonya Üniversitesi'nin arkasında) ve Baltık ülkelerinin en iyi 7. üniversitesi olmuştur. Webometrics sıralaması da RTÜ’yü LÜ’den sonra Letonya'nın ikinci en iyi üniversitesi ilan etmiştir. RTÜ’nün 2016 itibariyle mevcut öğrenci sayısı yaklaşık 15.000 olup dinamik bir atmosfer sunmaktadır. Üniversitede toplam 572 akademisyen görev yapmaktadır. Araştırma ekibi ise toplamda 611 kişiden oluşmaktadır. RTÜ’den alınan diplomalar uluslararası alanda geçerlidir.

Letonya'da harika bir üniversite hayatı geçirmek ve hayallerinizdeki yurt dışı eğitimini gerçeğe dönüştürmek için uzman eğitim danışmanlarımız ile görüşmeyi ihmal etmeyin. Bize online iletişim formundan ulaşabilir ya da İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimiz ile iletişim sağlayabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız