DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Staj Desteği
Staj Desteği

Yurt dışına ister üniversite eğitimi ile isterseniz dil eğitimi ile gidin; tüm staj fırsatlarını sizinle paylaşacağız.

Devamı
Letonya'da Yaşam Giderleri

Letonya bir Baltık bölgesi ülkesi. Son yıllarda yurt dışında uygun fiyata eğitim almak isteyenlerin gittiği bir ülke. O bölgedeki diğer ülkeler gibi, üniversitelerinde sınavsız öğrenci kabulü de oluyor. Letonya’da Avrupa’nın en iyi ilk 1000 üniversitesi arasında yer alan okullar mevcut. Rusya gibi, buranın da teknik, mühendislik alanlarındaki bölümleri oldukça kaliteli. Eğer siz, bu gibi olanaklardan yararlanmak istiyor bir de üstüne soğuk iklimleri seviyorsanız Letonya'da okumak, size göre bir harika bir fırsat olacaktır. 

Peki bu ülkede okurken yaşamak nasıl? Bunu eminiz ki yurt dışına gidecek olan her öğrenci adayı kendine ve çevresine soruyordur. Belki Balkan ülkelerinde, örneğin Makedonya, kadar ucuz olmasa da Letonya da Batı Avrupa ülkelerindeki yaşam giderlerine kıyasla daha ucuz kalabiliyor. Fakat üniversite eğitimi kalitesi Avrupa standardını koruyor. 

Letonya'da yeme-içme

Letonya’nın mutfağı Rus mutfağıyla büyük benzerlikler göstermektedir. Kendine özgü antik bir mantar yetiştirme kültürü bulunan ülkede, mantar seviyorsanız bir sürü farklı çeşidini deneyebileceksiniz. Zengin peynir ve çorba kültüründen beslenerek de damak tadınızı geliştirebileceksiniz. Ortalama bir restoran-kafede bir öğününüz 6-7 euro civarında seyrediyor ama her yerde olduğu gibi konakladığınız yerde yemeğinizi kendiniz yapıp masraflarınızı haftalık 30 euro gibi bir miktara düşürebilirsiniz. Ayrıca Letonya da Schengen Vizesi ülkelerinden biri olduğuna göre burada da okurken çalışma olanaklarına dad sahipsiniz.

Konaklama, ulaşım

Öğrenciler okullarının sunduğu yatakhane, yurt gibi olanaklardan faydalanabiliyorlar veya kendilerine kişisel oda yahut daire de kiralayabiliyorlar. Daire-apart fiyatları aylık 250-350 euro arasında değişiyor. 

Başkent Riga’nın bile “küçük kent” sayılabilecek bir yer olmasından kaynaklı, ulaşım sistemi genellikle otobüs ve minibüsler üzerine kurulmuştur. Aylık ortalama ulaşım maliyeti size 20 euro gibi bir maliyete geliyor. Fakat kentlerin küçük olmasını avantajınıza kullanabilir, çoğu mesafeyi yürüyerek veya bisikletle de gidebilirsiniz. 

Letonya’da yurt dışı eğitim, sınavsız eğitim fırsatları ve yaşam maliyetleri üzerine aklınıza gelebilecek her tür soru için bize ulaşınız. Bu konuda uzman eğitim danışmanlarımız sizlere memnuniyetle yardım edecektir. Bize online iletişim formumuz vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız