DRAFT BLOG

Tüm Letonya İçerikleri
Yurtdışında Fizyoretapi Eğitimi

Polonya, Macaristan ve Letonya'nın köklü üniversitelerinde fizyoterapi eğitimi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Letonya’da Ara Dönem Kayıt Fırsatlarını Kaçırmayın!

Avrupa’nın kuzeyinde, Baltık Denizi kıyısında yer alan Letonya, “Baltık bölgesinin incisi” olarak bilinir. 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlığını ilan ettikten sonra hızlı bir modernleşme sürecine girmiş, başarıyla yürüttüğü politikalar sayesinde kısa bir sürede yıldızı parlayarak Avrupa Birliği’ne tam üye olmuştur. Avrupa Birliği üyeliğinden sonra da başarılı grafiğini sürdürerek özellikle yurtdışı eğitim alanında sık tercih edilen ülkelerden biri haline gelmiştir. Diğer Avrupa ülkelerine, özellikle hayat pahalılığıyla bilinen Kuzey Avrupa ülkelerine kıyasla yaşam maliyetlerinin çok uygun olması ve muhteşem doğal güzelliklerinin yanı sıra iyi korunmuş zengin tarihinin bunda payı büyüktür.

Başkent Riga, ülkenin kültürel, ekonomik ve siyasi merkezidir. Yaklaşık 650 bin kişilik nüfusuyla çok huzurlu ve güvenli bir kent olarak bilinen Riga, Orta Çağ’dan miras kalan yapıları ve modern mimarinin en güzel örnekleriyle masalsı ve büyüleyici bir şehirdir. Üstelik Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye gemiyle sadece iki saat uzaklıktadır!

Letonya, muhteşem güzellikleri ve sıcak kültürünün yanı sıra kaliteli üniversiteleriyle de ün salmış olup uluslararası sıralamalarda dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında pek çok Letonya üniversitesi bulunmaktadır. Özellikle mühendislik ve teknik eğitim alanlarında çok gelişmiş araştırma üniversitelerine sahiptir.

Letonya, yurtdışında eğitim almak isteyenler için önemli bir avantaja sahiptir: Bazı Letonya üniversiteleri, ara dönemde kayıt kabul etmektedir. Bu sayede, bir önceki yıl diledikleri bölüme yerleşemeyenler bir sonraki yılı beklemek yerine ara dönemde kayıt yaptırarak hayalini kurdukları bölümde zaman kaybetmeden okumaya başlayabilirler! Letonya’da ara dönemde öğrenci kabul eden üniversitelerin başında Riga Teknik Üniversitesi ve Riga Stradins Üniversitesi gelir.

Riga Teknik Üniversitesi, 1862’de kurulmuş olup teknik eğitim alanında uzmanlaşan ve dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında yer alan köklü bir eğitim kurumudur. Yaklaşık 15.000 öğrencisiyle son derece dinamik bir eğitim ortamına sahiptir. RTÜ’de Mimarlık ve Kent Planlama Fakültesi, Yapı ve İnşaat Fakültesi, Bilgisayar Bilimleri ve Bilgi Teknolojileri Fakültesi, Elektronik ve Telekomünikasyon Fakültesi, Mühendislik Ekonomisi Fakültesi, E-Öğrenme Teknolojileri ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Malzeme Bilimi ve Uygulamalı Kimya Fakültesi, Ulaştırma ve Makine Mühendisliği Fakültesi gibi fakültelerde çok çeşitli alanlarda dünya standartlarında eğitim verilmektedir. Riga Teknik Üniversitesi ara dönem kayıtları 17 Aralık tarihine kadar devam etmekte olup dersler 28 Ocak itibariyle başlamaktadır.

Riga Stradins Üniversitesi ise kökleri 1950 yılına kadar giden, özellikle tıp ve diğer medikal alanlarda uzmanlaşmış çok kaliteli bir üniversitedir. 1990 yılında bugünkü adını aldıktan sonra yaklaşık on yıl içinde tıp ve farmakoloji, rehabilitasyon, hasta bakımı, halk sağlığı ve bağlantılı sosyal bilimler alanlarında son derece donanımlı uzmanlar yetiştiren bir üniversite haline gelmiştir. Letonya’da sağlık sistemiyle tam entegrasyon sağlaması açısından özel bir konumda bulunmaktadır. Riga Stradins Üniversitesi’ne 1 Kasım’a kadar başvuru yapabilirsiniz. Dersler 11 Şubat itibariyle başlamaktadır.

Letonya’da ara dönemde kayıt yaptırabileceğiniz üniversiteler ve yurtdışı eğitim dünyası hakkında merak ettiğiniz tüm konular için alanında uzman danışmanlarımızla iletişime geçebilir, dilerseniz Ankara, İstanbul veya İzmir ofislerimizden randevu alarak tecrübeli ekibimizle yüz yüze görüşebilirsiniz!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız