DRAFT BLOG

Tüm Letonya İçerikleri
Yurtdışında Fizyoretapi Eğitimi

Polonya, Macaristan ve Letonya'nın köklü üniversitelerinde fizyoterapi eğitimi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Letonya'da Üniversite Hayatı Ve Yaşam Koşulları

Avrupa'nın nispeten öğrenciye uygun olan ülkelerinden biri olan Letonya, kendine has güzelliği ile dikkat çekmektedir. Ülkemizden de bir çok kişinin yurt dışı eğitimi almak için tercih ettiği ülke, üniversitelerinin kalitesi ile de adından söz ettirmektedir. Avrupa'nın küçük ve kendine has ülkelerinden biri olan Letonya, Avrupa'daki öğrenci dostu ülkeler arasında yer almaktadır. Para birimi her ne kadar Euro olsa da, yaşam maliyetleri açısından diğer pek çok Avrupa ülkesine kıyasla oldukça uygun mali koşullar sunmaktadır. Letonya'da üniversite hayatı ve yaşam koşulları son derece cezbedicidir.

Letonya Eğitim Sistemi
Letonya eğitim sistemi; okul öncesi, temel öğretim ve orta öğretim sonrasında yükseköğretim kademelerinden oluşmaktadır. Ülkede 12 yıllık eğitim zorunludur. Letonya’da yükseköğretim, akademik ve mesleki yükseköğretim kurumları tarafından sunulmaktadır. Çoğu yükseköğretim kurumunda bu iki eğitim aynı çatı altında verilmektedir. Akademik yükseköğretim programları daha çok teorik eğitime odaklanmış olup bağımsız araştırma faaliyetlerini desteklemeyi hedefler. Mesleki yükseköğretim programları, belirli bir alanda derinlemesine bilgi sağlamak, sistemlerin, ürünlerin ve teknolojilerin tasarlanması veya iyileştirilmesi için mezunlar yetiştirmek ve mezunlarını bu alanda  araştırma ve öğretim faaliyetlerine hazırlamak için düzenlenmiştir. Toplamda lisans ve mesleki eğitim programlarının süresi, orta öğretimin ardından 4 yıldan az olmayıp üniversite eğitiminden sonra en az 2 yıl devam etmektedir. Lisans programlarının süresi 3 veya 4 yıl arasında değişkenlik göstermektedir. Tam zamanlı lisans ve yüksek lisans çalışmalarının toplam uzunluğu 5 yıldan az değildir. Doktora çalışmaları ise 3-4 yıl sürmektedir.

Letonya'da Yaşam Koşulları
Letonya'da ulaşım ağı diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi oldukça gelişmiştir. Ülkede ulaşım özellikle otobüs ve minübüs aracılığı ile gerçekleşmektedir. Ancak ülke küçük bir ülke olduğundan dolayı herhangi bir yere yürüyerek ya da bisiklet ile gitmeniz de mümkündür. Bisiklet ve yürüme seçenekleri ile beraber Letonya'da öğrenciler için aylık ulaşım masrafı ortalama 15 Euro'dur. Bisiklet ve yürüme seçenekleri ile beraber Letonya'da öğrenciler için aylık ulaşım masrafı ortalama 15 Euro'dur.  Letonya'da bir kafede yaklaşık 5 Euro'ya karnınızı doyurabilirsiniz. Eğer market alışverişi tercihini kullanmak istiyorsanız bu masraflar daha da düşecektir diyebiliriz. Ülkede 1 kg etin fiyatı ortalama 4-5 Euro arasındadır. Meyve ve sebze fiyatları ise 2-3 Euro arasında değişmektedir. Letonya'da günlük yeme içme masrafınız yaklaşık 6-7 Euro'yu geçmeyecektir.

Letonya okulları hakkında bilgi almak ve başvuruda bulunmak için uzman eğitim danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız