DRAFT BLOG

Tüm Letonya İçerikleri
Yurtdışında Fizyoretapi Eğitimi

Polonya, Macaristan ve Letonya'nın köklü üniversitelerinde fizyoterapi eğitimi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Letonya'da Üniversite Yaşamı

Kuzey Avrupa’da yer alan ve Baltık Bölgesi’nin üç ülkesinden biri olan Letonya, özellikle ulaşımının ucuz oluşu sebebiyle Avrupa’da hem okuyup hem gezmek isteyen öğrenciler için, hem öğrenim görülesi hem de yaşanılası bir ülkedir diyebiliriz. Özellikle trenlerinin ucuz oluşu, öğrencilere ülkeyi ve şehri görme açısından hem uygun hem de konforlu bir yolculuk imkanı sunar. Dolayısıyla Letonya’da üniversite okuyan öğrenci, boş vakitlerinde keyifli ve güzel şehirleriyle dolu olan Letonya’yı keşfetme imkanına sahip olacaktır.

 

Ayrıca Avrupa’nın en yeşil olan ülkelerinden biridir. Yüzölçümü çok fazla büyük olmamasına rağmen ülke içerisinde 12.000 tane nehir ve 3.000 tane büyüklü-küçüklü göl bulunmaktadır. Bu da yurtdışında üniversite okumak isteyen doğa sever öğrenciler için bir yandan okurken bir yandan da doğa ile başbaşa olabilme imkanı sağlayacaktır.

 

Letonya’nın dinamik ve en çok öğrenci barındıran şehri Riga, üniversite öğrencilerinin sosyalleşebileceği kafeleri ve restoranları da içerisinde barındırır. Ayrıca şehrin mimari yapısı da oldukça ilgi çekici ve tarihseldir. Özellikle Ortaçağ’dan pek çok mimari eserin içinde bulunduğu Riga’da bir yandan okurken bir yandan da bu eserleri inceleme ve yerinde görme imkanına sahip olacaksınız.

 

Letonya bir yandan da dünyanın en hızlı internetine sahip olan 5. ülkesidir. Bu da size hem kampüs içinde hem de ülke içerisinde internetten çok hızlı araştırma yapma imkanı verecektir. Ayrıca bu durumdan dolayı, internet üzerinden çalışan pek çok firmaya da ev sahipliği yapar.

 

Letonya’nın resmi dili Letonca’dır, buna rağmen ülkenin çoğunluğu Sovyet döneminin etkisiyle Rusça da bilmektedir. Sosyal hayatta ise İngilizce ve Almanca da konuşulmaktadır. Dolayısıyla bu dillerden herhangi birini biliyorsanız, iletişim açısından zorluk çekmeyeceksiniz demektir. 

 

Letonya’ya ulaşımı iki farklı şekilde yapabilmeniz mümkündür. İlk tercih havayoludur. Riga’da bulunan havalimanına yaklaşık üç saatlik süren bir yolculukla ulaşmanız mümkündür. Bir diğer tercih ise karayoludur. Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Bulgaristan’a geçerek, Belarus üzerinden gidebilirsiniz. 

 

Eğer Letonya’da üniversite okumak istiyorsanız, özellikle genç ve dinamik nüfusu bünyesinde barındıran başkent Riga’da okuyabilirsiniz. Özellikle Riga Teknik Üniversitesi, Avrupa’nın en köklü üniversitelerindendir diyebiliriz. 

 

Hem lisans, hem yüksek lisans yapabileceğiniz üniversiteleri, dünyanın en iyi 1000 üniversiteleri arasındadır. Özellikle Letonya Üniversitesi Tıp, Diş Hekimliği, Endüstri Mühendisliği, İşletme, Kimya, İngiliz Dilbilimi, Pedagoji ve daha birçok bölüme ve programa sahiptir. Letonya’nın bir diğer üniversitesi olan Letonya Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri Üniversitesi ise Peyzaj Mimarlığı, Veterinerlik, İktisat, Bilgisayar Kontrolü ve Bilgisayar Bilimleri ve dahası gibi bölümlere ev sahipliği yapar.

 

Ayrıca Letonya’da her üniversitede bir bağımsız Öğrenci Yönetimi bulunmaktadır. Bu organizasyonların amacı, üniversitede eğitim alan öğrencilerin her yönden çıkarlarını korumaktır. Dolayısıyla Letonya’da öğrenci hakları konusunda oldukça titiz davranılıyor diyebiliriz.

 

Siz de Letonya’da üniversite okumak istiyor fakat bunu nasıl planlayabileceğinizi bilmiyorsanız, İstanbul, İzmir ve Ankara’da bulunan deneyimli eğitim danışmanlarımızla yüzyüze görüşebilir, bu konuda her türlü desteği alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız