DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Burs Başvuruları
Burs Başvuruları

Okul, devlet veya gideceğiniz ülkeden alabileceğiniz tüm burslar ile ilgili yanınızdayız.

Devamı
Letonya Hakkında Bilinmesi Gerekenler: Eğitim, Yaşam Koşulları, Öğrencilik Hayatı

Topraklarının yarısından fazlasını kaplayan ormanlarıyla dünyanın en yeşil ülkelerinden biri olan Letonya, Kuzey Avrupa'da yer alan bir ülkedir. Kuzeyde Estonya, güneyde Litvanya, doğuda ise Rusya ve Beyaz Rusya ile komşudur. Avrupa'nın küçük ve kendine has ülkelerinden biri olan Letonya, Avrupa'daki öğrenci dostu ülkeler arasında yer almaktadır. Para birimi her ne kadar Euro olsa da, yaşam maliyetleri açısından diğer pek çok Avrupa ülkesine kıyasla oldukça uygun mali koşullar sunmaktadır.

Letonya'da Eğitim Sistemi
Letonya eğitim sistemi; okul öncesi, temel öğretim ve orta öğretim sonrasında yükseköğretim kademelerinden oluşmaktadır. Ülkede 12 yıllık eğitim zorunludur. Letonya’da yükseköğretim, akademik ve mesleki yükseköğretim kurumları tarafından sunulmaktadır. Çoğu yükseköğretim kurumunda bu iki eğitim aynı çatı altında verilmektedir. Akademik yükseköğretim programları daha çok teorik eğitime odaklanmış olup bağımsız araştırma faaliyetlerini desteklemeyi hedefler.

Letonya'da Üniversite
Mesleki yükseköğretim programları, belirli bir alanda derinlemesine bilgi sağlamak, sistemlerin, ürünlerin ve teknolojilerin tasarlanması veya iyileştirilmesi için mezunlar yetiştirmek ve mezunlarını bu alanda  araştırma ve öğretim faaliyetlerine hazırlamak için düzenlenmiştir. Toplamda lisans ve mesleki eğitim programlarının süresi, orta öğretimin ardından 4 yıldan az olmayıp üniversite eğitiminden sonra en az 2 yıl devam etmektedir. Lisans programlarının süresi 3 veya 4 yıl arasında değişkenlik göstermektedir. Tam zamanlı lisans ve yüksek lisans çalışmalarının toplam uzunluğu 5 yıldan az değildir. Doktora çalışmaları ise 3-4 yıl sürmektedir.

Letonya'da Yaşam
Letonya'da ulaşım ağı diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi oldukça gelişmiştir. Ülkede ulaşım özellikle otobüs ve minübüs aracılığı ile gerçekleşmektedir. Ancak ülke küçük bir ülke olduğundan dolayı herhangi bir yere yürüyerek ya da bisiklet ile gitmeniz de mümkündür. Bisiklet ve yürüme seçenekleri ile beraber Letonya'da öğrenciler için aylık ulaşım masrafı ortalama 15 Euro'dur. Letonya'da bir kafede yaklaşık 5 Euro'ya karnınızı doyurabilirsiniz. Eğer market alışverişi tercihini kullanmak istiyorsanız bu masraflar daha da düşecektir diyebiliriz. Ülkede 1 kg etin fiyatı ortalama 4-5 Euro arasındadır. Meyve ve sebze fiyatları ise 2-3 Euro arasında değişmektedir. Letonya'da günlük yeme içme masrafınız yaklaşık 10-15 Euro'yu geçmeyecektir.

Letonya üniversiteleri hakkında merak ettikleriniz için uzman eğitim danışmanlarımız ile İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizde görüşebilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız