DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Kariyer Danışmanlığı
Kariyer Danışmanlığı

Doğru meslek ve doğru ülke tercihi yapmanız için danışmanlarımız ile buradayız.

Devamı
Lisans Tamamlama Bölümlerine Sınavsız Geçiş Mümkün Mü?

Türkiye’de, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin örgün öğretim veya açık öğretim lisans programlarına dikey geçiş yapabilmesi için, lise üstü dört yıl süreyle yüksek teknik öğretim gören “teknik öğretmen” unvanı kazanmış olanların “mühendis” unvanı alabilmeleri için, sağlık alanında ön lisans diploması alanların kendi alanlarında ya da ilişkili alanlarda lisans programını tamamlamaları için oluşturulan Dikey Geçiş Sınavı programı mevcuttur.

Ön lisansını lisansa tamamlamak isteyen öğrencilerin Türkiye’de ilk olarak Dikey Geçiş Sınavı (DGS)’ye girmeleri gerekir. Bu sınav genel öğrenci kanısı itibariyle zor bir sınavdır ve yüksek puan almanız gerekmektedir. Pek çok öğrenciyle rekabet etmeniz gereken bu sınav haricinde transkriptinizin de yüksek olması gerekir. Dolayısıyla, DGS son derece yüksek rekabet arz eden bir sınav olup bu sınavda başarısız olanlar hayallerine veda etmek veya ertelemek durumunda kalmaktadır.

Eğer lisans tamamlama yapmayı düşünüyorsanız, saydığımız zorlayıcı koşullar ve prosedürlerin sizi hayallerinizden alıkoymasına izin vermeyin. Draft Yurtdışı Eğitim olarak size sınavsız lisans tamamlama olanağınızın bulunduğunu söylemekten mutluluk duyuyoruz. Üstelik yurtdışında!

Kaliteli üniversiteleriyle ön plana çıkan Ukrayna ve Makedonya’da DGS’ye girmeden lisans tamamlamak mümkün. Örneğin, Ukrayna’nın Odessa Humanitarian Üniversitesi’nde; Hukuk, Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme bölümlerinde lisans tamamlama olanaklarından faydalanabilirsiniz. Makedonya’da ise Uluslararası Vizyon Üniversitesi size, Bilişim, Hukuk, Mimarlık, Psikoloji ve PDR (Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik) alanlarında lisans tamamlama olanağı sunmaktadır. Bu üniversitelerin eğitim ücretleri Avrupa’daki diğer üniversitelere göre daha uygundur ve yaşam maliyetleri bütçenizi zorlamayacaktır.

Hayallerinizi rafa kaldırmadan önce Draft Yurtdışı Eğitim ile iletişime geçerek sunduğumuz lisans tamamlama fırsatlarını değerlendirmenizi öneriyoruz. İzmir ve Ankara’daki ofislerde alanında uzman danışmanlarımızla görüşmek için iletişim adreslerimizden randevu alabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız