DRAFT BLOG

Lisans Tamamlama Nedir, Nasıl Yapılır?

Lisans tamamlama; iki yıllık ön lisans bölümü okuyanların, bölümlerini dört yıllık bir fakülte bölümüne tamamlaması ile öğrencilerin dört yıllık bir fakülteden mezun olduğu sürecin ismidir. Ülkemizde bu süreç için gerekli olan sınavın adı Dikey Geçiş Sınavı'dır. Ancak yurt dışı kurumlarında böyle bir uygulama yoktur. Dolayısıyla kişiler iki yıllık bölümlerini sınavsız bir şekilde dört yıllık bir bölüme tamamlayabilmektedirler.

Avrupa'nın kaliteli üniversitelerinde lisans tamamlama imkanı, bugün artık sanıldığı kadar zor bir durum değildir. Zira yurt dışında bulunan çoğu üniversite, hem sınavsız öğrenci kabul etmekte hem de yurt içine kıyasla daha uygun seçeneklerde eğitim şansı sunmaktadır. Bu durumda öğrenciler, tercihlerini yurt dışı üniversitelerinden yana kullanmaktadır. Pek çok avantajı bünyesinde bulunduran bu kurumlar, elbette kariyerinde parlak adımlarla yürümek isteyen pek çok öğrenci için oldukça prestijli bir durumdur.

Yurt Dışında Lisans Tamamlama Nasıl Yapılır?

Yurt dışında sınavsız lisans tamamlama yapabileceğiniz en uygun seçimlerin başında yoğun Türk nüfusuyla, ekonomik uygunluğuyla ve birçok üniversitesi tarafından verilen Türkçe eğitim seçeneği ile bilinen Makedonya gelir. Makedonya’da lisans tamamlamak için seçebileceğiniz bölümlerin arasında Psikolojik Danışmanlık, Mimarlık, Hukuk, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler gibi ön lisans öğrencileri için son derece revaçta olan bölümler mevcuttur. Şayet bu bölümlerin ön lisans programına dahil olmuşsanız, Makedonya sizlere sınavsız lisans tamamlama olanağı sunmaktadır. Gostivar kentinde eğitim veren ve müfredatı tamamıyla Türkçe olan Uluslararası Vizyon Üniversitesi, Makedonya’da lisans tamamlamak isteyen öğrencilerin tercih edebileceği eğitim kurumları arasındaki en iyi seçenektir. Türk göçmen nüfusunun yoğun olduğu Gostivar kenti evinizde hissedebileceğiniz ve bu sayede çok çabuk uyum sağlayabileceğiniz sevimli bir şehirdir.

Sınavsız lisans tamamlama yapabileceğiniz bir diğer ülke Ukrayna'dır. Ukrayna’nın en önemli liman kenti olan Odessa’da bulunan Odessa Humanitarian Üniversitesi, sınavsız lisans tamamlama dendiğinde ilk akla gelen eğitim kurumlarındandır. Üniversite, özellikle sosyal bilimler alanında prestijli lisans tamamlama programları sunar. Ukrayna’nın özellikle öğrencilere ekonomik bir yaşam tarzı sunması, yurt dışında lisans tamamlamayı düşünen pek çok kişi için oldukça iyi bir alternatiftir.

Siz de hayallerinizdeki bölümü yurt dışı kurumlarından biri ayrıcalığı ile okumak isterseniz İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret ederek kendinize en uygun olan okulu seçebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız