DRAFT BLOG

Tüm Litvanya İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Litvanya Üniversiteleri

Baltık kıyısının güzel ve huzurlu ülkesi Litvanya’da yükseköğretim, üniversite ve yüksekokullar bünyesinde yürütülmektedir. Bunlar da kendi aralarında özel okullar ve devlet okulları şeklinde ayrılır. Özel yükseköğretim kurumları, devlet tarafından sağlanan bir lisansla eğitim faaliyetlerini yürütürler. 

Litvanya’da ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora olmak üzere dört farklı seviyede yükseköğretim programları sunulmaktadır. Bazı programlarda lisans sonrasında bütünleşik doktora yapabilmek mümkündür. Sanat öğretmenleri, sanatçılar ve tıp doktorlarının doktora seviyesinde eğitim almaları öngörülür. 

Litvanya yükseköğretim kurumlarının kalite kontrolünden Yükseköğretim Kalite Değerlendirme Merkezi sorumludur. Bu Merkez, programların eğitim ve bilimsel faaliyetlerini de değerlendirmektedir.

Doğu ve Orta Avrupa'nın en eski ve en ünlü yükseköğretim kuruluşlarından biri olan Vilnius Üniversitesi, uzun süre boyunca Litvanya'nın tek yükseköğretim kurumu olarak bilim ve kültürü muhafaza etmiş, sadece Litvanya'nın değil komşu ülkelerin de kültür hayatında önemli bir rol oynamıştır. Üniversite, 12 fakülte, 7 enstitü, 2 üniversite hastanesi, 4 fakülteler arası öğretim ve araştırma merkezi, Litvanya'nın en eski kütüphanesi, modern Bilim İletişim ve Enformasyon Merkezi, Astronomik Gözlemevi, Botanik Bahçesi ve Kilise’ye sahip bir yerleşke üzerine kuruludur. Üniversitenin öğrenci nüfusu 21.000 civarındadır. Dünyadaki en iyi üniversiteler sıralamasında (QS World Rankings) ilk yüzde 4’lük dilimde yer alan Vilnius Üniversitesi, ülkenin en iyi ve en yetenekli öğrencileri için bir cazibe merkezidir.

Teknik alanda Litvanya’nın en önde gelen eğitim kurumlarından biri olan Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi (VGTU), Litvanya’da yüksek nitelikli ve yaratıcı uzmanlar yetiştiren, yenilikçi bir üniversitedir. Teknolojiye dayalı bilimsel eğitim veren yükseköğrenim kurumları arasında lider olup iş piyasasına yönelik modern çalışmalara ev sahipliği yapar. VGTU, Doğu Avrupa'daki en modern merkez olan İnşaat Mühendisliği Araştırma Merkezi'nin yanı sıra Litvanya’nın en büyük Mobil Uygulamalar Laboratuvarı ve “LinkMenų fabrikas” adlı Yaratıcılık ve İnovasyon Merkezi’ni bulundurmaktadır. 500'den fazla uluslararası yükseköğrenim kurumuyla ortak çalışma yürüten VGTU, çok çeşitli uluslararası çalışma alanları ve staj olanakları sunmaktadır. VGTU, “QS World University Rankings by Subject 2017” uluslararası üniversite sıralamasına göre İnşaat Mühendisliği alanında ilk 101-150 üniversite arasında olup Baltık Ülkeleri'nde inşaat mühendisliği alanında bu kadar yüksek bir konumda olan tek üniversitedir.

Litvanya’nın lider eğitim kurumlarından bir diğeri Kaunas Teknoloji Üniversitesi, Baltık bölgesinin en büyük teknoloji üniversitelerinden biridir. İş dünyasıyla olan bağları, bilimsel araştırmalardaki liderliği, esnek çalışma programları ve unutulmaz öğrenim deneyimi ile tanınan KTÜ, uluslararası arenada kabul gören bir yükseköğrenim kurumu olma yolunda hızla ilerlemektedir. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında %2,7’lik dilimde yer alan KTÜ, yetenekli öğrencileri, akademisyenleri ve araştırmacıları bir araya getirmektedir. KTÜ Kariyer Fuarı, Baltık ülkelerinde gerçekleştirilen en büyük kariyer fuarı olup üniversite aynı zamanda Baltık ülkelerinin tek ve en büyük Bloomberg Finans Piyasası Laboratuvarına ev sahipliği yapmaktadır.

Tıp, Mühendislik, Ekonomi, Sosyal Bilimler, Sanat gibi birçok alanda eğitim veren, dünya üniversiteleri sıralamasında ilk 1000’de yer alan Avrupa’nın başarılı üniversitelerine sahip, doğal güzellikleri ve kendine has kültürüyle yaşamaktan büyük keyif alacağınız Litvanya’da ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında eğitim alarak, YÖK tarafından tanınan diplomanıza kavuşmak için tecrübeli Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilir, dilerseniz Ankara, İzmir veya İstanbul ofislerimizden randevu alarak yüz yüze görüşebilirsiniz. Kayıt işlemlerinizin başlamasından mezun olduğunuz güne kadar yanınızda olacak, geniş kapsamlı ve kaliteli yurtdışı eğitim danışmanlık hizmetlerimizle sizi desteklemeye devam edeceğiz. Geleceğinizi bir an önce planlamak için bizimle iletişime geçin.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız