DRAFT BLOG

Tüm Litvanya İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Litvanya Üniversiteleri Hakkında Merak Ettikleriniz

Baltık ülkelerinden biri olan Litvanya, özellikle son yıllarda hem Türkiye’den hem de dünyadan birçok öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Zengin kültürü, eşsiz mimarisi ve doğasıyla yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler açısından dünyadaki en tercih edilir ülkelerden biri olmayı sürdürmektedir. 

Litvanya üniversiteleri ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleriyle hemen hemen hepsi İngilizce müfredatlı 4 farklı düzeyde eğitim programını kapsamaktadır. Bu programlardan birine başvurmak isterseniz, lisede okuduğunuz alan kapsamında bulunan bir bölüme sadece lise diplomanız ile kaydolabilirsiniz. Üstelik Litvanya’da yaşam ve eğitim maliyetleri Türkiye şartları ile büyük benzerlik gösterir. Ülke, sahip olduğu ucuz ulaşım imkanları ile de öğrenci bütçesiyle uyumlu bir tablo oluşturmaktadır.

Yapılan anket çalışmalarına göre, yurtdışında eğitim deneyimi yaşayan öğrencilerin %94’ü Litvanya’yı tercihlerinde ilk sıraya yerleştirmektedirler. Siz de Litvanya’nın köklü üniversitelerinde en yüksek Avrupa standartlarında eğitim almak isterseniz, tercih ettiğiniz bölümlere sınav engeline takılmadan kaydınızı yaptırabilirsiniz. 

20’den fazla üniversitesi ile toplamda 300 farklı eğitim programının yürütüldüğü Litvanya üniversiteleri arasında, 1579 tarihinde kurulmuş olan Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri olan Vilnius Üniversitesi öne çıkmaktadır. Üniversite, dünya kalite sıralamasında ilk 1000 üniversite içinde yer alır. 12 fakülte, 7 enstitü, 2 üniversite hastanesi, 4 fakülteler arası öğretim ve araştırma merkezi ile Litvanya’nın en büyük araştırma ve bilim merkezi olma özelliğine sahiptir. Uluslararası İşletmeden Kültür Yönetimine, Diş Hekimliğinden Tıp eğitimine kadar pek çok farklı bölümde verdiği eğitimler ile dünya üniversiteleri arasında tartışmasız bir yere sahiptir.

Özellikle ekonomi ve mühendislik alanlarında ön plana çıkan ve dünya üniversiteleri arasında ilk 1000’lik sıralamada yer alan bir diğer Litvanya üniversitesi ise Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi’dir. Litvanya’da Finans mühendisliği, Ekonomi Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği ya da Şirket Yönetimi gibi bölümlerden birini okumak isteyen öğrenciler için 14 enstitü, 2 araştırma merkezi ve 34 araştırma laboratuvarı ile yüksek nitelikli bir eğitim fırsatı sunmaktadır. Özellikle inşaat mühendisliği eğitiminde dünya sıralamasında ilk 150 üniversite içinde yer almasıyla Litvanya’nın lider üniversitesi konumundadır.

Dünya üniversiteler sıralamasında ilk 1000’de kendine yer bulan Litvanya’nın bir diğer üniversitesi ise, Kaunas Teknoloji Üniversitesi’dir. Birçok mühendislik programından mimarlığa, robotikten mekatroniğe kadar toplamda 16 lisans ve 24 yüksek lisans programı ile dünya çapında tanınan üniversiteler arasına girmiştir. Bir teknoloji üniversitesi olması dolayısıyla şirketler ve iş dünyasıyla da yakın ilişkileri ve ortak çalışmaları olan üniversite, yetenekli öğrenciler yetiştirmek üzere alanında birikimli akademisyen ve araştırmacıları bir araya getirerek sektörel alanda da öğrencilerine kaçırılmayacak iş fırsatları yaratmaktadır. 

Litvanya’nın bir diğer tanınmış şehri olan Klaipeda’da 1991 tarihinde kurulmuş olan Klaipeda Üniversitesi, Deniz Bilimleri ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Beşeri Bilimler ve Eğitim Bilimleri Fakültesi, Toplum ve Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sanat Akademisi, Sürekli Eğitim Enstitüsü ve Baltık Tarihi ve Arkeolojisi Enstitüsü ile 100’den fazla programı bünyesinde barındırmaktadır. Mühendislik bölümlerinin yanı sıra, işletme, kamu yönetimi, ekonomi ya da psikoloji gibi alanlarda da Litvanya üniversiteleri arasında öne çıkmaktadır.

Eğer siz de eşsiz Baltık ülkelerinden biri olan Litvanya’nın ilk 1000’de yer alan üniversitelerine yalnızca lise diplomanız ile kayıt yaptırmak istiyorsanız, alanında uzman ve tecrübeli Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla iletişim kurabilirsiniz. Dünyaca tanımış üniversitelerde eğitim fırsatını kaçırmamak için vakit kaybetmeden bizi arayın.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız