DRAFT BLOG

Tüm Litvanya İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Litvanya Üniversitelerinde Ara Dönemde Kayıt Fırsatları!

Letonya ve Estonya ile birlikte üç Baltık ülkesinin en güneyinde bulunan Litvanya, kilometrelerce uzanan plajları, el değmemiş ormanları, 17. yüzyılda dolaştığınızı hissedeceğiniz sokaklarıyla son derece güzel ve aynı derecede güvenli bir ülkedir. Özellikle başkent Vilnius, çok iyi korunmuş tarihinin yanı sıra modern sanat ve kültür etkinlikleri açısından dünya çapında ünlü bir üretim merkezi olarak kabul edilmektedir. İnce barok mimarisine göre tasarlanan binaları, renkli kiliseleri ve geceleri ışıl ışıl parlayan caddeleri ve dükkanlarıyla Litvanya gerçek bir görsel şölen!

Litvanya, saydığımız güzelliklerinin yanı sıra çok kaliteli üniversitelere de ev sahipliği yapmaktadır. 2004 yılından beri Avrupa Birliği üyesi olan Litvanya’da eğitim kalitesi Avrupa ve dünya standartlarında olup en eski üniversitesi olan Vilnius Üniversitesi, 16. Yüzyıldan beri faaliyet göstermektedir.

Yurtdışı eğitim politikasını ciddiyetle yürüten Litvanya, ara dönemde kayıt alan üniversiteleriyle yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilere önemli bir kolaylık sağlamaktadır. Zira ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın pek çok yerinde üniversiteler sadece sonbahar döneminde kayıt kabul etmekte, bu dönemde kayıt yaptırma fırsatı bulamayan öğrenciler bir sonraki yılı beklemek zorunda kalarak zaman kaybı yaşamaktadır.

Köklü Litvanya üniversitelerinden ikisi olan Kaunas Teknoloji Üniversitesi ve Klaipeda Üniversitesi, ara dönemde kayıt kabul eden kaliteli üniversitelerdir. Bu iki üniversiteden ve kayıt tarihlerinden kısaca bahsedelim:

Kaunas Teknoloji Üniversitesi, Baltık bölgesinin en büyük teknoloji üniversitelerinden biri olarak kabul edilir. İş dünyasıyla yoğun bağlar içinde bulunan kurum, bilimsel araştırmalarda öncü olup esnek disiplinler arası çalışmalar sunmaktadır. Dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında yer alır ve eğitim faaliyetleri 16 lisans ve 24 yüksek lisans programı kapsamında sürdürülmektedir. Yetenekli ve yetkin akademik kadrosuyla vaka analizinden teknoloji transferine kadar pek çok akademik ve araştırma faaliyetinin yürütüldüğü, yurtdışı değişim ve staj olanaklarının sunulduğu çok köklü bir üniversitedir. Ayrıca, Baltık bölgesinin tek ve en büyük finans laboratuvarı olan Bloomberg Finans Piyasası Laboratuvarı da Kaunas Teknoloji Üniversitesi bünyesinde faaliyet göstermektedir. Kaunas Teknoloji Üniversitesi, ara dönem başvurularını 15 Ekim ile 10 Ocak tarihleri arasında kabul etmekte olup bahar dönemi dersleri 1 Şubat itibariyle başlamaktadır. 

Litvanya’nın Baltık kıyısında bulunan Klaipeda şehrinde faaliyet gösteren Klaipeda Üniversitesi de özellikle deniz bilimleri alanındaki çalışmalarıyla ön plana çıkan kaliteli bir eğitim kurumudur. 1991’de kurulan KÜ’de Beşeri Bilimler, Pedagoji ve Doğa Bilimleri fakültelerinde 100’den fazla program sunulmaktadır. Klaipeda Üniversitesi’nde 60’ın üzerinde eğitim ve araştırma laboratuvarı, eğitim tiyatrosu, muazzam bir konser salonu, Deniz Araştırmaları Merkezi, yarım milyon belge bulunduran çok geniş bir kütüphane ve son derece aktif bir yayınevi bulunmaktadır. Klaipeda Üniversitesi, ara dönem başvurularını 30 Kasım tarihine kadar kabul etmektedir. Bahar dönemi dersleri 18 Şubat’ta başlar.

Litvanya’nın ara dönemde kayıt kabul eden üniversiteleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz Ankara, İstanbul veya İzmir ofislerimizle irtibata geçerek sorularınızı uzman danışmanlarımıza yöneltebilir, dilerseniz ücretsiz kariyer planlaması için randevu alarak yüz yüze görüşmeyi tercih edebilirsiniz! 

Geleceğinizi güvenle planlamak için Draft Eğitim’i tercih edin!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız