DRAFT BLOG

Londra'da Yaşam

İngiltere’nin başkenti Londra, pek çoğumuzun hayallerini süsleyen, çok çeşitli etnik gruplardan gelen insanların bir arada yaşadığı, dillerin ve kültürlerin birbirine karıştığı bir şehirdir. Özellikle bu çok kültürlü yapısı sayesinde ırkçılığın hoş karşılanmadığı Londra, göçmenlerin kendi kültürlerini özgürce yaşatabildikleri dünya başkentlerinden biridir. Metropol niteliği, çeşitli kültürleri barındırması, maceraperest ve girişimcilik ruhu ya da köklü tarihi nedeniyle insanların ilgisini çeken Londra şehrinin %30’unu açık alanlar, parklar ve bahçeler oluşturur. 

Londra’nın sadece turistik anlamda değil, yurtdışı eğitim bağlamında da dünyanın en popüler şehirlerinden biri olduğu rahatlıkla söylenebilir. Biz de bu yazımızda Londra’da eğitim almayı düşünenler için faydalı olabilecek genel bilgileri derledik.

ULAŞIM

Londra toplu ulaşım olanakları çok çeşitlidir; otobüs, tramvay, hafif raylı sistem, nehir üzerinde seyahat edebileceğiniz için sandallar ve “Tube” diye adlandırılan devasa bir yeraltı tren ağı vardır. Otobüsler ise Tube’dan daha ucuzdur fakat ödeme yapmak için “Oyster” kartına veya temassız ödeme kartına sahip olmanız gerekir. Oyster aynı zamanda Tube’da da indirim sağlar. “Gittiğin kadar öde” sistemine sahip olan karta her durakta dolum yapılabilir, isterseniz aylık yükleme de yapabilirsiniz.

YEME-İÇME

Çin mutfağından İtalyan mutfağına, Fransız, Hint, Lübnan, Kore gibi her kültürden restoran, market, sokak satıcısı veya kafe bulabileceğiniz metropol kültürünü hakkını vererek yansıtan bir şehirdir Londra. 

Sıra sıra Çin restoranlarının bulunduğu Chinatown’a, enfes bir köri için Brick Lane’e, Karayip mutfağı için Southall’a gidebilir veya yerel bir barda Birleşik Krallık’a özgü balık ve kızartmayı deneyebilirsiniz. 

Yemek yapmayı sevenler için maliyetler ise aşağı yukarı şu şekildedir:
500 gr. tavuk bonfile 4.09 £, 12’li büyük yumurta 3.05 £, 1 kg. patates 0.85 £ veya 500 gr. yerli üretim peynir 4.97 £ civarındadır. 

KONAKLAMA

Her şehirde olduğu gibi Londra’da da kira/satılık ev fiyatları semtlere göre değişiklik gösteriyor. Örneğin; Hammersmith & Fullham semtinde üç odalı bir ev için kiralar 2150 £ ila 2500 £ arasındayken Hillingdon semtinde 1500 £ civarında ev bulmak mümkündür. Londra’da evler genellikle eşyalı olarak kiralanır, bu da yurtdışından yeni giden biri için büyük bir avantajdır. 

Öğrenci yurtlarında ise fiyatlar tesisin sunduğu imkanların fazlalığı, konumu, tek kişilik oda, çift kişilik oda veya daire tercihinize göre değişiklik göstermektedir. Aylık 420 £’dan haftalık 2,706 £’a kadar geniş bir fiyat aralığı mevcuttur.

SOSYAL YAŞAM

Londra, hiç durmayan gece hayatı ve parti atmosferiyle meşhur şehirlerden biridir. Soho’nun da dahil olduğu West End ve çevresinde yaşanan gece hayatında yüzlerce müzikal ve tiyatro gösterisi, Hollywood’un gişe rekortmenlerinden sanat filmlerine sayısız sinema gösterimleri mevcuttur. Kampüsten bir iki tube durağı uzaklıkta bulunan Queen Elizabeth Olympic Park’ta dünya standartlarında spor faaliyetlerini seyredebilirsiniz, eğer o faaliyetlerin bir parçası olmak isterseniz öğrenci toplulukları size keyifle yardımcı olacaklardır.

Fiyatlardan bahsetmek gerekirse; iki kişilik sinema bileti 25 £, en pahalı koltukları satın aldığınızda ise iki kişilik tiyatro bileti 161 £ civarındadır. Finans bölgesinde aylık spor salonu üyeliği 69 £, semt barlarında bir bira 5.30 £ şeklindedir.

Londra genellikle pahalı bir şehir olarak bilinse de kozmopolit yapısı sayesinde herkesin kendi bütçesine göre çok çeşitli olanaklardan faydalanması mümkündür. Dünyanın en heyecan verici şehirlerinden biri olan Londra’nın sizin için unutulmaz bir deneyim olacağına eminiz!

ORTALAMA FİYATLAR

Ulaşım:                       141 £
Yeme-İçme:                360-400 £
Konaklama:                450-2500 £
Sosyal Etkinlikler:     300-400 £

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız