DRAFT BLOG

Tüm Macaristan İçerikleri
Yurtdışında Fizyoretapi Eğitimi

Polonya, Macaristan ve Letonya'nın köklü üniversitelerinde fizyoterapi eğitimi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Macaristan'da Ara Dönemde Kayıt Kabul Eden Üniversiteler

Avrupa Birliği ve aynı zamanda Schengen Topluluğu’na üye olan Macaristan, yurtdışında eğitim almak için en iyi ülkelerden biridir. Orta Avrupa’nın en eski üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapması nedeniyle çok köklü bir eğitim geleneğine sahip olduğu düşünüldüğünde, Macaristan üniversitelerinden alınan diplomaların dünyanın neredeyse her yerinde geçerli olması tesadüf değildir. 

Macaristan’daki harç ücretleri ve yaşam maliyetleri, diğer Avrupa ülkelerine nazaran düşüktür. Bu durumun da etkisiyle Macaristan, Avrupa’da ve dünyada en popüler yurtdışı eğitim destinasyonlarından biri haline gelmiştir ve yurtdışı eğitim politikası Macaristan’da ciddi bir devlet politikası olarak yürütülmektedir. Bu doğrultuda, Macaristan’da yabancı dilde (çoğunlukla İngilizce ve Almanca) eğitim veren fakültelerin sayısı giderek artmış, Macaristan’da eğitim gören uluslararası öğrenci sayısı da aynı oranda büyümüştür.

Macaristan, kaliteli üniversiteleri, zengin tarihi ve Türk kültüründen de esintiler taşıyan sıcak kültürünün yanı sıra üniversite eğitimi açısından önemli bir avantaj daha sunar: Bazı Macaristan üniversiteleri, ara dönemde kayıt kabul etmektedir. Ülkemizde ve dünyanın pek çok yerinde akademik dönemler güz dönemiyle başlayıp bahar dönemiyle birlikte sona erdiğinden dolayı, kayıt dönemleri çoğu zaman sonbahar dönemine kadar devam etmekte ve diledikleri bölümlere yerleşemeyen öğrenciler bir sonraki akademik dönemin başlangıcını beklemek durumunda kalmaktadır. Bu da pek çok öğrenci adayı ve aile için vakit ve nakit kaybına neden olmaktadır. Ancak Macaristan’da eğitim almayı tercih ettiğiniz takdirde ara dönemde üniversite kaydınızı tamamlayarak vakit kaybetmeden dilediğiniz bölümde okumaya başlayabilirsiniz!

Macaristan’da yarıyıl tatilinde öğrenci kabul eden üniversiteler arasında Macaristan’ın en eski üniversitelerinden Eötvös Lorand Üniversitesi ön plana çıkmaktadır. 1635 yılında kurulan Eötvös Lorand Üniversitesi, yüzlerce yıllık çok köklü bir geleneğe sahiptir. Bin sekiz yüz kişilik akademik kadrosu ve yaklaşık 30.000 öğrencisiyle günümüz itibariyle Macaristan’ın en büyük ve en iyi üniversitesi kabul edilmektedir. Bu köklü geleneği ve yüksek eğitim kalitesi sayesinde dünyanın en iyi 1000 üniversitesinden biridir. Eötvös Lorand Üniversitesi’nin son derece dinamik uluslararası ortamında eğitim alırken dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak görülen Budapeşte’nin keyfine varabilir, aynı zamanda Macaristan kültürünü yakından tanırken dünyanın pek çok farklı ülkesinden yeni dostluklar kurarak vizyonunuzu ve yabancı dilinizi de geliştirebilirsiniz! 

Eötvös Lorand Üniversitesi’nin İngiliz Çalışmaları, Film Çalışmaları, Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar Bilimleri ve Otonom Sistemler, Kimya Bölümü ve Amerikan Çalışmaları bölümleri 1 Ocak tarihine kadar kayıt kabul etmekte, dersler 5 Şubat itibariyle başlamaktadır.

Eötvös Lorand Üniversitesi ve ara dönemde kayıt yaptırabileceğiniz diğer köklü Avrupa üniversiteleri hakkında daha fazla bilgi almak için alanında uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla irtibata geçebilir, dilerseniz Ankara, İstanbul veya İzmir ofislerimizden randevu alarak bir kahve eşliğinde yüz yüze konuşabilirsiniz!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız