DRAFT BLOG

Tüm Macaristan İçerikleri
Yurtdışında Fizyoretapi Eğitimi

Polonya, Macaristan ve Letonya'nın köklü üniversitelerinde fizyoterapi eğitimi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Macaristan'da Öğrencilik Hayatı Ve Yaşam Koşulları Nasıldır?

Avrupa'da öğrenci dostu ülkeler arasında yer alan Macaristan, bünyesindeki kaliteli kurumlarla da göz doldurmaktadır.  Başkent Budapeşte, dünyanın en güzel şehri ünvanına sahip olup pek çok saygın üniversiteye de ev sahipliği yapmaktadır. Para birimi Macar Forinti olan ülke aynı zamanda yaşam koşulları açısından uygun bir ülke olması ile de ün salmıştır. Macaristan'da öğrencilik hayatı ve yaşam koşulları yurt dışında üniversite okumak isteyen Türk öğrenciler için oldukça idealdir diyebiliriz. 

Macaristan'da Eğitim
Macaristan, yükseköğretim açısından Avrupa’da Fransa, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerden sonra yurt dışı eğitimi için tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir. Ülke, bünyesindeki öğrencilere köklü üniversiteleri ve Avrupa standartlarındaki eğitim kalitesi ile vizyonu geniş ve prestijli bir yurt dışı eğitimi olanağı sunmaktadır. Macaristan üniversitelerinde öğrenim gören yabancı öğrenci sayısı giderek artmakta ve bu politika devlet tarafından da desteklenmektedir. Macaristan üniversitelerinin İngilizce müfredatlı eğitim ve değişim programlarında gözlenen artışla bu sayının daha da artması beklenmektedir.

Avrupa’daki yükseköğretim sistemlerini birbiriyle daha uyumlu hale getirmeyi hedefleyen Bologna Süreci uyarınca, Macaristan’daki üniversiteler lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde programlar sunmaktadır. Lisans programları 3-4 yıl, yüksek lisans programları 1-2 yıl, doktora programları ise 3 yıl sürmektedir. Bazı alanlarda (örn. eczacılık, tıp) lisans ve yüksek lisans seviyelerini bir araya getiren programlar bulunmaktadır ve bu programlar genellikle 5-6 yıl sürmektedir.

Macaristan'da Yaşam Koşulları
Macaristan, oldukça iyi işleyen bir ulaşım sistemine sahip olmanın yanı sıra, pratik ve hesaplı bir toplu taşıma sisteme sahiptir. Havalimanlarından veya tren istasyonlarından satın alacağınız biletler ile metro, otobüs, troleybüs, tramvay gibi pek çok ulaşım aracını kullanabilirsiniz. Orta Avrupa ülkeleri ile kıyasladığımızda Macaristan’ın özel ve bol çeşnili bir mutfağa sahip olduğunu söyleyebiliriz. Macaristan’ın Osmanlı geçmişine sahip olmasından dolayı ülke mutfağının Türk mutfağıyla benzerlikler gösterdiği noktalar da vardır. Sığır eti, patates, domates, soğan ve biber ile yapılan Gulaş, bölgede en çok tercih edilen yemektir. Uygun fiyatlarla lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Konaklama açısından da oldukça ucuz bir ülke olan Macaristan'da konforunuza uygun otel, hostel, apart ya da öğrenci yurdu bulmanız mümkündür.

Macaristan'daki okullar hakkında bilgi almak ve kayıt yaptırmak için İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret edebilir ya da bize online iletişim formundan ulaşabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız