DRAFT BLOG

Tüm Macaristan İçerikleri
Yurtdışında Fizyoretapi Eğitimi

Polonya, Macaristan ve Letonya'nın köklü üniversitelerinde fizyoterapi eğitimi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Macaristan'da Sinema Eğitimi

"Bir filmi biricik yapan, eşsiz kılan şey nedir? Edebiyatta sözlerle, tiyatroda sahne üzerinde, resimde dışarı vurulamayan nedir? Buna tek bir cevabım var. Yaşayan insan yüzü. Aşık bir genç kızın yüzü değil; bunu resme dökmek kolaydır. Kıskanç bir genç kızın yüzü de değil; bunun resmini çizmek de kolaydır. Ama birisi geçip giderken, aşktan kıskançlığa dönen bir yüz... Hareket, yaşayan yüz, seyircinin önünde bir duygu nasıl doğup başka bir duyguya dönüşüyor... Bu ancak filmle verilir."

Akademi Ödüllü Macar Yönetmen - İstvan Szabo

 

Güzel sanatların herhangi bir dalına eğilimi olanlar için yurtdışında eğitim almak en büyük hedeflerden biridir. Özellikle dünya tarihine sanat alanında büyük katkılarda bulunmuş ülkelerde bu eğitimi almak, alanında uzmanlaşmak için çok önemlidir. 

Macaristan, iyi korunmuş köklü tarihi ve ülke geneline yayılan kendine has atmosferiyle özellikle sinema sanatı için bir ilham kaynağı olmuştur. Bu nedenle Macaristan sinema alanında en çok tercih edilen ülkeler arasındadır. Geleneksel akım ve yeni dalga olarak iki dönemde incelenen Macar sineması her iki döneminde de Pal Sokağı Çocukları, Ağıt, Mephisto gibi filmlerle dünya sinema tarihine yön veren ülkelerden biri olmuştur. 

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bulunan ve ülkenin en önemli üniversitelerinden olan Eötvös Loránd Üniversitesi ile ortak çalışan Budapeşte Film Akademisi, Macaristan’da sinema eğitimi almak isteyenler için oldukça doğru bir tercih olacaktır. Ödüllü eğitmen kadrosu ile Budapeşte Film Akademisi, sinema sanatına aynı zamanda bir endüstri perspektifinden bakması nedeniyle benzerlerinden ayrılmaktadır. Akademinin en temel amacı, mezunlarının film yapım sanatını yeniden keşfetmelerine ve kendi görüşlerini oluşturmalarına olanak tanımanın yanı sıra değişen çağ ve yeni teknolojilere ayak uydurmalarına, ilerlemelerine destek olmaktır.

Budapeşte Film Akademisi’nde lisans eğitimi 3 yılda tamamlanır. İngilizce müfredatla eğitim verilen akademide İngilizce dil yeterliliği bulunmayan öğrenciler için Eötvös Lorand Üniversitesi bünyesinde hazırlık olanağı vardır. 

Akademi bünyesinde Yönetmenlik, Senaryo Yazımı ve Dramaturji, Sinematografi ve Film Yapımcısının Bakış Açısından Film Dili Analizi gibi sinemanın sanat yönüne ağırlık veren bölümlerin yanında Yapımcılık, Kurgu ve Ses Mühendisliği gibi film endüstrisine yönelik bölümler de bulunur. 

Sinema sektöründe sağlam bir yer edinmeyi hayal ediyor ve bu hayal için bir adım atmayı düşünüyorsanız Draft Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile bu hayalinizi gerçekleştirebilir ve sinema eğitiminizi yurtdışında alarak kendi hikayenizi anlatabilirsiniz. Budapeşte Film Akademisi bünyesindeki bölümler, ücretleri, yaşam koşulları ve daha pek çok konuda uzman eğitim kadromuzdan ayrıntılı bilgi alabilir, dilerseniz Ankara, İstanbul ve İzmir’de bulunan ofislerimizi ziyaret ederek yüz yüze görüşebilirsiniz. Draft Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak eğitim hayatınızın başlangıcından mezuniyetinize kadarki süreçte sizlere profesyonel destek vererek yaşayabileceğiniz her sorunu anında çözüme ulaştırıyoruz.

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız