DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Acil Durumlarda Destek
Acil Durumlarda Destek

Sağlık ve güvenlik gibi acil durumlar için 7/24 yanınızdayız.

Devamı
Macaristan'da Üniversite Eğitimi Rehberi:  Yaşam Maliyetleri

Macaristan; büyük ve düzenli şehirlerin, eskrim sporu çılgınlığının, gelişkin bir sosyal yaşamın yer aldığı bir ülke. Ayrıca hem öğrenim hem çalışma hem de turistik amaçlı pek çok ziyaret alan bir yer. Burada uzun yıllar süren Osmanlı İmparatorluğu hakimiyeti dolayısıyla da Türkiye’ye benzer birçok kültürel özellik var. Üniversitelerinin yüksek standartları, öğrenci dostu yaşayan şehirleri, Batı Avrupa’ya kıyasla daha uygun olan yaşam maliyetleriyle Türkiye’den giden öğrenci adaylarının tercihlerinde yer alıyor. 

Peki ortalama olarak Macaristan’da yaşam neye benzeyecektir? Size bir gününüz kaça patlayacaktır? Derslerinizden arta kalan vakitlerinizde neler yapabileceksiniz? Burada okurken yarı zamanlı olarak çalışabiliyor musunuz? Bu soruları kısaca yanıtlamak istiyoruz. 

Yemek, konaklama ve çalışma

Üniversitelerin yer aldığı kentlerde öğrencilerin yaşamasına uygun bölgeler planlanmıştır. Okulların sunduğu yurtlardan faydalanmak bir seçenek olarak, apart oda, hostel vs. kiralamak da ayrı bir seçenek olarak duruyor. Ortalama en düşük konaklama masrafınız 200, en yüksek 300 Euro arasında belirleniyor. 

Yeme içme masrafları ise şöyle ki, dışardan yemek yemeye alışkınsanız 5-7 Euro arası fiyatlarda gelen restoran masrafları oluyor. Ama eğer yemek yapmak konusunda kendinize güveniyorsanız 3 - 4 günlük yemek masrafınızı 20 - 25 Euro arası bir miktara karşılayabilirsiniz. Belirtmekte fayda var, Macaristan Avrupa Schengen Anlaşması bölgesi içinde kalıyor, bu da demek oluyor ki eğitim görürken aynı zamanda yarı zamanlı olarak çalışabileceksiniz. 

Ulaşım 

Ulaşım sistemi şehirlerde iyi tasarlanmış ve uygulanmış durumda. Tüm büyük şehirlerde ortalama her bölgeye denk düşen metro, otobüs vs. istasyonları yer alıyor. Satın alacağınız biletler her toplu taşıma aracında ortak olarak kullanılabiliyor. Ayrıca bisiklet yolları da şehir planlamasına dahil olduğundan bisiklet kullanarak masraflarınızı azaltabilir, formunuzu daha rahat koruyabilirsiniz. Ortalama ulaşım masrafları size aylık 25-30 Euro arası bir paraya mal olacak.

Macaristan’da eğitim ve yaşam şartları hakkındaki sorularınız için uzman eğitim danışmanlarımıza ulaşın. Bizimle online iletişim formumuz üzerinden iletişim kurabilirsiniz. Yurt dışında eğitim almak sandığınız kadar zor değil! Gelin bu süreci en doğru şekilde birlikte planlayalım.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız