DRAFT BLOG

Tüm Macaristan İçerikleri
Yurtdışında Fizyoretapi Eğitimi

Polonya, Macaristan ve Letonya'nın köklü üniversitelerinde fizyoterapi eğitimi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Macaristan'da Üniversite Okumak Hakkında Merak Ettikleriniz

Macaristan 600 yılı aşkın üniversite geleneği ve köklü eğitim kurumlarıyla yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencileri arasında son derece popülerdir. Macaristan günümüze kadar 14 Nobel ödüllü edebiyatçı, bilim adamı ve sanatçı yetiştirmiştir. Köklü bir eğitim geleneği olan Macaristan üniversitelerinde alanlarında uzman akademisyenler görev yapmaktadır. Ülkede günümüzde 65 yüksek öğretim kurumu bulunmaktadır. YÖK tarafından tanınan bu üniversitelerde eğitim almak için herhangi bir sınav şartı bulunmaz, lise mezunu olmanız yeterlidir. Bu da istediğiniz bölümü seçebileceğiniz anlamına gelir.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte dünyanın en güzel şehirleri arasında yer alır. Anadilin Macarca olduğu ülkede en çok konuşulan ikinci dil İngilizce, üçüncü dil ise Almancadır. 2004 yılında Avrupa Birliği’ne tam üye olmuştur. Bu sayede alacağınız Schengen vizesi Avrupa’yı serbestçe dolaşmanıza ve keşfetmenize olanak sağlar. Öğrenci nüfusunun en yüksek olduğu şehirler Budapeşte ve Debrecen, yaşam standardı ve kültürel olanaklar açısından oldukça avantajlı bir konuma sahiptir. Dünyanın pek çok yerinden gelen öğrenciler sayesinde çok uluslu bir yapıya sahip olan bu şehirler öğrencilerin farklı kültürlerle etkileşim içinde olmasına ve dil yetkinliklerinin de gelişmesine olanak sağlar. Macaristan’da üniversite eğitimi almak diğer Avrupa ülkelerine kıyasla hem maddi anlamda hem de yabancı öğrenci kabulünde sağladığı kolaylıklar nedeniyle oldukça uygun bir seçenektir. Ülkede eğitim ve yaşam maliyeti diğer Avrupa ülkelerine oranla oldukça düşüktür. Türkiye’de bir özel üniversitede alacağınız eğitimin maliyetiyle hemen hemen aynı ya da daha düşük bir bütçeyle Macaristan’da eğitim almak mümkün.

Eğitim dilinin İngilizce olması ve uluslararası değişim programlarının devlet tarafından desteklenmesi, Macaristan’ı yabancı öğrenciler için cazip kılmaktadır. Alacağınız İngilizce eğitim sayesinde dünyanın birçok ülkesinde çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz. İngilizce seviyenizin yeterli olmaması durumunda ise üniversitelerin hazırlık sınıflarında alacağınız 1 yıllık bir eğitim sayesinde lisans eğitimine hazır hale gelebilirsiniz. İngilizce seviyenizi belgeleyen TOEFL, IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan bir belgeye sahipseniz hazırlık eğitimi almadan lisans eğitimine başlayabilirsiniz. Hazırlık eğitimi almanız durumda devam edeceğiniz lisans programını hazırlık eğitimi sonunda belirleyebilirsiniz. Avrupa’daki üniversitelerde eğitimi belirli standartlara oturtup birbirleriyle uyumlu hale getirmeyi amaçlayan Bologna süreci kapsamında olan Macaristan üniversiteleri üç aşamalı eğitim vermektedir. Süreç uyarınca lisans programları 3-4, yüksek lisans programları 1-2, doktora programları ise 3 yıl sürmektedir. Ülkedeki üniversiteler üniversite sınavına girmeye gerek kalmadan lise diplomasıyla öğrenci kabul etmektedir. Avrupa Birliği’ne üye bir ülkede kaliteli üniversite eğitimi alacağınız için diplomanızın YÖK denkliği konusunda herhangi bir sorun yaşama ihtimaliniz çok düşüktür. Szeged Üniversitesi, Eötvös Loránd Üniversitesi, Debrecen Üniversitesi, Budapeşte Corvinus Üniversitesi ve Budapeşte Teknoloji Üniversitesi; Macaristan’ın 2018 yılında QS Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda ilk 1000’de yer alan 5 üniversitesidir. 

Macaristan’da üniversite eğitimi almayı düşünüyorsanız üniversiteler, bölümler, Macaristan’da yaşam ve daha fazlası hakkında bilgi almak için uzman eğitim danışmanlarınızla iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız