DRAFT BLOG

Tüm Macaristan İçerikleri
Yurtdışında Fizyoretapi Eğitimi

Polonya, Macaristan ve Letonya'nın köklü üniversitelerinde fizyoterapi eğitimi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Macaristan Devlet Üniversiteleri

Yurtdışı eğitim alanında giderek daha popüler bir ülke haline gelen Macaristan, yüzyıllara dayanan köklü üniversite geleneği sayesinde çok kaliteli bir eğitim sunmaktadır. Macaristan’da yükseköğrenim, özellikle bilimler alanında çok gelişmiş bir geleneğe sahiptir. Yüksek kaliteli üniversite eğitiminin yanı sıra sıcak kültürü, muhteşem güzellikteki şehirleri ve köklü tarihiyle de yurtdışında eğitim almak isteyenler için harika bir tercih olmaya devam etmektedir.

Son yirmi yılda 10.000’den fazla uluslararası öğrenci Macaristan üniversitelerinde eğitim almıştır. Bahsettiğimiz gibi güçlü bir bilim geleneğine sahip olan Macaristan, özellikle tıp, diş hekimliği, veterinerlik gibi medikal alanlarda muhteşem seçenekler sunmaktadır. Macaristan’ın yüksek kaliteli medikal eğitim programları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilmenin yanı sıra tüm Avrupa Birliği ülkelerinde de geçerlidir. Macaristan’da İngilizce ve Almanca müfredatla eğitim veren bölümler yaygındır. Bu bölümlerde Almanya, İsrail, Norveç, İran, Çin ve Kanada gibi pek çok dünya ülkesinden gelen öğrenciler eğitim almaktadır. Biz de bu yazımızda yurtdışında eğitim almak isteyen Türk öğrenciler için Macaristan’ın en iyi devlet üniversitelerini tanıtmayı amaçladık.

Macaristan’da en yüksek kalitede eğitim alabileceğiniz, YÖK tarafından tanınan QS ve Times Higher Education gibi sıralamalarda dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında yer alan çok kaliteli devlet üniversiteleri bulunur. Bu üniversiteler arasında Eötvös Lorand Üniversitesi, Debrecen Üniversitesi ve Peç Üniversitesi’ni saymak mümkündür. 

Başkent Budapeşte’de bulunan Eötvös Lorand Üniversitesi, dünyanın en iyi 500 üniversitesinden biridir. 1635’te kurulduktan sonra eğitime hiç ara vermemesi itibariyle çok köklü bir geleneğe sahiptir. Aynı zamanda, 8 fakülte bünyesinde faaliyet gösteren 38 lisans ve 96 yüksek lisans programıyla Macaristan’ın eğitim portföyü en geniş üniversitesidir. Macaristan’da üniversite eğitimi alanların 5’te 1’inin ilk tercihi Eötvös Lorand Üniversitesi’dir.

Budapeşte’den sonra Macaristan’ın ikinci büyük şehri olan Debrecen’de bulunan Debrecen Üniversitesi, kökleri ELÜ’den de eskiye giden bir eğitim kurumudur. 1538’de kurulan üniversite, eğitimine ara vermeden bugünlere gelmiştir. Debrecen Üniversitesi’nin bugünkü eğitim anlayışı teorik, pratik ve iş piyasasına yönelik eğitimleri bir araya getirmekte olup eğitim kalitesi dünya standartlarındadır. Üniversitede çeşitli kredi ve burs imkanları da bulunmaktadır. Öğrenci sayısı 30.000’den fazladır.

Macaristan’ın bir başka önemli kenti olan Peç’te faaliyet gösteren Peç Üniversitesi de Orta Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri olup 20.000 öğrenci ve 4.000’den fazla yabancı öğrenci bu üniversite bünyesinde eğitim almaktadır. Peç Üniversitesi’nin 10 fakültesinde çok geniş bir yelpazede eğitim ve öğretim sunulmaktadır.

Macaristan devlet üniversiteleri hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili web sayfalarımızı ziyaret edebilir, dilerseniz Ankara, İstanbul ve İzmir ofislerimizle irtibata geçerek uzman danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız