DRAFT BLOG

Tüm İspanya İçerikleri
Neden Yurtdışında Eğitim? (Draft Education)

Merhaba arkadaşlar, Yeni bir dil öğrenmek, dil bilginizi geliştirmek, yeni bir eğitim sistemine aşina olmak ve sizin gibi yurt dışından gelen yüzlerce yabancı öğrenci ile birlikte yeni kültürler tanımak, bu avantajlardan sadece bazıları...

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Madrid'de Yaşam

Genel Bilgiler

Madrid, İspanya’nın başkenti olup İber Yarımadasının ortasında bulunur. Avrupa’nın en kalabalık beşinci şehridir. Zengin tarihinin yanı sıra çok dinamik ve canlı bir şehirdir, aynı zamanda bir kültür-sanat merkezidir. Bu niteliğiyle öğrenciler ve turistler için büyük bir cazibe merkezi olduğunu söylemek mümkündür. Nüfusu yaklaşık 4 milyondur. Doğal parklar ve dağlık arazilerle çevrilidir. Madrid’e sıcak bir iklim hâkimdir. Özellikle yaz aylarında sıcaklık 38dereceye kadar çıkabilmektedir. Yazları ortalama sıcaklık 29 derece civarındayken kış mevsiminde ortalama hava sıcaklığı 4 dereceye düşer.

Yeme-İçme

İspanya’ya özgü “tapas” mutfağının tadını çıkarabileceğiniz Madrid’de İspanyol kültürü ve dünya mutfağının tüm lezzetlerini tadabilirsiniz. Dünyanın en eski restoranı Botin, Madrid’de yer almaktadır. 

Madrid’de yeme-içme için ayıracağınız bütçe, tamamen sizin yeme-içme ve sosyal alışkanlıklarınıza göre değişecektir. Market alışverişi ve genel gıda giderleri aylık bazda genellikle 150 ila 200 € arasında değişir, ancak dışarıda yemek yemeyi seviyorsanız 200 €’dan fazla bütçe ayırmanız iyi olacaktır.

Ulaşım

Madrid’in toplu taşıma sistemi çok iyi durumdadır. Bölgeye göre metro, otobüs veya trenle şehrin her yerine ulaşabilirsiniz. Taksi hizmetleri de aynı klasmandaki şehirlere nazaran daha ucuzdur. Aylık bilet kullanarak tüm ulaşım araçlarını sınırsız kullanabilirsiniz. 26 yaşın altındakiler ve öğrenciler için özel indirim uygulanmaktadır.

Madrid’de bir öğrencinin aylık ulaşım gideri 40 ila 60 € arasında değişmektedir.

Konaklama

Madrid’de okuyan bir öğrencinin en büyük gider kalemi şüphesiz konaklama olacaktır. Üniversite veya dil okulu öğrencileri için çeşitli konaklama seçenekleri mevcuttur. Bunlar genel olarak yurt ve ev kiralama şeklinde ayrılır. Madrid’de ortalama ev kiraları metrekare başına 11 € civarında olup ülke geneline göre pahalıdır. Bilbao, Tribunal, Gran Via veya Sol gibi bölgelerde bu fiyatlar daha da artmaktadır. Ancak şehrin görece dışında yer alan bölgelerinde çok daha uygun bir bütçeyle yaşamak mümkündür. Dilerseniz okulların sunduğu konaklama seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz. Bu seçenekler çoğu zaman ev kiralamaya nazaran daha uygun olacaktır.

Madrid’de okuyan bir öğrencinin aylık ortalama konaklama gideri 250-550 € civarındadır.

Sosyal Etkinlikler

Madrid’de İspanya’nın ünlü Flamenko kültürünü doyasıya yaşayabilir, dünyanın en iyi Flamenko müzisyenleri ve dansçılarını izleyebilirsiniz. Madrid’in en iyi bilinen meydanı Puerta del Sol’da dolaşabilirsiniz. Sporseverler için Real Madrid’in maçlarını yerinde izlemek büyük bir ayrıcalıktır. Bunun yanı sıra dünyaca ünlü boğa güreşlerini izleyebilir veya Madrid’in muhteşem tarih ve sanat müzelerini gezebilirsiniz. Madrid, sosyal ve kültürel açıdan çok zengin olanakları barındırmaktadır. 

Madrid’de öğrenciler için aylık sosyal etkinlik gideri 50-150 € civarındadır.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız