DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Konaklama Desteği
Konaklama Desteği

Eğitim süreniz boyunca konaklayacağınız yere ve daha sonra dilerseniz farklı konaklama tercihlerinize yardımcı olacağız.

Devamı
Makedonya'da Eğitim Almak Pahalı mı?

Makedonya'da eğitim almak pahalı mı? Cevap veriyoruz: Hayır değil! Ülke özellikle Batı Avrupa’ya göre çok daha avantajlı. Balkan ülkeleri genel olarak Batı’dan daha ucuz oluyor, Makedonya ise özellikle Türk öğrenciler için verdiği Türkçe eğitim ve sınavsız eğitim olanakları ile diğer Balkan ülkelerinden ayrışabiliyor. Ülkede, Türkler yoğun olarak yaşıyor ve okulları Türkiye’deki YÖK ile paralel müfredatları izliyor. Ülkemizdeki birçok öğrencinin okumak için tercih ettiği, Uluslararası Balkan Üniversitesi, Üsküp Kril-i Metodi Üniversitesi, Uluslararası Struga Üniversitesi gibi nice kaliteli yüksek öğretim kurumuna ev sahipliği yapan bu ülkeyi yaşam giderleri açısından bir ele alalım. 

Raysız fakat rahat ulaşım! 

Evet, Makedonya’da Avrupa’daki en yüksek seviyede şehirleşmiş ülkelerdeki kadar gelişkin bir raylı sistem bulunmuyor. Zira ülkenin kendisi de küçük olduğundan ulaşım için genellikle otobüs tercih ediliyor. Otobüslerde biletli sistem uygulandığı gibi para karşılığı da yolcu olmak mümkün oluyor. Türkiye rakamlarıyla konuşacak olursa Makedonya’da aylık ulaşım masrafınız takriben 40 - 50 Türk Lirası civarında seyredecek. Yine burada da ulaşım için şehir içinde bisiklet kullanabilirsiniz, bu yolla ulaşım giderleriniz büyük ölçüde azalacaktır. 

Yeme-içme masrafları, konaklama...

Gerçekten pek çok Avrupa ülkesine göre çok daha ucuz. Bir restoranda doyurucu bir öğüne ortalama 15 TL ödeyeceksiniz, fakat tavsiyemiz evde kendiniz yemek pişirmeniz ve kendinizi mutfakta da geliştirmeniz.  Böylelikle birkaç günlük (veya haftalık) yeme-içme giderlerinizi 40-50 lira gibi maliyetlere düşürebilirsiniz. Fakat yine de ara sıra restoranlara gidip Makedonya’ya özgü yemeklerin tadına bakın. Ülkedeki yemek kültürü Türkiye’deki yemek kültürüne bir hayli benziyor.

Makedonya’da farklı bütçelere göre farklı konaklama imkanları yer alıyor. Konut kiraları genel olarak düşük olduğundan, genellikle ülkemizden giden üniversite öğrencileri orada eğitim aldıkları süre boyunca kendilerine kalabilecekleri özel daireler yahut apart odalar kiralıyorlar. Bununla birlikte elbette üniversitelerin sunduğu yurt imkanlarından da faydalanabiliyorsunuz. Ortalama kira maliyeti aylık olarak size 1000 liraya geliyor olacak.

Makedonya’da yüksek öğrenim fırsatları, detaylı mali hesaplama ve rehberlik için online iletişim formumuz üzerinden uzman eğitim danışmanlarımıza ulaşınız.
 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız