DRAFT BLOG

Tüm Makedonya İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Sınavsız Üniversite Okumak Mümkün mü?

Yurt dışında sınavsız üniversite konusunu yeniden masaya yatırdığımız videomuza hoş geldiniz.

Makedonya'da Sınavsız Üniversite Fırsatları

Balkanların en renkli ülkelerinden biri olan Makedonya hem coğrafi hem kültürel yakınlığıyla Türk kültürünün yoğun hissedildiği ülkelerden biridir. Makedonya sınırları içerisinde kendinizi evinizde hissedebilirsiniz. Bunun yanı sıra Makedonya, ekonomik şartların Türkiye ile benzerlik göstermesi sebebiyle de yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilen bir ülke olmuştur. Ayrıca Makedonya üniversitelerinde Türkçe eğitim alabilme fırsatı öğrenciler için büyük bir avantajdır. Başkenti Üsküp olan Makedonya, yaklaşık 2 milyon nüfusa sahiptir.

Makedonya’daki yükseköğretim kurumlarında sınavsız eğitim alabilmeniz mümkündür. Ülkemiz yükseköğretim kurumlarıyla denkliğe sahip Makedonya üniversitelerine lise diplomanız ile kayıt olabilirsiniz. Makedonya’daki yükseköğretim kurumlarında sosyal bilimler, doğa bilimleri, tıp, teknik mühendislik ve tarım gibi alanlara yoğunlaşan toplamda 14 bağımsız bilim ve araştırma kurumu faaliyet göstermektedir. Bu kurumlarda 207 uzman ve araştırmacı görev yapmaktadır.

Makedonya’da Makedonca, İngilizce ve Türkçe eğitim almak mümkündür. Örneğin Uluslararası Vizyon Üniversitesi, doğrudan Türkçe eğitim vermektedir.

Makedonya’da yer alan önemli eğitim kurumlarından Üsküp Amerikan Üniversitesi, 2005 yılında Makedonya Cumhuriyeti'ndeki birkaç özel ve bağımsız üniversiteden biri olarak kurulmuştur. ÜAÜ, her öğrencinin ciddiye alındığı, öğretim elemanlarının öğrencilerini isimleriyle tanıdığı ve öğrencilerin saygı gösterdiği bir üniversitedir. Titiz öğrencileri, Üniversite’nin ayırt edici bir özelliğidir. Profesyonel ve bütüncül bir eğitim yaklaşımı takip edilmektedir.

Türkçe eğitim vermesiyle öğrencilere büyük avantaj sağlayan Uluslararası Vizyon Üniversitesi, Makedonya‘nın Gostivar şehrinde bulunmaktadır. Gostivar Türk nüfusun yoğunlukta olduğu ve Türkçenin yaygın konuşulduğu 80.000 nüfuslu bir kenttir. Uluslararası Vizyon Üniversitesi’nde toplam 4 fakültede lisans, lisans tamamlama, yüksek lisans ve uzaktan eğitim programları uygulamaktadır. Eğitim programları Bologna sürecine ve Türkiye’de eğitim veren üniversite ders programlarına uygun olarak hazırlanmıştır.

Makedonya’da yer alan önemli eğitim kurumlarından bir diğeri olan Uluslararası Struga Üniversitesi sadece Makedonya’da değil Balkanlar’da da özel üniversiteler arasında tarihi önem taşıyan bir yükseköğretim merkezidir. Makedonya’nın güney doğusunda Ohri gölü kıyısında yer alan Struga kentinde bulunan Struga Üniversitesi 2008 yılında kurulmuştur. Lisans, lisansüstü ve doktora programları ile İktisadi bilimler, Uluslararası İlişkiler ve Siyasi bilimler, Hukuk ve İletişim Teknolojileri Fakülteleri’nde eğitim yapılmaktadır. Üniversitede Makedonca, Arnavutça, Türkçe ve İngilizce olmak üzere 4 dilde eğitim verilmektedir.

Makedonya’nın Üsküp kentinde bulunan Üsküp Mit Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti ile eğitim işbirliği içerisinde bulunan, deneyimli akademisyenleri ile çok başarılı, öncü bir üniversitedir. Avrupa ve Amerika’da uygulanan eğitimin gözlemlenerek yeni bir akım öncülüğünde yapılan dersler öğrencilere başarılı olmalarında çok büyük fayda sağlamaktadır. Mit Üniversitesinde Fizyoterapi, Diş Hekimliği, Psikoloji, Mimarlık ve Hukuk bölümleri bulunmaktadır. Eğitim süreleri bölümlere göre 3 ve 5 yıl olarak değişmektedir.

Makedonya’nın YÖK denkliğine sahip, Avrupa standartlarında ve alanında uzman öğretim üyelerinden sınavsız üniversite eğitimi alarak kariyerinize bir adım önde başlamak istiyorsanız tecrübeli Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilir, ofislerimizden randevu alarak yüz yüze görüşebilirsiniz. Draft Eğitim olarak kayıt işlemlerinizin başlamasından mezun olduğunuz güne kadar yanınızda olacak, geniş kapsamlı ve kaliteli danışmanlık hizmetlerimizle sizi desteklemeye devam edeceğiz. Geleceğinizi bir an önce planlamak için bizimle iletişime geçin.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız