DRAFT BLOG

Tüm Makedonya İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Sınavsız Üniversite Okumak Mümkün mü?

Yurt dışında sınavsız üniversite konusunu yeniden masaya yatırdığımız videomuza hoş geldiniz.

Makedonya'da Üniversite Okumak Hakkında Merak Ettikleriniz

Makedonya, Güneydoğu Avrupa’da yer alan bir Balkan ülkesidir. Kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan ve doğuda Bulgaristan’la komşudur. Konumu dolayısıyla tarihte pek çok medeniyetin geçiş hattında bulunmuş olup bu medeniyetlerin izlerini hâlâ taşımaktadır. 542 yıl boyunca Osmanlı hakimiyetinde olan ülkenin yapısında Osmanlı kültürünün etkisi büyüktür. Gerek sosyal gerekse kültürel yapısı açısından ülkemize oldukça yakın olan Makedonya, üniversite eğitimi konusunda Türk öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği bir ülkedir.

Makedonya üniversitelerinin eğitim kalitesi oldukça yüksektir. Uluslararası standartlarda eğitim alabileceğiniz okullara kabul için herhangi bir sınav şartı aranmamaktadır. Bu da sınav engeline takılmadan size en uygun bölümü okuyabileceğiniz anlamına gelir. Makedonya üniversiteleri Makedonca, İngilizce, Türkçe ve Arnavutça dillerinde eğitim seçeneği sunmaktadır. Yurtdışında Türkçe eğitim almak isteyenler için çok iyi bir tercihtir. Eğitim ve konaklama maliyetlerinin oldukça uygun olması Makedonya’yı kaliteli eğitimi uygun bir maliyetle almak açısından cazip kılar. Bir diğer avantajı ise 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerde vize uygulamamasıdır. Bu da başvuru ve kabul sürecinde hem maliyeti düşürmek hem de zaman açısından oldukça büyük bir kolaylık sağlar. Makedonya üniversiteleri ayrıca uzaktan eğitim imkânı da sunmaktadır. 

Ülkemizin kültürüne ve yaşayış tarzına çok yakın olması, Türk öğrencilerin adaptasyon sürecini kolay atlatmalarını sağlar. Bu durum, öğrencilerin eğitim hayatlarını rahat ve keyifli bir deneyim haline getirmektedir. Makedonya üniversitelerinde Türkçe eğitim imkânı da buna katkı sunar. Yabancı öğrenciler için çok sayıda olanağa sahip olan Makedonya’da konaklama maliyeti de uygundur. Farklı alternatifleri değerlendirebileceğiniz ve kendiniz için en uygun olanı seçebileceğiniz bir skala sunar. Yurtlar ekonomik açıdan daha uygun seçenekler sunarken apart veya evlerde konaklama imkânı da vardır. Konaklama ücretleri şehirden şehre farklılık gösterse de genel anlamda uygundur. 

Makedonya’nın tarihi ve turistik güzellikleri de öğrencilerin eğitim hayatları süresince gezip görebileceği, Roma İmparatorluğu’ndan Osmanlı’ya pek çok kültürün izlerini taşıyan kültürel mirası tanıyabilecekleri bir ortam sunar. Bu da üniversite eğitiminin yanı sıra öğrencilerin hem kültürel gelişimlerine de yatırım yapmaları hem de bu süreci sosyal anlamda zenginleştirmeleri demektir. 

Makedonya üniversiteleri uluslararası standartlarda eğitim veren kurumlar oldukları için diploma denkliği konusunda sorun yaşama ihtimaliniz düşüktür. Akreditasyonları ve tanınırlığı olan okullarda alacağınız eğitim sayesinde uluslararası geçerliliği olan bir diplomaya sahip olursunuz.

Makedonya yurtdışında eğitim almak isteyen Türk öğrenciler için tüm bu avantajlar göz önünde bulundurulduğunda biçilmiş kaftandır. Hem kaliteli bir eğitim almak hem kültürel açıdan zenginleşmek hem de keyifli ve rahat bir eğitim süreci geçirmek istiyorsanız Makedonya üniversiteleri tam size göre. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak, Makedonya üniversitelerini ve bölümlerini daha yakından tanımak isterseniz uzman eğitim danışmanlarımızla irtibata geçebilir, dilerseniz Ankara, İstanbul ve İzmir ofislerimizi ziyaret ederek yüz yüze bilgi alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız