DRAFT BLOG

Tüm Makedonya İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Sınavsız Üniversite Okumak Mümkün mü?

Yurt dışında sınavsız üniversite konusunu yeniden masaya yatırdığımız videomuza hoş geldiniz.

Makedonya'da Üniversite Okumanın Avantajları

Öncelikle sunduğu sınavsız üniversite imkanları ve uygun yaşam giderleriyle öne çıkan Makedonya, birçok öğrenci için farklı avantajlar barındırmaktadır. Özellikle Türkiye’den gidecek olan öğrenci adayları için kültürel alışma sürecinin son derece kolay olduğu bir ülke burası. Bu ülkenin her köşesinde Türk kültürüne dair bir takım izler bulmak zor değil.

Ayrıca Türklerin yoğunlukla yaşadığı bazı bölgeler bulunmakta, yurt dışında Türkçe üniversite eğitimi veren yegane kurumlar da burada yer almaktadır. Uygun fiyat arayanların dışında, “evden o kadar da uzaklaşmak istemeyenlerin” de sıklıkla tercih ettiği bir ülke burası.  Makedonya üniversiteleri eğitim kalitesi bakımından sürekli yenilenmektedir. Gerek devlet, gerek uluslararası iş birlikleri aracılığıyla bu ülkedeki yüksek öğretim faaliyetine büyük yatırımlar yapılmaktadır. 

Makedonya’da Yaşam Koşulları

Makedonya’da eğitim almak başta cebiniz açısından büyük avantajlar taşıyor. Her bütçeye hitap eden çeşitli konaklama imkânları bulunmaktadır. Örneğin; başkent Üsküp'te önemli noktalar birbirine yürüme mesafesindedir ve dolayısıyla şehirde konaklamak oldukça rahattır. Eğitim amaçlı Makedonya'ya gelen öğrenciler için kiralık odalar ve apartman daireleri gibi seçenekler fazladır. 

Aynı zamanda öğrenciler öğrenci yurtlarını da konaklama için tercih edebilirler. Ancak ev kiraları özellikle ülkemizle kıyaslandığında çok düşük olduğu için ülkemizden Makedonya'ya üniversite okumak için giden öğrenciler genellikle ev kiralama seçeneklerini tercih etmektedir. Yeme içme giderleri de haftalık olarak 100-120 TL olarak belirlenebilir. 

Gezilesi, Görülesi Yerler

Makedonya öğrenciler için pek çok sosyal etkinliğe, müzeye, tarihi yapıya ve festivale de ev sahipliği yapmaktadır. Başkent Üsküp, gezip görmeyi sevenler için de pek çok seçenek sunmaktadır. Üsküp Kalesi, tüm şehri panoramik izleyebileceğiniz önemli noktalardan biridir. 
Ayrıca Vardar Nehri’nin üzerine kurulmuş olan, yeni ve eski Üsküp’ü birbirine bağlayan Taş Köprü ve çevresi de kesinlikle görülmeye değer yerlerden biridir. Üsküp’te dikkatinizi çekecek noktalardan biri, diğer şehirlere nazaran pek çok heykelin varlığı olacaktır. 

Ulaşım

Makedonya küçük bir ülke olduğundan dolayı şehir içi ve şehir dışı ulaşımları oldukça rahat ve kolaydır. Ulaşım için tercih edilen araçların başında otobüs gelmektedir. Demiryolları gelişmiş değildir ancak otobüs ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Ayrıca otobüs ulaşımlarında bilet seçeneğinin yanında para ödemesi de bulunmaktadır. Eğer eğitim aldığınız yerin yakınlarında bir yerde konaklıyorsanız bisiklet seçeneği ile de ulaşım sağlamanız mümkündür.

Bize Ulaşın

Makedonya’da üniversite eğitimi, sınavsız üniversiteler gibi konular hakkında merak ettikleriniz için uzman eğitim danışmanlarımızla görüşün. Bunun için sitemizdeki online iletişim formunu doldurmalısınız. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız