DRAFT BLOG

Tüm Makedonya İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Sınavsız Üniversite Okumak Mümkün mü?

Yurt dışında sınavsız üniversite konusunu yeniden masaya yatırdığımız videomuza hoş geldiniz.

Makedonya'da Üniversite Ücretleri Ne Kadardır?

Günümüzde sayısız öğrenci, üniversite eğitimi konusunda kendisini ve dilini geliştirmek adına yurtdışında eğitim hedeflemektedir. Yurtdışında eğitim ilk bakışta pahalı bir opsiyon gibi görünür. Ancak yurtdışında uygun fiyatlarla üniversite okuyabileceğiniz pek çok seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerin başında da Balkanlar’ın sıcak ülkesi Makedonya gelmektedir. Peki Makedonya’da üniversite ücretleri sanıldığı kadar pahalı mıdır?

Makedonya Hakkında Merak Edilenler

Makedonya, 90’lı yıllardan beri eğitime büyük önem vermeye başlamış bir ülkedir. Ülkede bulunan üniversiteler zaman içerisinde uluslararası bir saygınlık kazanmıştır. Türk kültürüne fazlasıyla yakın bir ülke olan Makedonya’daki bazı üniversiteler, aynı zamanda Türkçe eğitim de vermektedir. Ülkede bulunan Gostivar gibi şehirlerde Türkçe yoğun olarak konuşulmaktadır. Bu sebepten dolayı Makedonya’da eğitim almak sizi kendi evinizdeymişsiniz gibi hissettirebilir.

Makedonya Üniversiteleri Hakkında

Makedonya Üniversiteleri köklü, saygın ve başarılı üniversitelerdir. Aynı zamanda geneli YÖK tanınırlığına sahiptir. Makedonya’daki birçok devlet üniversitesi ve özel üniversite uluslararası ölçütlerde tanınmışlardır. Bu üniversitelerde eğitim dili olarak Türkçe, İngilizce, Makedonca ve Arnavutça seçenekleri mevcuttur. Makedonya Üniversiteleri müfredat açısından Türkiye’deki okullara benzerdir ancak bu benzerliği Avrupa standartlarıyla harmanlamayı başarmışlardır. Ortaya çıkan bu sentez öğrencilerin görüş açısını pekiştirerek algılarını berraklaştırır.

Makedonya’da bulunan üniversiteler aynı zamanda sundukları çoklu dil seçeneğinden dolayı öğrencilerin dil konusundaki yeteneklerini de geliştirerek onları dünyaya daha ehil bir şekilde hazırlarlar. Geliştirilen bu dil yeteneği sayesinde öğrenciler kısa sürede geniş çaplı kariyer imkanlarına ulaşabilmektedirler.

Makedonya’da Bulunan Üniversiteler Hangileridir?

Makedonya’da bulunan kaliteli ve prestijli üniversiteleri sayacak olursak bunlardan bazıları:

 • Kril-i Metodi Üniversitesi,
 • Uluslararası Vizyon Üniversitesi,
 • Fon Üniversitesi,
 • Uluslararası Struga Üniversitesi,
 • Amerikan Üniversitesi,
 • Balkan Üniversitesi,
 • Güneydoğu Avrupa Üniversitesi,
 • Manastır Üniversitesi,
 • Tetova Üniversitesi,
 • Üsküp Mit Üniversitesi ve
 • Goce Delcev Üniversitesi’dir.

Bu kurumların her birinde iyi ve sağlam bir yurtdışı eğitimini en modern dersliklerde, kalifiye bir müfredat ile birlikte alabilirsiniz.

Makedonya Üniversitelerinin Ücretleri

Makedonya’daki yıllık eğitim fiyatları ülkemiz ile kıyaslandığında çok daha uygundur. Bunun yanı sıra Makedonya’da okumayı tercih ederseniz yıllık okul ücretiniz dışında çok uygun fiyatlara yaşamınızı sürdürebilirsiniz. Bununla birlikte Makedonya’da bulunan çoğu üniversite uluslararası eğitim standartlarını takip ederek başarılı ve uzman akademik personeller ile öğrenci yetiştirmektedir.

Makedonya’da bulunan üniversitelerin eğitim ücretleri 1800 ila 3000 Euro arasında değişmektedir. Bu fiyatlar ülkemizdeki özel üniversiteler ile kıyas edildiğinde çok daha uygundur ve bununla birlikte Makedonya’daki üniversitelerde alacağınız eğitim ülkemizdeki birçok özel üniversiteden daha kalitelidir. Ayrıca, Makedonya genel olarak Türk kültürüne yakınlığıyla birlikte Avrupa’ya da açılan bir kapıdır. Bundan dolayı Makedonya’da ülkenizin kültüründen uzak kalmayarak kaliteli bir eğitim alabilir ve bakışlarınızı Avrupa’nın ufkuna çevirebilirsiniz. Tüm bu faktörler bir araya getirildiğinde uygun bir üniversite eğitimi için Makedonya biçilmiş bir kaftandır.

Yurtdışı üniversiteleri hakkında daha detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak için Draft Yurtdışı Eğitim’in İstanbul, İzmir ve Ankara ofislerini ziyaret ederek, yurtdışı eğitimi hakkında uzman eğitim danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız