DRAFT BLOG

Tüm Makedonya İçerikleri
Acil Durumlarda Destek
Acil Durumlarda Destek

Sağlık ve güvenlik gibi acil durumlar için 7/24 yanınızdayız.

Devamı
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Sınavsız Üniversite Okumak Mümkün mü?

Yurt dışında sınavsız üniversite konusunu yeniden masaya yatırdığımız videomuza hoş geldiniz.

Makedonya'da YÖK Denkliği Veren  Üniversiteler Hangileridir?

Balkanların küçük ve şirin ülkesi Makedonya, yurt dışında üniversite okumayı düşünenler için harika fırsatlar sunuyor. Muhteşem doğal güzellikleri, kültürel ve coğrafi anlamda ülkemize yakınlığı, yoğun Türk nüfusu, çok uygun yaşam şartları ve kaliteli üniversiteleriyle Makedonya, her yıl hem ülkemizden hem de bölge ülkelerinden pek çok öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Kaliteli Makedonya üniversitelerinde, Makedonca, İngilizce ve Türkçe eğitim seçeneklerinin bulunması da pek çok Türk öğrenci için Makedonya’yı özellikle tercih sebebi haline getirmektedir.

Makedonya ve YÖK Denkliği

Makedonya’da üniversite okumayı düşünenlerin merak ettikleri konuların başında “Makedonya Üniversitelerinin YÖK denkliği var mı?” sorusu gelir. Biz de bu yazımızda Makedonya Üniversiteleri için YÖK denkliği konusunu kısaca açıklamaya karar verdik. Yurt dışı üniversitelerin YÖK denkliği söz konusu olduğunda öncelikle şunu söylemek gerekir: Üniversitelerin YÖK denkliği ve tanınırlığı iki ayrı konudur. Bir süre önce değiştirilen prosedürlere göre, YÖK tarafından tanınan bir üniversiteden mezun olmanız, diplomanızın otomatikman YÖK denkliğine sahip olacağı anlamına gelmemektedir. YÖK denkliği bireysel başvuru yapılarak alınan bir belgedir ve bu belgeyi alabilmek için belirli koşulları karşılıyor olmanız zorunludur. Bir de YÖK seviye tespit sınavı söz konusudur: YÖK, gerekli gördüğü durumlarda ilgili eğitimi gerçekten alıp almadığınızı tespit etmek için mezunları bir seviye tespit sınavına tabi tutabilir. Bu sınavdan geçme notu en az 40’tır. Ancak yurt dışında üniversite okumak gibi bir düşünceniz varsa bu durum endişelenmenizi gerektirmiyor. Kaliteli ve nitelikli bir üniversite eğitimi aldığınız takdirde bu sınavı rahatlıkla geçebilirsiniz. Makedonya’da size sunduğumuz partner okullarımızdan mezun olduğunuzda bu konuda sorun yaşama ihtimaliniz düşük olacaktır!

Makedonya'nın En Prestijli Okulları

Makedonya’da tercih edebileceğiniz kaliteli üniversiteler arasında Uluslararası Balkan Üniversitesi ve Uluslararası Vizyon Üniversitesi bulunmaktadır. 2007 yılında başkent Üsküp’te kurulan Balkan Üniversitesi, AB standartlarında eğitim vermekle birlikte İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği gibi popüler mühendislik bölümleri, Hukuk, Psikoloji, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık gibi alanlarda çok uygun fiyatlarla kaliteli eğitim alabileceğiniz bir üniversite olup İngilizce eğitim vermektedir. Makedonya’nın Gostivar şehrinde bulunan Uluslararası Vizyon Üniversitesi ise yine çok geniş bir yelpazede üstelik Türkçe eğitim veren nitelikli bir üniversitedir. Uzaktan eğitim seçeneklerinin de bulunduğu bu üniversitede devam zorunluluğu bulunmamaktadır, dilediğiniz bölümü yılda sadece iki kez sınavlara katılmak koşuluyla okuyabilirsiniz. Uluslararası Vizyon Üniversitesi’nin müfredatı ülkemiz üniversitelerinin müfredatına paraleldir. Bu iki üniversite de YÖK tarafından tanınmaktadır.

Makedonya’da YÖK denkliği konusunda avantaj sağlayan üniversiteler hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla irtibat kurabilirsiniz. Dilerseniz Ankara, İzmir veya İstanbul ofislerimizden randevu alarak danışmanlarımızla kariyer planlamanızı başlatabilirsiniz. Acele edin, azalan kontenjanlarımızdaki yerinizi alın!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız