DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Konaklama Desteği
Konaklama Desteği

Eğitim süreniz boyunca konaklayacağınız yere ve daha sonra dilerseniz farklı konaklama tercihlerinize yardımcı olacağız.

Devamı
Makedonya  Hakkında Bilinmesi Gerekenler: Eğitim, Yaşam Koşulları, Öğrencilik Hayatı

Balkanların sıcak ve güzel ülkesi Makedonya, hem yaşam şartlarının uygunluğu hem de Türk kültürüne olan yakınlığıyla yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir. Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça uygun yaşam maliyetleri sunan ülkenin para birimi Makedonya Dinarı'dır. Kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda ise Bulgaristan ile komşudur.

Kaliteli Eğitimi İle Makedonya
Avrupa standartlarında verdiği kaliteli eğitimleri ile göz dolduran Makedonya üniversitelerinde eğitim almak pek çok açıdan avantaj sunmaktadır. Sınavsız geçiş hakkı tanıyan Makedonya üniversitelerinde doğrudan Türkçe eğitim almak mümkündür. Ayrıca bu kurumlarda Makedonca ve İngilizce eğitim seçenekleri de bulunmaktadır. Makedonya'daki prestijli okulların başında uluslararası bir üniversite statüsünde olan Balkan Üniversitesi gelmektedir. Makedonya’nın Üsküp şehrinde bulunan Balkan Üniversitesi; gerek Avrupa standartlarında olan eğitim kalitesi, gerekse uygun mali koşulları ile yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyen Türk öğrencilerimiz için oldukça uygun bir tercihtir. Uluslararası Vizyon Üniversitesi ise doğrudan Türkçe eğitim alabileceğiniz saygın ve prestijli bir kurumdur. 

Makedonya’da lisans eğitimin yanında Türk dilinde yüksek lisans seçeneğinin bulunuyor oluşu, yurt dışında eğitim almak isteyen yerli öğrencilerimiz için en büyük tercih sebebidir diyebiliriz. Yabancı öğrencilerin Makedonya üniversitelerinde eğitim almak için herhangi bir sınava girmeleri talep edilmez. Ancak fizik-kültür ve sanat okullarında bu süreç farklıdır. Yabancı öğrenciler için herhangi bir kota uygulanmamaktadır. Üniversitelerde tamamlanan çalışmaların ise resmen tanınmasından Eğitim ve Fizik-Kültür Bakanlığı sorumludur. 

Makedonya'da Yaşam Koşulları
Makedonya'da ulaşım için tercih edilen araçların başında otobüs gelmektedir. Diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi demiryolları ulaşımı gelişmiş değildir ancak otobüs  ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Makedonya nispeten küçük bir ülke olduğundan dolayı şehir içi ve şehir dışı ulaşımları oldukça rahat ve kolaydır. Makedonya'da diğer Balkan şehirlerinde olduğu gibi her bütçeye hitap eden çeşitli konaklama imkânları bulunmaktadır. Örneğin; başkent Üsküp'te önemli noktalar birbirine yürüme mesafesindedir ve dolayısıyla şehirde konaklamak oldukça rahattır. Eğitim amaçlı Makedonya'ya gelen öğrenciler için kiralık odalar ve apartman daireleri gibi seçenekler fazladır. Aynı zamanda öğrenciler öğrenci yurtlarını da konaklama için tercih edebilirler. Ancak ev kiraları özellikle ülkemizle kıyaslandığında çok düşük olduğu için ülkemizden Makedonya'ya üniversite okumak için giden öğrenciler genellikle ev kiralama seçeneklerini tercih etmektedir. Ev kiraları aylık 800 ila 1200 Türk Lirası arasında değişmektedir. 

Makedonya okulları hakkında detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak için uzman eğitim danışmanlarımız ile İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizde görüşebilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız